Herečka Libuše Šafránková se narodila 7. června 1953 v Brně a pocházela z kantorské rodiny. Její maminka učila na oděvní průmyslovce, tatínek byl učitelem hudby. Už v dětství chodila Libuše do dramatického kroužku a také se ráda účastnila recitačních soutěží, z nichž mnohé vyhrála. Byla velmi temperamentní, což skvěle uplatnila v ochotnickém divadle. 

Známá díky Barunce

Její další životní kroky pak vedly na brněnskou konzervatoř, brzy poté přišla role, která jí otevřela cestu do hereckého světa. Režisér Antonín Moskalyk ji obsadil do role Barunky ve filmu Babička.

Šafránková se postupně přesunula do Prahy, kde začala působit v Činoherním klubu. Rychle se tak ocitla mezi absolutní hereckou elitou, která pro ni byla skvělou inspirací. 

VIDEO: Jak šel čas s Libuší Šafránkovou? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Životní roli dostala úplnou náhodou

Vůbec nejvíce ale Šafránkovou bezesporu proslavila role Popelky v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Zajímavé ale je, že původně tuto roli měla dostat herečka Jana Preissová, kterou si režisér Karel Vorlíček vybral ze zástupu 25 hereček. Ona ale v té době byla těhotná, a když se dozvěděla termín natáčení, musela roli s díky odmítnout. 

Vorlíček poté dlouho váhal, komu roli Popelky nakonec nabídnout. Pak si ale vzpomněl na Šafránkovou, která excelovala v Babičce, a bylo jasno. Libuši navíc scénář oslovil natolik, že Vorlíčkovi odpustila i hodinové zpoždění na sjednanou schůzku. Rolí Popelky se poté Libuše Šafránková navždy zapsala do srdcí diváků. Pohádka Tři oříšky pro Popelku je už mnoho let symbolem Vánoc.

Osudové setkání

Životní láskou Libuše Šafránkové byl herec Josef Abrhám, se kterým se poprvé seznámila v Činoherním klubu. Dokonce se dodnes povídá historka, že když ho uviděla, zamilovala se do něj a vzala si do hlavy, že budou spolu. Jenže Abrhám v té době randil se zpěvačkou Naďou Urbánkovou, a oba si tedy museli ještě nějakou dobu počkat, než se začne psát příběh jejich lásky. 

Abrhám se ale do herečky také rychle zamiloval. Tolik se mu líbila, že se dokonce chodil pravidelně dívat na její představení, což dělala i Šafránková, když zrovna on hrál. Nějakou dobu mu ale trvalo, než ji pozval na první schůzku. Stalo se tak poté, co se setkali na jevišti v Poprasku na laguně. Abrhám pozval Libušku na večeři a tehdy došlo ke vzájemnému splynutí duší.

Tajné schůzky

I tak ale trvalo Abrhámovi dva roky, než vztah s Urbánkovou ukončil. Se Šafránkovou se během této doby potají scházel v bytě, který herečce sehnal Pavel Landovský. Josef Abrhám nikdy nenašel dost odvahy, aby o svém románku řekl Urbánkové.

Ta se to později dozvěděla od kadeřnice, ale už v době, kdy si o tom šuškala celá Praha. Podobnou zradu mu dlouho nemohla odpustit, nakonec ale po letech uznala, že Šafránková byla jednoduše jeho osudovou láskou. 

Vzájemnou lásku si nechávali pro sebe

Své „ano“ si Libuše Šafránková s Josefem Abrhámem řekli v roce 1976, o rok později se jim narodil jediný syn Josef, který se dnes živí jako režisér a scenárista. Jejich láska vždy byla dávána jako vzor idylického a harmonického manželství. Vyhýbaly se jim skandály, a to i přesto, že oba měli spoustu ctitelů a ctitelek. 

Vždy působili, jako kdyby byl jeden pro druhého předurčeni. Skvěle jim to navíc klapalo nejenom doma, ale i na natáčení. Diváci dodnes milují filmy Vrchní, prchni či Svatební cesta do Jiljí, kde si společně zahráli. 

Krutou diagnózu do poslední chvíle tajila

V posledních letech svého života se herečka stranila společnosti a s manželem skoro nevycházeli z domu. Všichni tak měli starost, co s nimi je. Jenže pak se v médiích objevily fotografie, na kterých Šafránková za doprovodu manžela a syna Josefa vchází na onkologické oddělení. V tu chvíli bylo jasno, že několik let staré spekulace o rakovině nebyly jen vymyšlené báchorky.

Přestože během boje s nemocí podstoupila spoustu složitých okamžiků, byla Libuše Šafránková do poslední chvíle statečná a pozitivní. „Nejdůležitější je mít radost. Nenechat se ničím zlomit a brát život s nadsázkou,“ prozradila v posledním rozhovoru, který poskytla herečce Evě Hruškové.

Libuše Šafránková odešla do hereckého nebe 9. června 2021 ve věku 68 let. Nemocný a zdrcený manžel Josef Abrhám ji následoval jen o pár měsíců později, konkrétně 16. května 2022.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, extra.cz, cnn.iprima.cz, lifee.cz