Marie Pilátová, která si v trilogii Slunce, seno zahrála Konopnici, se narodila v roce 1921 v Hošticích u Volyně, kde také strávila většinu svého života. Žena, která vychovala dvě dcery, pracovala v místním JZD a ve volném čase působila jako členka ochotnického spolku.

Zemřela v roce 2015 ve věku nedožitých 94 let na komplikace spojené s chřipkou. Až do své smrti byla Marie Pilátová velmi čilá a aktivní. Starala se o domácnost, zahradu i domácí zvířata, ráda četla a pravidelně chodila do kostela.

Legendární Konopnice

Před svou smrtí v rozhovoru pro Blesk prozradila, že Zdeňka Trošku znala už jako malého kluka, protože se kamarádil s jejími dcerami a byli také vzdálenými příbuznými. Už odmalička ho to prý táhlo k filmu a k divadlu a snažil se v obci udržovat jakýsi kulturní život. V letech 1983, 1989 a 1991 obsadil řadu místních obyvatel do filmů Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika.

Zdroj: Youtube

Před natáčením prvního dílu slavné trilogie se prý Marii Pilátové, pro kterou měl Zdeněk Trošku připravenou roli Vlasty Konopníkové zvané Konopnice, jednoduše postavil pod okno a křikl na ni, že bude hrát v jeho novém filmu. A tak se také stalo.

Zdeněk Troška byl údajně s věcmi hned hotový a nehrál si na žádné chceš nebo nechceš. Jeho oblíbená sousedka už předtím hrála ve filmech, které natáčel v rámci svého studia režie. A v trilogii si zahrála i sestřenice Marie Pilátové – Marie Švecová, která ztvárnila neméně legendární Kelišovou.

Růžičková se s ní nebavila

V rozhovoru Marie Pilátová zavzpomínala i na Helenu Růžičkovou. Ani ta se podle ní s věcmi moc nebabrala, a když se například točila rvačka před zámkem, svojí filmové sousedce a sokyni vlepila takovou facku, až se jí v nadsázce otočila hlava.

Mimo natáčení se Helena Růžičková se členy štábu z řad neherců podle Pilátové nebavila a nezajímala se o ně stejně jako ostatní profesionální herečky. Mužští herci se podle ní chovali lépe, vstřícněji a na nikoho se podle jejích slov nepovyšovali.

Na otázku, jaký měla za jednotlivé filmy jakožto neprofesionální herečka honorář, odpověděla, že za první díl to bylo osmnáct set, za druhý něco málo přes dva tisíce a třetím dílem si vydělala sedm tisíc dvě stě korun.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, csfd.cz, strakonicky.denik.cz, filmovyprehled.cz, blesk.cz, kinobox.cz, irozhlas.cz