U příležitosti životního jubilea vychází zpěvačce v reedici na CD a LP její debutové album Zamilovaná z roku 1981. Od té doby uplynulo dost vody, přesto patří právě Zamilovaná mezi skladby, které se i po čtyřiceti letech řadí mezi její největší hity. V nedávném rozhovoru prozradila, že pracuje na novém albu a chystá i singl a videoklip s novou písničkou od Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové. „Ještě nevím, jak deska bude znít. Jestli do klasiky, nebo popu, to ukáže čas,“ řekla.

VIDEO: Poslechněte si její nejúspěšnější hit Zamilovaná.

Zdroj: Youtube

Prostě jednoho dne vzala do ruky kytaru

Muzika k ní patřila odjakživa. Vyrůstala totiž v rodině, kde měla hudba svoje stálé místo. Oba její rodiče krásně zpívali, takže spolu všichni doma často hráli. „Kytara u nás doma stála opřená o stěnu, a tak jsem ji prostě vzala do ruky, bylo mi devět let,“ vzpomíná Lenka Filipová na své začátky. Maminka učila hudební výchovu, tatínek byl opěrní pěvec. Jejím prvním učitelem byl strýc Vláďa. Přirozeně začala navštěvovat „lidušku“ a od ní byl už jen krok na pražskou konzervatoř.

První turné v šestnácti

Úspěch přišel brzy, už v šestnácti odjela s Brněnským hudebním souborem lidových nástrojů na turné po USA a Kanadě. Byla velmi pracovitá, během studia skládala písničky, vystupovala ve Viole, hostovala v rádiích, moderovala, účinkovala v divadle Semafor, a dokonce dostala nabídku hostovat v koncertních pořadech Karla Gotta. Po konzervatoři vystudovala prestižní Mezinárodní hudební akademii v Paříži a Francie jí učarovala.

Osud jménem Zamilovaná

Právě ve Francii se potkala s písničkářem Francisem Cabrelem, který pro Filipovou složil píseň Zamilovaná. Český text k ní napsal Zdeněk Rytíř a vznikal prý velmi narychlo. „Slova mi diktoval Zdeněk Rytíř po telefonu přímo do studia, když už se mělo točit.“

Z Francie zpět domů

Mezi muzikanty patřila k výjimečným osobnostem, nejen díky svým skladbám, ale i jazykové vybavenosti. Hovoří anglicky, italsky a francouzsky. Proč si „vybrala“ Francii, ale neví. V jednom rozhovoru naznačila, že ji měla asi někde uvnitř osudově zakořeněnou. „Věřím na minulé životy, na osud. Takže jsem nejspíš kdysi dávno v jiném těle měla s Francií co do činění,“ řekla. Z Francie se nakonec vrátila domů, aby neohrozila rodinu.

Co spojuje Filipovou a Céline Dion

V roce 2008 přijela do Prahy na koncert kanadská zpěvačka Céline Dion. Jako předskokanku si vybrala Lenku. Tehdy se také poprvé osobně setkaly, ale jejich osudy se protnuly mnohem dřív. V roce 1988 měla Lenka odjet na tehdejší prestižní soutěž Eurovize. Měla zazpívat písničku ve francouzštině švýcarského skladatele a zastupovat Švýcarsko. Jenže se psal rok 1988 a ona nemohla zastupovat jinou zemi, takže nedostala povolení vycestovat. Její náhradnicí se tehdy stala Céline Dion. „Se stejnou písní pak Eurovizi vyhrála a tím se nastartovala její skvělá kariéra,“ vzpomíná Lenka Filipová. Na Eurovizi chtěla odjet letos i její dcera Lenny, ale v národním kole neuspěla. Eurovize je zřejmě pro Filipové osudová.

Zdroj: Vlasta.cz, lenkafilipova.cz, idnes.cz, csfd.cz

Související články