Michal Penk se narodil 19. dubna 1968 a už odmala miloval hudbu. Byl úspěšným klavíristou a během dětství sbíral úspěchy v různých soutěžích. K hudební kariéře ho vedl hlavně tatínek, který věřil, že má talent, který ho proslaví ve světě.

Rozvod rodičů ho dostal na scestí

Už jako student se Michal Penk dostal na scestí, způsobil to zejména rozvod rodičů. „Začal jsem chodit za školu, táta to nekontroloval,“ odhalil Penk. Jen za jedno pololetí dokázal nastřádat 180 neomluvených hodin.

Samozřejmě to dlouho neutajil a rodiče byli zlostí bez sebe. Tím spíš, když ho učitelka vyřadila z hodin klavíru. „Nás se tenkrát hlásilo sedm set na piano a brali čtyři, takže tam samozřejmě někdo toužebně čekal,“ přiznal, že nahradit ho nebylo těžké.

Lucii pod dvou letech opustil

Hudební kariéru začal Penk ve svých šestnácti letech, tehdy ve skupině Julie 2300. O rok později přišlo důležité setkání s Robertem Kodymem a Petrem Břetislavem Chovancem, díky kterému se Michal Penk dostal do nově vznikající skupiny Lucie. Nakonec v ní ale vydržel jen dva roky.

Zdroj: Youtube

Láska na první pohled

V této době také Penk poznal svou první velkou lásku, zpěvačku Ivetu Bartošovou. „Chodili jsme spolu sedm měsíců, z toho čtyři u nás bydlela. Když se to dozvěděl její manažer Gottlieb, mohl se zbláznit. Nelíbil jsem se mu,“ prozradil Penk nedávno v pořadu 7 pádů Honzy Dědka. 

Paradoxní ale je, že je právě manažer Tomáš Gottlieb seznámil. „My jsme na sebe koukali, zahořelo to tam, ona se začala červenat, já jsem šel domů a byl jsem zamilovaný až po uši. Ona byla kouzelná, bylo to fakt něco,“ vzpomíná Penk na Bartošovou dodnes. 

Litr mléka a láhev becherovky

Začátky jejich lásky byly nesmělé. Když ho Bartošová poprvé pozvala k sobě domů, mluvili o lahodném koláči, který zpěvačka ráda pekla. Penkovi slíbila, že když na příští návštěvu přinese litr mléka, tak mu ho upeče. „A tak jsem u ní při první možné příležitosti zazvonil s litrem mléka a lahví becherovky,“ popsal v rozhovoru pro magazín Téma.

Zničily lásku nevěry, nebo žárlivost?

Láska nakonec vydržela jen několik měsíců. Zajímavé ale je, že důvod rozchodu je dodnes záhadou. Michal Penk tvrdí, že byl velmi žárlivý a kvůli tomu Bartošová trpěla. Samotná zpěvačka ale ve své knize Neměla jsem se nikdy narodit uvedla, že pravý důvod byl docela jiný.

„Zahýbal mi přímo před mýma očima. Dělalo mu to dobře,“ odhalila Bartošová pikantní informace. „Sice to nebylo přímo přede mnou v pokoji, ale s tou holkou se přede mnou klidně sebral a odešel s ní někam do lesa. Chtěl, abych to věděla.“ 

Právě žárlivost zničila o pár let později i Penkův další vztah. Partnerka Ivana, se kterou ho bude navždy spojovat dnes dvaatřicetiletý syn Christopher, jeho povahu také nezvládla.

Závislost na drogách ho stahovala ke dnu

Ačkoli na konci osmdesátých let nazpíval Michal Penk legendární balady Odpusť nám či Stín, bohužel nedokázal odolat drogám. „Jsou neuvěřitelně kreativní,“ říkával. Své první léčení ze závislosti podstoupil v roce 1998, tehdy na popud rodičů.

„V nejhorších chvílích jsem na sobě cítil dotyky, měl jsem neustále zlé pocity, že mě napadají různí démoni a podobně. Několikrát jsem si sám volal sanitku, nechal jsem se odvézt i do blázince,“ vzpomíná dodnes se zatajeným dechem.

Penk nakonec drogy pravidelně užíval až do roku 2009. Od té doby se snaží od nich držet dál, ačkoli přiznává, že se objevila několikrát recidiva.

Zoufalý pokus o sebevraždu

Psychické problémy spojené s drogovou závislostí dohnaly Michala Penka v minulosti až k pokusu o sebevraždu. Stalo se tak 17. dubna 1999, a to v době, kdy jeho maminka sváděla nerovný souboj s rakovinou.

„Napálil jsem to autem do betonových panelů připravených na stavbu silnice. Mám z toho na zádech jizvu a tři železné obratle v bederní části,“ svěřil se zpěvák. „Asi tu ale ještě mám zůstat a něco udělat,“ dodal. 

Velký comeback po letech

V posledních letech si ale Michal Penk srovnal životní priority a v minulém roce dokonce ohlásil velký návrat na pódia. Se svou skupinou Reborn 23 vystoupil 22. září na Občanské plovárně v rámci Prague Open Air. 

Letos na konci února navíc odstartoval s kapelou turné, které obsahuje hned dvanáct koncertů po velkých městech. „Budeme dělat i nějaké fesťáky. A na podzim se zase vrátíme do koncertních sálů. Chystám se i točit desku,“ prozradil své velké plány. 

V současnosti je navíc znovu zamilovaný a věří, že konečně našel tu pravou. Vypadá to, že po padesátce našel ve svém životě rovnováhu a je skutečně šťastný. 

Zdroj: vlasta.cz, novinky.cz, zeny.iprima.cz, zena.aktualne.cz, extra.cz

Související články