Český film Metráček natočil v roce 1971 režisér Jan Pinkava na motivy stejnojmenného románu oblíbeného spisovatele dospívajících dívek Stanislava Rudolfa. Starší a pokročilé si jistě vybaví další Rudolfovy knížky, které měly v době puberty na poličce nad postelí.

Koneckonců, Stanislav Rudolf byl fenoménem své doby. Kopretiny pro zámeckou paní, Údolí krásných žab nebo Nebreč, Lucie byly romány, které většina knihomolek od 12 let výš zhltla na jeden zátah.

Zdroj: Youtube

Musela kvůli roli přibrat

Díky zfilmování oblíbeného Metráčka se do hledáčku veřejnosti dostala také představitelka hlavní role Markéta Světlíková, dcera spisovatele a překladatele Eduarda Světlíka. Markéta byla ve svých 16 letech jednou z 5000 dívek, které se zúčastnily hereckého konkurzu. Paradoxní na celé záležitosti bylo, že ji režisér donutil ještě pár kilo kil přibrat, aby byl dojem dokonalý.

Příběh o teenagerce s nadváhou, která se potýká nejen s mnoha kily navíc, ale i s první láskou, diváky dostal a Markéta se stala ze dne na den jednou z nejslavnějších hereckých tváří. Jejího vyvoleného a tak trochu grázlíka ve filmu ztvárnil tehdy mladičký, štíhlý a pohledný Vítězslav Jandák.

Uhrála to na kotníky

Mezi děvčaty usilující o roli se prý tehdy objevila také pozdější Popelka, křehká Libuška Šafránková. Nikdo neví, koho tehdy napadlo, že by se snad na roli statné a trochu nemotorné Jitky hodila.

Naštěstí filmaři zůstali soudní a konkurz na Jitku nakonec vyhrála fortelná Markéta Stehlíková. Režiséra tehdy údajně zaujala nejen svým hereckým uměním, ale hlavně silnějšími kotníky.

Bonusem navíc bylo i to, že šestnáctiletá Markéta aktivně sportovala a vybíjená, která se prolíná celým filmem, byla jejím velkým hobby.

První a poslední hlavní role

Po tak úspěšném hereckém startu všichni očekávali, že je Světlíková nová hvězda a role se jen pohrnou. Opak byl ale pravdou, ač se pak herečka objevila v celé řadě filmů, šlo zpravidla o velmi malé roličky.

V roce 1975 si zahrála servírku Boženu ve filmu Holka na zabití, kde na sebe veškerou pozornost strhla Dagmar Havlová, tehdy Veškrnová.

O rok později se Markéta Světlíková objevila v komedii Parta hic a v roce 1979 hrála ve filmu Dívka světových parametrů. V dalších letech pak přišlo pár dalších rolí, třeba v komedii Kam, pánové, kam jdete?, Čarodějky z předměstí  nebo Čas sluhů.

Z herečky obětavou učitelkou

Markéta Světlíková později zasvětila svůj život divadlu. Hostovala v několika divadlech včetně slavného Semaforu, v 90. letech pak založila Divadlo dětí na Malé Straně v Praze a stále více se věnovala pedagogické činnosti.

Učila dramatické umění na základních uměleckých školách i na Gymnáziu Jana Keplera v Praze a založila také několik ochotnických souborů.

Na divadelních prknech a za katedrou

Divadlo a učení herectví se staly jejím osudem. Před kamerou se naposledy objevila v roce 1999, kdy spolu s Českou televizí natočila vzpomínkový pořad Nevyšlapanou cestou. Ačkoliv ze světel reflektorů zmizela, herectví se věnuje dodnes, spolupořádá různá amatérská představení a žije v Orlických horách.

Zdroj: Vlasta.cz, Dotyk.cz, Super.cz, Wikipedie

Související články