Bývalá televizní hlasatelka Marie Retková se narodila 8. června 1956 v Praze, a to do umělecké rodiny. Když úspěšně složila maturitní zkoušku, začala studovat jazyky. V roce 1976 se přihlásila do konkurzu na místo nové televizní hlasatelky, uspěla a už o rok později promlouvala k divákům z televizních obrazovek. Profesi hlasatelky zpočátku vykonávala zároveň se studiem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. 

Nejen hlasatelkou

Televizní hlasatelkou byla nepřetržitě v letech 1977 až 2006, kdy pozice hlasatelek z obrazovek definitivně zmizela. Později v roce 2017 pak tuto funkci vykonávala i pro Barrandov.

Dnes Marie Retková pracuje jako externí moderátorka v Českém rozhlase Dvojka. Vždy byla ale také vynikající ve sportu. Od mládí hrála závodně basketbal, později si zamilovala tenis, lyžování, ale i surfování a jezdectví. 

Zdroj: Youtube

Do budoucího manžela se zamilovala jako zadaná

Už dlouhých čtyřiačtyřicet let žije Marie Retková s lékařem Petrem Retkem. „Seznámil nás můj bratr, který s ním pracoval v nemocnici. Strašně jsem se do něj zamilovala, i když jsem v té době měla chlapce,“ prozradila Retková v pořadu 13. komnata.

Zpočátku měla pochybnosti, protože se bála věkového rozdílu dvanáct let. Uklidnil ji ale vyhlášený psychiatr a sexuolog Miroslav Plzák, který jejich věkový rozdíl označil za naprosto ideální. 

Dcera se narodila na silvestra

Retková si později chirurga vzala za manžela a také společně přivedli na svět dceru Magdalénu, která přišla na svět na silvestra. A to i přes to, že podle původního plánu měla Retková rodit o čtrnáct dní dříve.

„Tenkrát ještě nebyl ultrazvuk, tak se termín postupně posouval a já chtěla jít slavit. Každý den jsem chodila na kontrolu a paní doktorka na silvestra rozhodla, že už bych měla v nemocnici zůstat. Odpoledne to přišlo a před dvanáctou hodinou jsem porodila Majdu,“ pokračovala ve zpovědi. 

Začalo to krvácením

V roce 2001 se legendární hlasatelce otočil život vzhůru nohama. V noci si na chalupě odskočila na toaletu a spustilo se jí takové krvácení, že nemohla ani vstát. Měla ale štěstí, že na chalupě byla i její nevlastní dcera Alice, která je dětskou lékařkou.

Ta okamžitě vyhodnotila, že Retková musí do nemocnice. „Zachránila mi život. Já bych seděla na toaletě, crčela by ze mě krev tak dlouho, až bych zkolabovala a vykrvácela,“ popsala bývalá hlasatelka.

Šokující diagnóza

Krátce po příjezdu do nemocnice Retkové diagnostikovali adenokarcinom děložního hrdla. Paradoxní přitom je, že měsíc předtím byla na vyšetření, kde jí dokonce lékaři udělali i cytologický stěr. Tehdy nic nenašli. „Když druhý den přijel manžel s druhou dcerou na chalupu, uviděli v koupelně tu krvavou spoušť a nechápali. Okamžitě jeli za mnou. Následovalo sdělení diagnózy, operace a léčba.“

Myslela si, že je to konec

Rodina jí byla po celou dobu oporou. Dokonce dcera Magdaléna mamince slíbila, že když půjde na chemoterapii, tak si nechá ostříhat vlasy a dá jí je. Marie Retková dodnes pláče, když si na tento okamžik vzpomene.

Bývalá hlasatelka si nejdříve vyčítala, že si za nemoc může sama, nakonec se ale s osudem dokázala smířit. „Říkala jsem si, že se buď uzdravím, nebo zkrátka umřu. Prostě každý umře,“ popsala, co se jí tehdy honilo hlavou. 

Rodina jako velká opora

Krátce po operaci nemohla Retková ani chodit a byla ráda, že jí někdo ukrojil kousek chleba a přinesl do postele. Trvalo dlouhý rok, než se dala fyzicky znovu dohromady. Ačkoli se ale zdá, že na ní nemoc nezanechala žádné stopy, některé se bohužel dodnes najdou. „Natékají mi nohy, a tak nemůžu nosit minisukně,“ svěřila se s nadsázkou. 

Dětský olej jako elixír mládí

Ačkoli si prošla složitým životním obdobím, stále vypadá naprosto úžasně. Retková přitom říká, že pro svůj mladistvý vzhled vlastně nic zvláštního nedělá. Nikdy nepřemýšlela, že by podstoupila plastickou operaci či omlazovací kúru.

V její koupelně nejsou ani přípravky proti vráskám. Jejím kosmetickým produktem číslo jedna je olejíček na dětské zadečky. Právě ten používá na svou pleť a nemůže si ho vynachválit. 

Zdroj: vlasta.cz, lifee.cz, zeny.iprima.cz, krajskelisty.cz, dotyk.cz, svetzeny.cz, fbd.cz, csfd.cz 

Související články