1. Televizní seriály, ze kterých ho známe

Na počátku 90. let si Matt LeBlanc zahrál v mnoha televizních seriálech, jako například v Fox’s Married… with Children (1991), Top of the Heap (1991), nebo Vinnie & Bobby (1992-1993). Žádný snímek ale jeho kariéru neovlivnil tolik, jako seriál Přátelé z produkce NBC, kde se objevil celkem ve 234 epizodách.

Roli Joeyho Tribbiani si zopakoval i ve spin-off seriálu Joey, který se vysílal v letech 2004-2006. Po skončení seriálu se pak LeBlanc pustil do role moderátora a průvodce oblíbeného motoristického pořadu Top Gear.

Zdroj: Youtube

2. Jak začínal s herectvím

Po absolvování střední školy se chtěl, jako většina dětí v jeho věku, dostat na vysokou. To se podařilo a začal navštěvovat bostonský Wentworth Institute of Technology. Na začátku druhého semestru však studia zanechal, jelikož se zhlédl v herectví. Kvůli své vysněné kariéře v showbyznysu se dokonce v sedmnácti letech přestěhoval do New Yorku.

Nejdříve se chtěl živit jako model. Jeho naděje však pohasly, když mu bylo oznámeno, že je příliš malý. Štěstí se na něj přesto usmálo, a to když doprovázel svou kamarádku na konkurz do reklamy. Tam si ho všiml manažer a LeBlancovi začaly brzy chodit první nabídky do reklam i menší role do filmu a televize.

3. Kdysi si dal hereckou pauzu

Když byl po druhé sérii zrušen spin-off seriálu Joey, herec oznámil, že si dává rok pauzu. Ve skutečnosti se však v žádném seriálu neobjevil pět let. Zpětně to sám vnímá jako velmi potřebnou přestávku – v televizi se objevoval soustavně 12 let (10 sezon seriálu Přátelé a 2 sezony seriálu Joey). Na scénu se vrátil v roce 2011, kdy si zahrál sám sebe v seriálu Epizody.

4. Objevil se jako stejná postava v různých seriálech

Většinu své kariéry strávil v televizi. Přesto si zahrál jen několik postav, protože opakoval stále ty stejné role. Poprvé byl LeBlanc obsazen jako Vinnie Verducci v seriálu Top of the Heap v roce 1991, takto se objevil celkem v 7 epizodách. Jako Vinnie Verducci se znovu objevil ve 3 epizodách seriálu Ženatý... s dětmi, než byl obsazen jako stálý člen seriálu Vinnie & Bobby. A stejně si LeBlanc počínal i s postavou Joeyho Tribbiani. V této roli se objevil ve všech deseti sériích seriálu Přátelé a pokračoval s ní i ve dvou sériích seriálu Joey.

5. Nominace a ocenění, která obdržel

Za svůj život obdržel celou řadu nominací od významných asociací. Na Emmy Awards byl LeBlanc nominován osmkrát, aniž by vyhrál. Osmkrát byl také nominován na ceny SAG, přičemž jednu z nominací získal v roce 1995. Pyšnit se může také pětinásobnou nominací na Zlatý glóbus, přičemž jedinou výhru získal v roce 2011 za roli v seriálu Epizody.

Zdroj: vlasta.cz 7 Things You Didn't Know About Friends' Matt LeBlanc (tvovermind.com)

Související články