Skvělá herečka Marie Rosůlková se narodila 17. prosince 1901 v Plzni. Herecké nadání nejspíš zdědila po svém tatínkovi. Ten byl sice živnostníkem a pracoval jako švec, nicméně miloval zpěv, poezii a divadlo. Zpíval také ve sboru, a dokonce v divadle během hry Prodaná nevěsta potkal svou budoucí manželku Rozárku. 

Pocházela z chudé rodiny

I když rodiče neměli peněz nazbyt, a nemohli tak dceři dopřát vše, co by chtěli, Marii to nikdy netrápilo. Důležité pro ni bylo, že se cítila milovaná a s maminkou a tatínkem měla vždy krásný vztah. Sama říkala, že díky nim se naučila, že vztah k lidem a životu se za peníze nekoupí.

Zdroj: Youtube

Studia platili jen bratrovi Janovi

Rodiče se rozhodli, že finančně budou ve studiích podporovat pouze jejího bratra Jana, který v Praze studoval architekturu. Marie si přála studovat na DAMU, ovšem nakonec musela vzít za vděk obchodní akademii v Plzni.

Po studiích se nějakou dobu živila jako bankovní úřednice. Jednotvárná a stereotypní práce ji ale dlouho nebavila. Začala proto chodit na hodiny herectví a přidala se k ochotníkům. Její píle se brzy vyplatila.

Komediální talent jako velká přednost

Nejprve začala v plzeňském divadle, postupně se ale propracovala do Prahy. Městská divadla Pražská se jí stala osudnými a zůstala tam až do svých jednaosmdesáti let, kdy ukončila kariéru. Nebyla ale úspěšná jen na prknech, která znamenají svět. Postupně si jí začali všímat i filmoví režiséři. 

Skvěle hrála role bláznivých tetiček a babiček. Diváci si ji zamilovali jako bytnou Hurringtonovou v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo coby potrhlou babičku v seriálu Taková normální rodinka. Objevila se ale rovněž ve filmech Šest medvědů s Cibulkou, Léto s kovbojem či Holky z porcelánu. 

Nebyl to ten pravý

Milovaná herecká profese herečku spojila s hercem Jarmilem Škrdlantem. Rosůlková se za něj provdala, když jí bylo teprve jednadvacet let. Bohužel se ale brzy ukázalo, že si jednoduše nejsou souzeni, a po pěti letech se rozvedli. 

Letec se kvůli ní nerozvedl

Vášnivě zamilovaná byla až v dalších letech, srdce jí bilo pro pilota, kterého potkala těsně před válkou. Tolik ji okouzlil, že vůbec neřešila, že je ženatý. Byla si jistá, že se kvůli ní rozvede a budou jen spolu. Nakonec ale zůstalo jen u touhy, protože i tahle láska skončila zklamáním. 

„Před vypuknutím války odletěl do Anglie, byl tam po celou válku a bojoval za tuhle zemi. Když válka skončila, jeho žena, jak mi to líčila Mařenka, udělala nejgeniálnější tah. Sedla na autobus, co tam jezdil, pro svého muže si do Anglie zajela a bylo vymalováno,“ prozradila v dokumentu Příběhy slavných herečka Jaroslava Adamová, která k ní měla vždy blízko. 

Herečka od té doby všude říkala, že na vztahy jednoduše nemá talent. Srdce měla zlomené natolik, že na muže zanevřela. Smířila se i s tím, že nikdy nezaloží rodinu. S muži se občas potkávala, ale její život byl především herectví. „Kdybych to měla shrnout, můj milostný život nestál dohromady za nic,“ uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas.

Na bratra nedala dopustit

Sama ale doma nežila, společnost jí více než padesát let dělal její bratr Jan, ze kterého se později stal katolický kněz. Skvěle se doplňovali a nedali jeden na druhého dopustit.

Marie byla silně věřící a pravidelně chodila do kostela. Nejvíce pak samozřejmě na mše, které sloužil její bratr.

Byla skvělou společnicí

Možná na první pohled její život vypadá trochu nudně, ale takový rozhodně nebyl. Marie Rosůlková byla skvělou společnicí, se kterou kolegové rádi trávili čas. Byla to vášnivá kuřačka a ráda si také občas přiťukla kořalkou.

Vždy byla nabitá pozitivní energií, ráda si dělala legraci nejen z ostatních, ale i sama ze sebe. Byla to také velká parádnice, která milovala kloboučky, rukavičky a boty na vysokém podpatku. 

Smrt bratra ji zdrtila

Když v roce 1990 Rosůlkové zemřel její milovaný bratr, nesla to opravdu velmi těžce. Nedokázala se s tím smířit a nakonec ho přežila o pouhé tři roky.

Marie Rosůlková zemřela 15. května 1993 a dodnes na ni s láskou vzpomínají její kolegové. „Nikdy ji nic nevyvedlo z míry, klouzala po laškovných vlnách života s úsměvem na rtech,“ řekl o ní herec Svatopluk Beneš. 

Zdroj: vlasta.cz, zeny.iprima.cz, dvojka.rozhlas.cz, lifee.cz, novinky.cz, csfd.cz 

Související články