Jednadevadesáté narozeniny by v těchto dnech oslavil herec Luděk Munzar. Byl to vynikající umělec, který dokázal rolím vtisknout své pověstné charisma. A zajímavý byl i v soukromí. Dodnes je možná trochu škoda, že nedostal větší roli ve filmu. O to více ale exceloval na prknech, která znamenají svět.

Měl své zásady

Luděk Munzar se narodil 20. března 1933 v Nové Včelnici u Kamenice nad Lipou. Během studií byl členem mládežnického divadelního souboru a v letech 1952 až 1956 studoval herectví na Divadelní fakultě AMU.

Už v roce 1957 pak byl angažován jako člen činohry Národního divadla v Praze. To ale v roce 1990 opustil kvůli neshodám s tehdejším vedením.

„Můj vztah k Národnímu divadlu byl obrozenecký, národovecký a oni tam začali hrát jako v malém sklepním divadle. Národní divadlo není jen ta budova, to je součást našeho kulturního dědictví. Jestli někdo tu tradici ironizuje a posmívá se jí, tak se posmívá svým předkům,“ nelíbilo se mu tehdy, jakým směrem se jeho milované divadlo ubírá. 

Oba byli zadaní

A v Národním divadle potkal herec v roce 1965 i svou osudovou ženu Janu Hlaváčovou. Tehdy se tam připravovala hra Jejich den, kde měl Luděk Munzar hlavní roli.

Hlaváčová pak docházela na zkoušky společně s Milenou Dvorskou. „Luděk hrál s mojí kolegyní Marií Tomášovou. Říkala jsem si, takového bych chtěla bráchu. Vnímavého, laskavého,“ měla vše herečka dlouho v živé paměti.

A Luděk měl také jasno. „Když jsem viděl Janu, ty oči a krásné rty, mrzelo mě, že jsem zadaný.“ Vyřešené vztahy ale tehdy neměl ani jeden z nich.

Osud je dal nakonec dohromady

Jako by ale nějaká vyšší síla chtěla, aby ti dva nakonec byli spolu. V době, kdy se dali dohromady, ale měli za sebou složité životní okamžiky. Hereččin první manžel herec Jiří Michný zemřel na roztroušenou sklerózu a Munzar se po sedmi letech manželství rozešel s loutkoherečkou Naděždou Musílkovou. 

Zdroj: Youtube

Andrenalinové koníčky

Hlaváčovou s Munzarem spojovala nejen velká láska, ale také vzájemná důvěra a porozumění. Snad jediné, co herečka nechápala, byly některé manželovy koníčky. Miloval totiž adrenalin a rád si ho dopřával.

Luděk Munzar byl automobilový závodník, a dokonce v roce 1989 získal titul mistra Evropy v závodech automobilových veteránů. Věnoval se ale také sportovnímu létání. 

„Věděla jsem, že není hazardér. Když létal, tak mi vždycky říkal: ‚Podívej, kolik se denně na silnici zabije lidí.‘ Měla jsem ale i strach o sebe. Co já bych bez něj dělala? Jak bych mohla být ještě někdy šťastná?“ vyprávěla kdysi Jana Hlaváčová.

Anticharta? Tak to ani omylem

Munzar byl zásadovým mužem, a jakmile se mu něco nezdálo, okamžitě od toho šel pryč. Když za minulého režimu komunisté protestovali proti Chartě 77 prostřednictvím Anticharty, mnoho umělců se přidalo na jejich stranu.

K nim ale Munzar s Hlaváčovou nepatřili. „Komunisti udělali Antichartu a já ji nepodepsal, ale nikde jsem o tom nemluvil. To je celé,“ řekl Munzar v rozhovoru před jedenácti lety.

Nevlastní dceru vychovával jako vlastní

Herec Luděk Munzar přivedl s Janou Hlaváčovou v roce 1971 na svět dnes výbornou herečku Barboru Munzarovou. Nebyla ale jedinou dcerou, o kterou se starali.

Munzar přijal za vlastní i dceru Terezu, kterou měla Hlaváčová s bývalým manželem Jiřím Michným. Ten ale zemřel v době, kdy bylo malé Terezce šest let. 

Munzar mezi dcerami nikdy nedělal rozdíly a obě miloval stejně. Není tak divu, že si ho Tereza zamilovala, začala mu říkat „tati“ a vzala si i jeho příjmení. Nikdy ale nestála o slávu svých rodičů a ti ji dlouhé roky skrývali před veřejností. Momentálně se má živit jako policistka. 

Přál si hlavně zdraví

Herci konec života ničilo hned několik nemocí. V devadesátých letech prodělal rakovinu ledvin, o několik let později pak i rakovinu prostaty. V roce 2018 pak měl infarkt a musel na operaci srdce.

Do toho ho trápila bolest kloubů. I tak se ale snažil být své manželce oporou, té byla pro změnu v roce 2011 diagnostikována Parkinsonova choroba a přidaly se k tomu také deprese. „Je to blbý, ale přál bych si, aby byli všichni u nás v rodině zdraví. A věřte mi, že to teď hodně potřebujeme,“ řekl tehdy Luděk Munzar.

Domácí hospic

Zdraví oblíbeného herce se nakonec prudce zhoršilo. Do nemocnice nechtěl, a tak pravidelně dojížděl na infúze. Potřebnou péči zastával také tým domácího hospice Cesty domů.

Na věčný odpočinek nakonec herec odešel 26. ledna 2019 ve věku 85 let. Zajímavé je, že jeho manželka Jana Hlaváčová zemřela o pět let později ve stejný měsíc, konkrétně pak 13. ledna 2024.

Vždy se na oba bude vzpomínat jako na skvělé herce, ale také manželský pár, který spolu dokázal překonat i ty nejsložitější životní zkoušky. 

Zdroj: Vlasta.cz, Lifee.cz, Ct24.ceskatelevize.cz

Související články