Pohnutý osud Martina Růžka se začal psát už během jeho dětství. Hraní miloval už jako malý kluk a moc toužil svůj talent rozvíjet na konzervatoři. Jenže během přijímacích zkoušek mu u komise bez nadsázky řekli, že na to nemá a nikdy z něj žádný herec nebude.

VIDEO: Připomeňte si Martina Růžka ve filmu Poslušně hlásím.

Zdroj: Youtube

V roce 1939 začal proto na přání své maminky studovat ČVUT, konkrétně pak lesní inženýrství. Dlouho tam ale nepobyl, protože nacisté brzy zavřeli školy. Jako katastrofu to ale nebral, začal pracovat jako číšník, maloval obrazy a také hrál v ochotnickém divadle.

Zajímavé také je, že si v této době změnil jméno. Původně se jmenoval Erhard Martin, nově byl Martinem Růžkem. Změnil si ho na počest svého strýce Otmara Růžka, který byl jako kapitán generálního štábu Československé armády a člen odboje krátce po příchodu Heydricha do Prahy popraven.

Mimochodem, do odstranění Reinharda Heydricha se aktivně zapojil i samotný herec. Obstarával deky pro parašutisty, kteří na něj spáchali atentát. Tehdy chybělo jen málo, aby byl odhalen a jeho život vyhasl předčasně. Už menší štěstí měl jeho kamarád, který ho k odboji přivedl. Bez lítosti byl i s celou svou rodinou popraven.

Komunistou jen na pár let

Svou politickou orientaci herec moc netajil, byl ukázkovým levičákem a také od roku 1962 členem komunistické strany. Když k nám ale začala přicházet vojska Varšavské smlouvy, rychle otočil. S invazí od začátku nesouhlasil a ze strany okamžitě vystoupil.

Lejstro s Antichartou odmítl navíc podepsat. Zajímavé je, že i přes to dostal ocenění národní umělec, které ovšem bez poděkování při sametové revoluci soudruhům vrátil.

Kvůli první manželce se rval s kolegou

Jeho charisma přitahovalo i ženy. Svou první manželku poznal Martin Růžek v brněnském Národním divadle, šlo o operní pěvkyni Jarmilu Palicovou. Jenže nebyl jediný, komu se líbila, hodně po ní toužil i jeho kolega Josef Karlík. Jednou se dokonce tak poprali, že musela zasahovat tehdejší Veřejná bezpečnost.

„Ano, ten člověk mi dává přes hubu, ale má na to právo, protože mu kradu ženu!“ přiznal tehdy Karlík otevřeně. Nakonec to byl ale právě on, kdo srdce Palicové získal. Operní pěvkyně od Růžka odešla a byla s Karlíkem až do jeho smrti.

Nejšťastnějších 46 let

Svou životní lásku tak Růžek našel až na druhý pokus, zamiloval se v jednom z brněnských barů do půvabné Mileny. Vzali se v roce 1956 a herec tehdy vyženil syna Vladimíra, kterého pojal za vlastního. Ten je dnes soudním znalcem a na Růžka má jen ty nejkrásnější vzpomínky.

S manželkou nakonec strávil krásných 46 let života. Když herce v roce 1994 postihla silná mrtvice, už nemohl dál natáčet. Bohužel přišel ještě závažný infarkt a Růžek musel na operaci a zavedení kardiostimulátoru. Byl také převezen do motolské léčebny dlouhodobě nemocných, kde strávil zbytek života.

„Pořád říkal, že chce domů. A to trvalo snad celý rok. Ke všemu se přidaly další problémy a operace a to už Martin nepřežil,“ popsal v dokumentu Příběhy slavných rodinný přítel Dalibor Jedlička. Herec Martin Růžek zemřel 18. prosince 1995 ve věku 77 let.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, zeny.iprima.cz, lifee.cz, super.cz, krajskelisty.cz, ctidoma.cz, bkovarikova.cz, nasregion.cz