Král českého rokenrolu Miki Volek se narodil 21. května 1943 v Uherském Hradišti, díky čemuž měl hodně osobitý styl vystupování. Vždy mluvil spisovně, a to dokonce i v hospodě u piva s kamarády. Jeho matka Ludmila kdysi prodávala boty u firmy Baťa, otec Václav Volek pak býval důstojníkem. 

Když mu bylo pět let, přestěhovala se celá rodina do Prahy, protože tam jeho otec dostal místo velitele Hradní stráže. Jenže čím dál častěji pil a postupně se z něj stal alkoholik. V roce 1969 skončil opilý pod koly tramvaje a tragicky zahynul.

Zdroj: Youtube

Konzervatoř mu nebyla souzená

Když Miki Volek s velkými problémy odmaturoval, toužil se dostat na konzervatoř. Tam ho ale k jeho smůle nepřijali. Zpočátku se živil na stavbě, později pracoval jako rekvizitář ve Filmovém studiu Barrandov. 

Crazy Boys

Volek miloval nejenom umění, ale také večírky. Během jednoho mejdanu se dokonce se zpěvákem Jiřím „Bíbrem“ Šimákem dohodli, že založí kapelu. Byli ale jen dva, a tak k sobě museli najít ještě další talentované hudebníky.

Nakonec přizvali pianistu Miroslava Berku a také Ondřeje Suchého, který hrál na kontrabas. Posledním členem se stal kytarista Ladislav Štaidl a chlapci si začali říkat Crazy Boys

Komunisté ho měli za frajírka

Slávu a spoustu fanoušků si Volek získával nejenom svým zpěvem, ale hlavně vystupováním. Často na pódiu zatínal pěst a rytmicky se třásl v kolenou. Publikum dokázal strhnout a jeho vystoupení vždy znamenala bouřlivou atmosféru.

Nebyl proto zrovna oblíbený mezi komunistickými funkcionáři. Mluvili o něm jako o nevkusném frajírkovi, který má manýry ze Západu.

Než na vojnu, tak raději do blázince

Když v roce 1961 odešel Šimák na vojnu, frontmanem kapely se stal Miki Volek. Svou velkou chvíli si užil zejména zkraje roku 1963, kdy se v Lucerně konal Festival mladých souborů. Tehdy mu fandilo na tři tisíce nadšených fanoušků, kteří ho dokonce odmítali pustit z pódia.

Když měl sám nastoupit na vojnu, raději se nechal zavřít do psychiatrické léčebny. Přestože unikl branné povinnosti, bohužel se zároveň rozpadla kapela Crazy Boys. 

Srovnávali ho s Gottem a Matuškou

Když v roce 1963 nově vznikala skupina Olympic, nastoupil do ní i Miki Volek. Postupně se stal zpěvákem, kterého srovnávali s Karlem Gottem či Waldemarem Matuškou. Vše fungovalo na jedničku, dokud svět neovládla britská kapela Beatles.

Většina kapel začala následně přecházet k melodickému beatu. V roce 1966 Volek opustil Olympic a začal Beatles nenávidět. Rád říkával, že mu „sebrali chleba“. 

Už to nebylo ono

Konec v Olympicu měl na jeho kariéru negativní vliv, už nikdy nezářil jako dřív. V letech 1976–1979 sice vystupoval s kapelou Transit, ale čím dál více ho začaly negativně ovlivňovat drogy a alkohol. Miki Volek byl vždy velký trémista, a aby dokázal vystupovat, často kombinoval alkohol a prášky proti depresím. 

Stal se z něj bezdomovec

Závislosti se postupně začaly podepisovat na jeho zdravotním stavu. Tělo ničil smrtícími koktejly a to mu postupně vypovídalo službu. V 90. letech se tak zpěvák ocitl na dně. Přestal vystupovat a stáhl se do ústraní.

Pobíral invalidní důchod, ovšem z toho nedokázal vyžít. Začal proto rozprodávat svůj majetek – obrazy, psací stroj, kytaru a klavír. Nakonec bohužel přišel i o střechu nad hlavou a chvíli žil i jako bezdomovec.

Nalezen mrtvý v půjčeném bytě

Z ulice ho dostal jeho známý, který mu půjčil byt v pražské Veletržní ulici. V něm byl bohužel 14. srpna 1996 nalezen mrtvý. Nejpravděpodobnější příčinou smrti bylo krvácení do jícnu jako následek dlouhodobého požívání alkoholu. Pitva později odhalila, že hlavním důvodem bylo celkové vysílení organismu

Zdroj: vlasta.cz, zitrek.cz, reflex.cz, super.cz, prazska.drbna.cz 

Související články