Na filmových plátnech i divadelních prknech zářila téměř padesát let. V 70. a 80. letech byla nezapomenutelná především v roli princezen v pohádkách Princ a Večernice, Třetí princ nebo Malá mořská víla, kde si zahrála společně se svou o 5 let mladší sestrou Miroslavou Šafránkovou.

V roce 1971 ztvárnila také roli Barunky ve dvoudílném filmu Babička a velkým diváckým úspěchem byla o mnoho let později i její účast ve snímku Kolja, za který získala cenu Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon. Pamatovat si ji ovšem můžeme i z komedie Báječná léta pod psa podle literární předlohy Michala Viewegha, kde si zahrála postavu se složitým charakterem v časovém rozmezí třiceti let. Její nejslavnější rolí byla však Popelka z pohádky Tři oříšky pro Popelku, kde jí zdatně sekundoval Pavel Trávníček.

Zdroj: Youtube

Letos je tomu 50 let, co se pohádka Tři oříšky pro Popelku poprvé objevila na televizních obrazovkách.

Co vše jste o pohádce nevěděli?

  1. Scénář vznikl sloučením dvou pohádek Boženy Němcové O Popelce a O třech sestrách. Stalo se tak, protože původní pohádka O Popelce je poměrně morbidní a s poetickým zpracováním režiséra Vorlíčka nemá pranic společného. Narazíme v ní například na upálení v peci, useknuté hlavy, lidožrouty nebo rozškrábané obličeje obrovskými kočkami.
  2. Autorem hudby je Karel Svoboda. Za její tvorbu tenkrát inkasoval 40 000 Kčs. Průměrná hrubá mzda v roce 1973 přitom činila 2 164 Kčs. O ústřední melodii pak bylo rozhodnuto během pár vteřin. Karel Svoboda ji prý Vorlíčkovi zahrál v noci po telefonu.
  3. Popelku měla původně hrát Jana Preissová. Role se však vzdala, jelikož byla v očekávání. V jejím podání by tak Popelka měla v době natáčení těhotenský pupík. Náhradu za ni režisér zvažoval dlouho. Poté si však vzpomněl na mladé děvče, které hrálo Barunku v Babičce, a bylo vymalováno. Na první schůzku s ní přišel režisér s hodinovým zpožděním, Libušce se však scénář tolik líbil, že na něj počkala.
  4. Říká se, že Libuše Šafránková měla v době natáčení údajně pouhých 53 centimetrů v pase. Pro drobnou princeznu s malou nožkou proto byla jako stvořená.
  5. Statek s hospodářskými budovami a stájemi, kde Popelka žila s macechou a sestrou, je ve skutečnosti vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. V době natáčení byl ovšem v žalostném stavu, a tak tvůrci dostavěli kulisy ze sádry.
  6. Pavla Trávníčka v pohádce daboval herec Petr Svojtka.

Oslavila by sedmdesátiny

Oblíbená herečka zemřela 9. června 2021, jen dva dny po svých narozeninách. Dnes by oslavila sedmdesátiny. Na sklonku života ji trápilo chatrné zdraví. Už v roce 2014 onemocněla rakovinou dýchacího ústrojí a podstoupila náročnou operaci, při níž jí byl odstraněn nezhoubný nádor plíce spolu s částí plicního laloku. Po zákroku už Libuška ven příliš nevycházela.

Svými nejbližšími, manželem Josefem Abrhámem, synem Josefem s rodinou a vnoučaty nebo sestrou Miroslavou, se raději obklopovala v bezpečí domova. Láskyplnou péči si tak užívala do své poslední chvíle. Její muž Josef Abrhám zemřel necelý rok po ní.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz Česká televize kinotip2.cz