Hudebník Michal Tučný zemřel na rakovinu jater v březnu 1995, ještě mu nebylo ani padesát. Rána z čistého nebe to ale rozhodně nebyla, zdraví ho hodně zlobilo už od poloviny sedmdesátých let.

Tehdy málem nepřežil rozsáhlý zánět coby následek prasklého tlustého střeva. A to za sebou měl komplikovanou žloutenku v dětství, která mu hodně oslabila játra.

Zdroj: Youtube

Nic z toho mu ale nezabránilo v tom, aby vedl svůj poněkud hedonistický životní styl, rád si dopřával dobré jídlo i pití, miloval pivo, což jeho zdraví nadále zhoršovalo.

Potýkal se s obezitou a chronickými bolestmi břicha, absolvoval několik operací břicha – i kvůli nim nosil své typické kalhoty lacláče, protože tolik netlačily na četné jizvy.

Hospoda v Hošticích

Kvůli zdraví také počátkem devadesátých let sekl s koncerty i nahráváním ve studiích, usadil se v jihočeských Hošticích nedaleko Volyně, kde s manželkou provozovali hospodu.  

Udělalo se mu tam lépe, dokonce natolik, že se pomalu vracel k muzice, spolupracoval s jihočeskou kapelou Weekend a se zpěvačkou Pavlínou Jíšovou a začal uvažovat o nové vlastní kapele.

Na její vystupování už ale nedošlo, na přelomu zimy a jara před devětadvaceti lety Michal Tučný zemřel. Pochován je na hoštickém hřbitově, místo jeho posledního odpočinku se nedá přehlédnout, protože mu vévodí velký kovbojský klobouk od sochaře Michala Gabriela.

Od klavíru ke country

Klobouk na hrobě je připomínkou hudby, kterou miloval a s níž prostřednictvím svých písniček seznamoval i zdejší publikum.

Cesta mladíka z pražské umělecké rodiny k moderní country hudbě americké provenience přitom nebyla úplně přímočará. V dětství hrával na klavír a kytaru, později bubnoval ve školním dixielandu a mezitím se na střední škole připravoval na dráhu prodavače.

Za pultem obchodu ale dlouho nevydržel, nějaký čas pracoval i jako skladník či na poště, ale čím dál víc ho lákala muzika. Vystřídal několik kapel a několik žánrů včetně bigbítové skupiny The Makers, kterou založil jeho o pár let starší bratr Vít.

Michal Tučný obdivoval i tvorbu divadla Semafor a taky banjo, na které tam hrával Waldemar Matuška. Sám si dokonce upravil kytaru, aby zněla podobně.

Hudebně však nakonec zamířil jinam – bylo mu dvacet, když se skupinou Rangers vyhrál plzeňskou Portu v kategorii country & western. O dva roky později, v roce 1969, už vystupoval s kapelou Greenhorns Jana Vyčítala, později známou spíše jako Zelenáči – za minulého režimu anglický název dost vadil.

Stejně jako vadilo, že Tučný zpíval anglicky, češtině se dlouho bránil, ale nakonec ho Vyčítal přesvědčil i tím, že mu písničky textoval.

Mimochodem, zpívat a frázovat ho učila šansoniérka Eva Olmerová, s níž v mládí nějaký čas chodil, ačkoli byla o třináct let starší.

Televizní a rozhlasová hvězda

Když se Zelenáči začali přiklánět spíše k bluegrassu, Tučný se s nimi rozešel, protože se chtěl věnovat spíše moderní country hudbě, kterou pak dělal s kapelami Fešáci a Tučňáci.

Právě s Tučňáky se v osmdesátých letech dočkal největší popularity, vystupoval v televizních pořadech a v rozhlase měl vlastní pořad nazvaný Country Club Michala Tučného.

Právě tehdy Tučný se svými spolupracovníky, zejména se skladatelem a textařem Zdeňkem Rytířem, napsali nejvíce původních písní. Z téhle doby pocházejí hity jako Koukám, jak celá země vstává, Poslední kovboj nebo Tam u nebeských bran, u těch převzatých pak třeba hit Všichni už jsou v Mexiku.  

Možná si pamatujete i na jeho spolupráci s americkou country zpěvačkou Rattlesnake Annie, kterou představoval jako Anku Chřestýš. Nahráli spolu i desku.

V druhé půlce osmdesátých let se bohužel začaly stále více ozývat zdravotní problémy, kvůli nimž v roce 1992 Tučňáky rozpustil, aby se usadil v Hošticích.

Zmíněnou hospodu provozoval s manželkou, někdejší herečkou Černého divadla Laterna Magika Martou Novotnou – mají spolu dceru Michaelu (1974), která příležitostně vystupuje a hraje i písničky svého táty, velkého milovníka country muziky. A to přesto, že na koni podle ní seděl snad jen jednou jedinkrát v životě.

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, SUPRAPHON.cz, tucnaci.com, ceskatelevize.cz

Související články