Sympatická Libuše Havelková se narodila 11. května 1924 v Českých Budějovicích. Bezstarostné dětství ale neprožila. Její tatínek měl malý obchůdek se smíšeným zbožím a bohužel se kvůli němu neúměrně zadlužil. 

Libuše si otce navíc bohužel moc neužila, protože zemřel, když jí bylo šest let. Maminka se poté musela ohánět, aby rodinu, do které patřili ještě její dva bratři, dokázala uživit.

Později se všichni přesunuli z Českých Budějovic do Prahy za příbuznými, kteří jim v začátcích hodně pomohli.

Herečkou díky Shakespearovi a Molièrovi

Zpočátku to vypadalo, že Libuše Havelková bude spíš zpěvačkou než herečkou. Zpěv si zamilovala natolik, že využívala každou možnost vystupovat, například ve sborech.

„Když jsem dospívala, toužila jsem zpívat, což maminka vždycky komentovala, abych nepředstírala, že mám hlas,“ přiznala v jednom rozhovoru.

K herectví se Havelková později dostala vlastně náhodou. Objevila totiž divadelní hry od Shakespeara a Molièra a ty ji natolik zaujaly, že se v roce 1941 přihlásila na hereckou konzervatoř.

„Byla to státní škola, neplatila se, a i maminka pro ni měla celkem pochopení,“ přiznala Libuše, že jedním z důvodů byly i finance.

Zdroj: Youtube

Kvůli válce skončila v německých dolech

V době, kdy začala Libuše Havelková studovat konzervatoř, zuřila druhá světová válka. Kvůli ní se uzavřely školy.

Libuše proto začala pracovat ve fabrice, kde dělala různé pomocné a podřadné práce. Pak ale přišly obrovské nálety a tak se s dalšími lidmi přesunula na venkov do solných dolů.

„Fárali jsme tam 600 metrů pod zemí, každý den ráno dolů a večer nahoru. V takových obrovských slujích jsme vyráběli součástky do letadel. Alespoň tam byl klid, žádné nálety,“ prozradila herečka v jednom ze svých posledních rozhovorů.

V rozhlase poznala životní lásku

Havelková se po válce vrátila zpátky na konzervatoř, kterou se jí podařilo v roce 1946 dokončit a pokračovala na DAMU, kde se podílela na založení studentského divadla. Později se dostala do Státního divadla v Ostravě a vystupovala také v místním rozhlase. 

Tam působil jako hudební referent i Svatopluk Havelka, do kterého se Havelková rychle zamilovala. Sympatický skladatel byl vlastně její první velkou láskou, kterou si poté herečka vzala a přivedli na svět dceru Danielu.

Skončila na děti sama

Později se Havelková s manželem a dcerou přestěhovali do Prahy, kde se jim narodil syn Ondřej. Ten je dnes známým hercem, režisérem a také frontmanem hudebního orchestru Melody Makers. 

Manželství nakonec vydrželo dvanáct let, poté přišel rozvod. „Nějak jsem nebyla do světa nebo jak to mám říct. Vždy jsem se cítila spíš upozaděná a ty muže jsem ani nějak nevyhledávala,“ prozradila v minulosti Havelková, která po rozvodu skončila na obě děti sama. Dalšího muže už do svého srdce v dalších letech nepustila.

Věděli jste, že Havelková byla i učitelkou?

Libuše Havelková byla nejenom herečkou, ale také učila na DAMU. V 70. a 80. letech byla dokonce docentkou a proděkankou. Jejími žáky se postupně stali i budoucí vynikající herci a herečky v čele s Hanou Maciuchovou, Danielou Kolářovou, Jiřím Lábusem či Petrem Svojtkou.

Pro roli babiček se narodila

Libuše Havelková ale nebyla jen vynikající divadelní herečkou, excelovala také ve filmech či seriálech. Diváci si ji zamilovali především díky tomu, jak citlivě a autenticky uměla hrát starostlivé maminky a laskavé babičky. 

Oblibu si získala jako babička z oblíbeného rodinného seriálu Tajemství proutěného košíku či matka Hamrová ze seriálu Nejmladší z rodu Hamrů. Babičkou byla rovněž coby moderátorka dětského pořadu Kouzelná školka. 

Rodina pro ni byla vším

Herečka měla obrovské srdce a všechny své nejbližší zahrnovala láskou. Moc ráda trávila čas se svými pěti vnoučaty – od dcery Daniely vnuk Jan, od syna Ondřeje pak vnučky Tereza s Rozálií a vnuci Vojtěch s Markem. Sama navíc adoptovala na dálku chlapce z Ugandy. 

Konec života jí ničila Menièrova nemoc

V posledních letech života Libuši Havelkovou trápila Menièrova nemoc, která se projevuje poruchami sluchu a často vede až k jeho ztrátě. „Najednou mě chytne motolice, dostanu závrať, ztratím rovnováhu a sluch a v záchvatu končím na zemi,“ svěřila se herečka deníku Aha. 

Potíže se stupňovaly, až se Libuše Havelková stala závislou na nepřetržité pomoci ostatních. Potřebnou péči dostávala v domově seniorů, kam za ní rodina často dojížděla.

„Když měla v květnu devadesátiny, pochvalovala si, jakou jí vystrojili se svými rodinami oslavu,“ prozradila v roce 2014 její sousedka. 

Libuše Havelková zemřela 6. dubna 2017 a byla to ztráta nejenom pro její nejbližší, ale pro celou českou uměleckou scénu. „Byla to ta nejmaminkovatější maminka, jakou jsem kdy poznal. Ať je jí herecké nebe lehké,“ uvedl tehdy prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Zdroj: Vlasta.cz, Krajskelisty.cz, Rozhlas.cz, Lifee.cz

Související články