Americká modelka a herečka Marilyn Monroe se narodila 1. června 1926 v Los Angeles. Svého otce nikdy nepoznala a jeho identita je dodnes opředena vlnou tajemství.

Ovšem nestarala se o ni ani její matka Gladys, která měla psychické problémy. Malá Marilyn tak vyrůstala převážně v sirotčincích či v pěstounských rodinách

Vše začalo v továrně

V pouhých šestnácti letech se Marilyn provdala za svého souseda, policistu Jamese Doughertyho. Chtěla se postavit na vlastní nohy a tohle vnímala jako ten nejsnadnější začátek.

V manželství ale od začátku chyběla láska a bylo odsouzeno k brzkému konci. Když začala 2. světová válka, byl James povolán do zbraně a Marilyn začala pracovat v továrně na bezpilotní letadla.

Na konci války ji pak úplnou náhodou v továrně objevil armádní fotograf David Conover, který měl za úkol fotit pracující ženy. Snímek Marilyn v pracovní kombinéze měl velký úspěch a fotograf jí nabídl, aby se stala modelkou, s čímž okamžitě souhlasila.

Pak už to šlo ráz na ráz. Nejdříve dala v práci výpověď, poté si nabarvila vlasy na blond, a také se rozvedla s manželem. Když už nový začátek, tak se vším všudy.

VIDEO: Tragický život Marilyn Monroe. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Přirozená krása mladičké Američanky působila na fotografy a hledače modelek jako magnet. Už od roku 1945 se proto pravidelně objevovala na titulních stranách pánských časopisů a také v reklamách.

Další zvrat v její kariéře nastal v roce 1947, kdy se sblížila s vlivným filmovým agentem Johnnym Hydem. Ten jí dokonce zafinancoval celou proměnu a drahé plastické operace, které zvýraznily její fyzické přednosti.

Otevřel jí také dveře do hereckého světa, když jí dohodil roli ve snímku Asfaltová růže. Díky pozdějšímu kontraktu od 20th Century Fox si Marilyn Monroe také zahrála ve filmech Vše o Evě či Ve spárech noci.

Ačkoli ale Hyde nastartoval její hereckou kariéru, do srdce Marilyn se nikdy nedostal. Opakovaně ji žádal o ruku, ale nakonec jejich románek neměl dlouhého trvání. Marilyn dokonce později novinářům přiznala, že ho nikdy nemilovala.

Skandál s nahými fotkami

Už jako dvaadvacetiletá mladá dáma nafotila Marilyn Monroe sérii nahých fotografií. Držela to ale pod pokličkou a vše prasklo až na počátku 50. let minulého století. Marilyn vše zdůvodnila tím, že potřebovala peníze, aby mohla zaplatit za nájem.

I když se našlo mnoho lidí, kteří ji kvůli nahým fotkám kritizovali, podobný skandál jí paradoxně ještě více pomohl k popularitě. Marilyn Monroe se rychle stala idolem každého dospělého muže. V následujícím roce pak šla z role do role. Nesmrtelnou slávu jí zajistil snímek Někdo to rád horké

Marilyn Monroe obětí sexuálního zneužívání

Už v pouhých osmi letech byla Marilyn Monroe sexuálně zneužita. Od dětství přitahovala starší muže, kteří toužili mít ji jen pro sebe. „Pamatuji si, když seděla na stoličce obklopená muži. Jeden z nich se pak zničehonic natáhl a stáhl jí tričko bez ramínek, aby se všichni mohli podívat na její prsa,“ cituje The Sun amerického režiséra Orsona Wellese.

Neštěstí v lásce

Ačkoli byla Marilyn Monroe snem snad každého muže, toho pravého nikdy nenašla. Poprvé se provdala za již zmíněného policistu Jamese Doughertyho, druhým manželem byl hráč baseballu Joe DiMaggio, třetím pak dramatik Arthur Miller. Ten kvůli ní dokonce opustil rodinu, ale manželství i tak po pěti letech skončilo.

Krásná Marilyn vždy toužila po dětech, ale bohužel jí osud roli matky nikdy nedopřál. Přestože byla těhotná, nakonec to vždy skončilo potratem. Herečce ničily život deprese a úzkosti, kvůli kterým brala velké množství léků. 

Smrt dodnes s otazníkem

V posledních týdnech života pracovala Marilyn na filmu Něco musí prasknout, který ale bohužel nedotočila. V roce 1962 zazpívala v odvážných šatech tehdejšímu prezidentovi Kennedymu k jeho narozeninám. Nakonec zemřela 4. srpna roku 1962 ve svém domě v Los Angeles. 

Oficiálně se měla herečka předávkovat, vedle její postele byly totiž nalezeny prázdné lahvičky od léků na uklidnění. Zvláštní průběh vyšetřování její smrti ale nahrává různým konspiračním teoriím.

Svědci často měnili výpovědi, a dokonce se v Marilynině žaludku neměly nalézt žádné léky. Dodnes se tak povídá, že se o její smrt postarali bratři Kennedyové, se kterými měla herečka udržovat milostný poměr. 

I tak je ale daleko pravděpodobnější verzí sebevražda. Tím spíš, když se o ni měla v minulosti dvakrát neúspěšně pokusit. Byla osamělá a trápilo ji, že nenašla toho pravého.

Bývalý manžel Joe DiMaggio měl Marilyn Monroe dvakrát týdně nosit na hrob růže, a to až do své smrti v roce 1999. „Konečně se znovu setkám s Marilyn,“ prohlásil údajně před tím, než sám odešel na věčný odpočinek. 

Zdroj: vlasta.cz, lifee.cz, pluska.sk, elle.cz, prozeny.cz, biography.com, people.com 

Související články