Psal se rok 1734, když francouzský advokát a spisovatel François Gayot de Pitaval vydal svou sbírku případů ze soudních síní. Tím byl položen základní kámen kriminální reportáže. Tehdy ale ještě nikdo netušil, že se jeho jméno stane fenoménem a naváže na něj v roce 1982 svým seriálem scenárista Jaroslav Dietl. 

Všechno se upeklo během rybolovu

Tenkrát již velmi známého scenáristu Dietla vždy zajímala kriminální tematika, ale nikdy neměl touhu v něčem takovém prorazit sám. Měl za sebou ale mnoho zajímavých seriálů v čele s úspěšnou Nemocnicí na kraji města. Jenže pak ho kontaktoval major Leoš Jirásek, který v té době působil na televizní obrazovce, a informoval ho o nejzajímavějších policejních případech. Poprvé se setkali v Obecním domě, během schůzky pozval Jirásek nejenom Dietla, ale i jeho ženu k sobě do Domažlic. Oba si začali rychle rozumět a když večer debužírovali a pochutnávali si na uzeném kaprovi a štice, už bylo jasné, že je spolupráce na spadnutí. Třetí do party přibyl režisér Jaroslav Dudek. 

Zdroj: Youtube

Máš dlouhé vousy? Tak to nejsi policajt

Malý pitaval z velkého města měl být autentickým zobrazením práce tehdejší policie. Hlavní hrdinové dodnes vzpomínají na žabomyší války s odbornými poradci. „Jel jsem na debatu do Dejvic. Tam si mě sjel pohledem starší vyšetřovatel a řekl, že takhle vousatý policista neexistuje,“ prozradil tehdy bohatě zarostlý Ladislav Frej. Nakonec vše musel řešit maskér Jaroslav Čermák a udělal to šalamounsky. Nechal Frejovi oholit bradu a nechal mu jen knír. „Takže jsem vypadal jako sňatkový podvodník,“ se smíchem vzpomíná Frej, který v seriálu hrál šéfa kriminálky Břetislava Kubáta. 

Místo vybavení měli pod čepicí

Ačkoli se některé vyšetřovací postupy ze seriálu mohou zdát z dnešního pohledu úsměvné, právě pohled na zločin v dobách, kdy neexistovaly počítače, dělá ze seriálu unikátní dokument. „Když dneska vidím, v čem policie jezdí a jaké má k dispozici vybavení, myslím tím fotoaparáty, kamery nebo odposlouchávací zařízení… My to tehdy nahradili tím, co jsme měli v hlavě,“ vzpomíná Pavel Zedníček.

Haškův legendární notýsek

Asi nejvíc profesionalitu a přirozenou inteligenci ztělesňuje Vlastimil Hašek. Pečlivě si zapisuje každičký detail a ze svých zápisků dává vše postupně dohromady. Ačkoli tehdy neměli moderní prostředky, objasněnost jednotlivých případů byla až neuvěřitelně vysoká. Kriminalistům z Pitavalu se podařilo vyřešit celkem patnáct případů. 

Bohatým bral a chudým dával

Své malé role v seriálu se skvěle zhostil také Rudolf Hrušínský coby kasař Kořán. Když ve scéně předstoupí před policistu, šokuje ho svou upřímností. „Bohatejm bral a chudejm dával,“ říká kasař, na což reaguje Jiří Krampol otázkou: „Aha, kolikrát?“ A dočká se až překvapivě otevřené odpovědi. „Hmm, tak šestnáctkrát, napište dvacetkrát,“ radí Krampolovi. „Děkuji osudu, že jsem měl možnost si s ním zahrát,“ váží si příležitosti Jiří Krampol.

Některých epizod se scenárista nedožil

Malý pitaval z velkého města si odbyl svou premiéru 26. listopadu 1983. Kvůli velkému úspěchu bylo natočeno dalších osm dílů, které se ale své premiéry dočkaly až dva roky poté, co Jaroslav Dietl odešel do uměleckého nebe. 

5+1 zajímavostí

  • Seriál byl natočen podle skutečných příběhů.
  • V dílu „Benjamínci“ coby zpěvák vystoupil legendární Miki Volek.
  • V dílu „Kasař“ uvádí kasař Kořán datum narození 17. 10. 1920, což je datum narození jeho představitele Rudolfa Hrušínského.
  • Rozpočet seriálu byl na tehdejší dobu velmi vysoký, celkové náklady se vyšplhaly na skoro 15 milionů Kčs.
  • Honoráře herců i stovek komparzistů vyšly Československou televizi na 1 572 000 Kčs.
  • Rudolf Pekař v podání Vlastimila Haška odehrál celý seriál v jednom svetru. Jeho role totiž byla inspirována skutečným kriminalistou, který se právě tímto vyznačoval.

Režisér předpověděl slávu 

Během dotočné si vzal režisér Dudek stranou herce Pavla Zedníčka a řekl mu, že ode dneška bude slavný. On byl tehdy v Praze teprve třetím rokem a bral to s notnou dávkou nadsázky. Brzy ale pochopil, že mu seriál slávu opravdu přinesl. A vlastně stále přináší díky svým častým reprízám. Přestože i dnes u nás vznikají zajímavé kriminální počiny, Malý pitaval z velkého města je stále velmi oblíbený.

Zdroj: vlasta.cz, youtube, csfd.cz

Související články