Marek Eben se narodil 18. prosince 1957. Od svého mládí pravidelně vystupuje se svými bratry ve skupině Bratři Ebenové. Kromě zpěvu se věnuje také skládání a psaní písní. Jako herec působil v divadle i ve filmu, zahrál si například v mnoha pohádkách.

Zdroj: Youtube

Nejvíce se však do podvědomí široké veřejnosti zapsal jako moderátor, který patří jednoznačně k těm nejlepším a nejvyhledávanějším. Spolupracuje především s Českou televizí, kde má pořad Na plovárně a moderuje taneční show StarDance. Marek Eben však nemá ve svém životě jen pozitivní události.

Dcera zemřela krátce po narození

Na počátku 80. let se seznámil s pohlednou herečkou Markétou Fišerovou, do které se téměř ihned zamiloval. Jiskra přeskočila na obou stranách, a proto se moderátor rozhodl svou přítelkyni požádat o ruku. Krátce po svatbě mu Markéta oznámila, že čeká miminko. Vše vypadalo klidně a spokojený pár se těšil na příchod své první dcery.

Dcera Tereza se však narodila předčasně, a to v sedmém měsíci. Její život byl velmi krátký, trval jen sedm dnů. Za tragédii zřejmě mohly zdravotní komplikace, které Markéta před a během těhotenství překonávala. „Po prodělané chřipce dostala Markéta nejprve zánět srdečního svalu a pak měla dokonce tuberkulózní nález na plicích," prozradila ve své knize herečka a blízká přítelkyně Marka Ebena, Světlana Nálepková.

Přišla další životní rána

Krátce po smrti dcery čekala na Marka Ebena další bolestná událost. Málem přišel i o svou milovanou ženu Markétu, kterou ve 26 letech postihla mozková mrtvice. Její stav byl velmi vážný a lékaři jí nedávali příliš vysoké šance na přežití. Příznakem byla nesnesitelná bolest hlavy, kdy jeho žena doslova křičela bolestí. Markéta nakonec bojovala, ale od osudného roku 1986 je upoutána na invalidní vozík.

„Kdybych neměl finance, musel bych manželku dát do ústavu. Ale naštěstí mi střídmost umožnila postarat se o ni finančně i fyzicky, měl jsem dost času," řekl v minulosti ve svém rozhovoru Marek Eben. Ačkoliv se s tímto osudem dokázal smířit, od té doby si uvědomil, že život je dar, kterého si musí cenit. „Život jsem doposud bral příliš laxně. Dnes si uvědomuji, že to, co máme, není zadarmo. Musíme si toho vážit a být rádi za to, co máme. A já jsem rád, že mám svou Markétku,“ dodal v minulosti.

Zdroj: Vlasta.cz, Deník.cz, Wikipedia, kniha Světlana (Na houpacím koni)

Související články