Herec Lubomír Lipský se narodil 19. dubna 1923 v Pelhřimově. K umělecké sféře ho přivedl tatínek, který byl nadšeným ochotníkem a vedl ve městě divadelní spolek. Lubomír si proto už jako malý chlapec zahrál dětskou roli ve Strakonickém dudákovi. 

Tatínku, co jsi mi přinesl dobrého?

Právě jeho první role mu nakonec utkvěla v paměti až do konce života, a to kvůli vůbec první větě, kterou kdy na jevišti řekl. Původně měl říct: „Tatínku, co jsi mi přinesl dobrého? Perníkového husara?“

Jenže Lubomír si tehdy hodně šlapal na jazyk, a z jeho úst tak zazněla památná slova, která se navždy zapsala do historie pelhřimovského divadla. „Tatínku, co jsi mi pfines dobvého. Pevníkového hufava?“

Zdroj: Youtube

Talent měli i jeho bratři

Divadlo si zamiloval nejenom Lubomír, ale i jeho dva mladší bratři, Oldřich a Dalibor. V rodném městečku dokonce založili Dramatické studio mladých. Bratr Oldřich Lipský se později stal uznávaným režisérem.

Dokonce dal ve svých filmech i prostor Lubomírovi. Měl tak možnost zazářit v dnešních klenotech české kinematografie Čtyři vraždy stačí, drahoušku či Šest medvědů s Cibulkou

Sedmička jako velké prokletí

Nejtalentovanějším z trojce bratrů byl nejmladší Dalibor, který ale bohužel předčasně zemřel během koupání v rybníce, když do něj uhodil blesk. Tragická smrt se navíc zdá být tak trochu hrátkami osudu.

Daliborovi totiž v době smrti bylo 17 let a 7 měsíců. O život přišel 17. července 1947 v 17 hodin. Pokud někdo vnímá sedmičku jako šťastné číslo, tady to neplatilo.

S manželkou je rozdělila smrt

Ačkoli se Lubomír Lipský se smrtí bratra jen těžko smiřoval, nakonec se mu povedlo najít nový smysl života. Krátce po skončení 2. světové války hostoval společně s kabaretním pásmem Rozbitá trilogie v Praze, kde si ho všiml režisér Jan Škoda a společně založili populární Divadlo satiry.

Lubomír Lipský tam poté poznal svou osudovou lásku, tanečnici Věru Kittlerovou. Vzali se v roce 1948 a narodil se jim syn Lubomír a dcera Taťána. Měli krásné manželství, které vydrželo 54 let, ukončila ho až Věřina smrt.

Přišel o milovaného syna

Další ránu osudu zažil Lubomír Lipský těsně před silvestrem 1991, kdy mu ve věku pouhých čtyřiceti let zemřel syn Lubomír, a to za velmi zvláštních okolností.

Z veřejně dostupných informací vyplývá, že si na horách zašel na procházku, ale domů už se nevrátil. O několik hodin později byl nalezen zmrzlý, přičemž příčinou smrti měl být infarkt.

Vnuka zahrnul láskou

V době, kdy Lubomíra Lipského navždy opustili skoro všichni nejbližší, se hodně upnul na dceru Taťánu, ale také na vnuka Matěje, kterému dělal po smrti syna Lubomíra náhradního tatínka.

Matěj na něj dodnes vzpomíná jako na muže, který byl většinou tichý, když ale promluvil, stálo to za to. Byl také u toho, když se jeho dědeček učil své role.

Slavná postava dědy Potůčka

Skutečnou slávu poznal Lubomír Lipský poprvé díky roli dědy Potůčka v seriálu Tři chlapi v chalupě. Lipský svou postavu zahrál až neuvěřitelně autenticky, a to mu tehdy bylo pouhých 34 let!

Vždy ale rád říkával, že mu byly role dědků tak nějak souzeny. A nejspíš měl pravdu, protože si pohádkového děda Vševěda zahrál už ve 12 letech. 

Nakonec ho zradilo srdce

Neúnavný Lubomír Lipský se snažil svým uměleckým talentem bavit, dokud to jen šlo. Poslední týdny života ho ale začalo zrazovat zdraví, kvůli čemuž musel být hospitalizován v nemocnici.  

„S dědečkem to bylo špatné. Byl dehydratovaný, a ještě se k tomu přidal výpotek na plicích,“ uvedl tehdy jeho vnuk Matěj Lipský.

Poslední dny pak strávil v Thomayerově nemocnici, kde se o něj s láskou starala jeho snacha, která tam tehdy pracovala jako primářka. Všemi milovaný Lubomír Lipský nakonec odešel na věčný odpočinek 2. října 2015.

Zemřel ve spánku na selhání srdce. Vždy o sobě říkával, že je jen hodným hošíkem, který poslouchá rodiče a nikam se necpe, ovšem jeho herecké výkony baví diváky všech věkových kategorií dodnes.

Zdroj: vlasta.cz, idnes.cz, rozhlas.cz, lifee.cz 

Související články