Zazářil ve filmu Šest medvědů s Cibulkou, Ať žijí duchové nebo v seriálu Tři chlapi v chalupě, kde si ho televizní diváci oblíbili jako dědu Potůčka. Rozhlasoví posluchači si ho pak dodnes spojují s postavou popleteného vrátného Hlustvisiháka. Za svůj život získal prestižní ocenění Thálie, Cenu Františka Filipovského za dabing, cenu TýTý i Medaili za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana. Lubomír Lipský byl zkrátka legendou, která navždy ovlivnila českou kinematografii.

Zdroj: Youtube

Herectví měli v rodině

Narodil se v Pelhřimově, kde prožil krásné dětství i dospívání po boku dvou mladších bratrů. Přestože se rodiče věnovali cukrářství, otec byl nadšeným hercem a režisérem pelhřimovského ochotnického souboru. I díky tomu měl Lubomír spolu s bratrem Oldřichem, pozdějším významným režisérem, k herecké profesi blízko. Mimo divadla se však Lipský zajímal také o hudbu. Na základní škole začal hrát na klavír, později přidal saxofon a pozoun, a vstoupil do jazzového orchestru.

Související články

Miloval humor a satiru

Herectví, a komediální žánr především, však Lubomíra Lipského uchvátilo přece jen o něco víc. V roce 1945 proto přijal nabídku režiséra Jana Škody a společně se čtyřmi dalšími kolegy založil v pražské Umělecké besedě na Malé Straně Divadlo satiry. Po čtyřech letech přešel na krátké angažmá do Realistického divadla, aby pak na dlouhých čtyřicet let zakotvil v Městských divadlech pražských. Později ho diváci mohli vídat i v představeních Divadla ABC a Divadla Na Jezerce.

Životní role díky bratrovi

Před kameru se poprvé postavil v roce 1946 a následně se objevoval spíše v menších a vedlejších rolích. Přesto se vám jistě vybaví jeho role alchymisty v Císařově pekaři a Pekařově císaři nebo prince Chrabrého z pohádky Byl jednou jeden král. Příležitost pořádně vyniknout na stříbrném plátně mu poskytl až bratr Oldřich, který režíroval komediální detektivku Čtyři vraždy stačí, drahoušku, kde Lubomír Lipský ztvárnil svou životní roli učitele literatury.

Související články

Do diváckých srdcí se však zapsal i svým nezaměnitelným výkonem v rodinné komedii z cirkusového prostředí Šest medvědů s Cibulkou, taktéž pod taktovkou bratra Oldřicha, anebo jako lakomý vedoucí prodejny z dětského filmového muzikálu Ať žijí duchové. Díky svému komediálnímu talentu se pravidelně objevoval také v silvestrovských estrádách a nejrůznějších zábavných pořadech.

Lubomír Lipský zemřel v říjnu roku 2015 ve věku 92 let na následky zápalu plic, pravděpodobně ho zradilo srdce.

Zdroj: vlasta.cz,  profimedia.cz, csfd.cz, wikipedie.org

Související články