Oblíbený herec dostává běžně přes 20 milionů dolarů za film. Spolupráce si pečlivě vybírá a pracuje téměř výhradně s nejsilnějšími režiséry v oboru. Sympatické je na něm to, jakým způsobem využívá své popularity a peněz. Stal se významným aktivistou, zejména v oblasti změny klimatu a práv původních obyvatel.
Zabijáci rozkvetlého měsíce
Zdá se, že DiCapriův nový film, Zabijáci rozkvetlého měsíce z dílny Martina Scorseseho, je s tím vším v dokonalém souladu. Údajně dostal osmačtyřicetiletý DiCaprio za účinkování v tomto filmu 30 milionů dolarů, což je jeden z nejvyšších honorářů v jeho kariéře. Tím se dostal na vrchol hollywoodského honorářového žebříčku (více než 100 milionů dolarů si vydělal pouze Tom Cruise za film Top Gun nebo 35 milionů dolarů Will Smith za film Emancipation).
Leonardo natočil se Scorsesem aktuálně už šestý film a všechno jako by do sebe zapadlo. Nový snímek se totiž plně protíná s DiCapriovými prioritami a celoživotními snahami. Příběh vypráví o skutečných vraždách desítek příslušníků kmene Osage (Osedžů), kteří ve 20. a 30. letech 20. století byli součástí brutálního záboru půdy kvůli právům na ropu.
Nadační činnost
DiCaprio se už delší dobu věnuje charitě. Svou Nadaci Leonarda DiCapria založil v roce 1998 společně s miliardáři Brianem Shethem a Laurene Powell Jobsovou na podporu záchrany planety krátce po hvězdném úspěchu filmu Titanic.
„Leo na mě udělal skutečný dojem. Problematiku klimatických změn pozorně sleduje, dost o ní čte a rozumí souvisejícím nuancím.“
Michael E. Mann, klimatolog
Jeho nadace vyplatila už více než 100 milionů dolarů na nejrůznější ekologické projekty, včetně ochrany tygrů v Nepálu nebo obnovy pobřeží v Somálsku a Brazílii. Financoval také zpravodajské organizace, včetně Inside Climate News a Global Fishing Watch.
„Jsem tím pohlcen. Není den, kdy bych na to nemyslel. Je to takové pomalé hoření. Není to ‚mimozemšťané příští týden napadnou naši planetu a my musíme vstát a bojovat, abychom naši zemi ubránili‘, ale je to nevyhnutelná věc. A je tak děsivá!“
Leonardo DiCaprio
V poslední době se DiCaprio zaměřil na „rewilding“ (opětovná revitalizace divokých rezervací), přislíbil velké částky na obnovu přirozených ekosystémů na Galapážských ostrovech.
„Když lidé Leonarda slyší mluvit o určitém problému tak důrazně a jasně, naslouchají mu.“
Janos Pasztor, poradce OSN pro klima
Sériový nápadník modelek
DiCapriova zanícenost pro dobrou věc očistila jeho image pařmena a sériového nápadníka o mnoho let mladších modelek. To druhé ho ale pravděpodobně bude ještě nějakou dobu pronásledovat.
Co bude dál
Herec poslední dobou velmi rád přijímá role záporných a kontroverzních filmových postav. Například ve filmu Nespoutaný Django si zahrál rasistického majitele plantáží Calvina J. Candieho. Pro thriller o pomstě, který režíroval Quentin Tarantino, je hlavním tématem hněv nad neschopností USA uznat následky otroctví. Ve filmu Revenant upozornil rolí mrtvého hraničáře Hugha Glasse na zpustošení americké krajiny. DiCaprio získal tehdy Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.
Nedávno si DiCaprio zahrál profesora astronomie v satiře o ekologické katastrofě K zemi hleď!. Ale ne vždy se tyto dva jeho světy propojí. Ekologická politika se nepromítá do vymydleného televizního herce, kterého ztvárnil ve filmu Tenkrát v Hollywoodu, ani do podvodného makléře Jordana Belforta ve filmu Vlk z Wall Street.
Záchrana planety
Na druhou stranu natočil řadu nekompromisních dokumentů, které se klimatickými problémy otevřeně zabývají. Například film 11. hodina z roku 2007 varoval před hrozící katastrofou, snímek Před potopou aneb Je s námi konec? z roku 2016 pak zkoumal dopady klimatických změn a snímek Led v ohni z roku 2019 se zabýval možnostmi, jak zabránit následkům uvolňování metanu z arktického ledovce. V roce 2021 pak natočil dva filmy o ohroženém mořském životě – The Loneliest Whale o záhadě izolovaného kytovce a Fin o vymírání žraloků. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se chystal zpomalit. „Jeden kamarád mi řekl: No, jestli jsi opravdu tak zapálený pro ekologii, tak s herectvím skonči,“ říká. „Ale brzy si uvědomíte, že jedna ruka podává druhou a být umělcem vám dává možnosti,“ uzavírá Leonardo.