"Následuj své sny, ať tě dovedou kamkoli," řekl a tak i udělal. A to i přesto, že byl po většinu svého života pronásledován médii, která se snažila dokázat, že je slavný zpěvák monstrum. Jeho skalní fanoušci naopak věřili tomu, že je svatý. Nebyl ani jedno. Byl normální lidská bytost se všemi zlozvyky a neřestmi. Tak ho ostatně popsali jeho nejbližší a přátelé, kteří po jeho smrti vydali knihu o životě po jeho boku.

Perfekcionista každým coulem

Tatínek Joe Jackson byl velký pedant. To on stál za úspěchem rodinné kapely Jackson 5. Jeho důslednost a smysl pro dokonalost převzal i jeho syn. Nebylo proto překvapením, když se v roce 1971 osamostatnil a začal pracovat na své sólové kariéře. Michael měl vždy naprosto jasnou vizi. Slyšel hudbu i slova, cítil rytmus a taneční vibrace. Věděl, jak mají vypadat masky i kostýmy. Všechno muselo být perfektní a dokud nebylo, nikdy nepolevil.

Tanec jako řeč těla

Michael byl známý nejen jako výjimečný zpěvák, ale i velice talentovaný tanečník. Možná vás překvapí, že stvořitel kultovního moonwalku, nikdy nenavštěvoval žádné taneční lekce. Každou svou taneční choreografii vytvořil intuitivně sám. Jakoby skrze své pohyby, zpěv a projev mluvil univerzální řečí, které rozumí každý. Jeho umělecké megashow způsobovaly davová šílenství. Fanynky doslova omdlévaly při pohledu na jeho charakteristické taneční pohyby.

Zdroj: Youtube

Tvůrce videoklipů

M.J. se stal vzorem pro tvorbu hudebních videoklipů. Laťku nastavil dost vysoko. Jeho videa měla filmovou výpravu. Co videoklip, to umělecky do detailu propracovaný příběh. Michael miloval originální kostýmy, nepodcenil ani jediný knoflíček na svém outfitu. V oblečení se navíc potřeboval bez omezení hýbat. Další kategorií byly masky. Miloval převlékání a maskování. Na filmovém videoklipu Ghosts spolupracoval se Stanem Winstonem, čtyřmi Oskary oceněným hollywoodských maskérem. Ten tvořil například Střihorukého Edwarda, Terminátora nebo Vetřelce.

Nejsi sám

Michael Jackson byl člověk s velkým srdcem. Byl také mužem, který zažil mnoho bolesti a utrpení. Přesto, nebo možná právě proto, měl vždy obrovský soucit s každou živou bytostí. Silně věřící umělec sám založil několik vlastních nadací. Za své celoživotní poslání měl šíření lásky a míru. Přál si, aby se lidé navzájem respektovali a pomáhali si. Aby každý z nás pochopil, že jsme tvůrcem vlastního světa. Protože zlo, plodí pouze další zlo. A láska, plodí jen další a další lásku.

Zdroj: vlasta.cz wikipedia.orknbritannica.com knihy: Bill Whitfield, Javor Beard, Tanner Colby - Remember the time, Moonwalk - Vlastní životopis, Jermain Jackson: Michal Jackson - Nejsi sám

Související články