Bohumila Míla Myslíkova se narodila v Třebíči v roce 1933. Odmalička toužila stát se spisovatelkou a to se jí do jisté míry i splnilo. V roce 1982 jí vyšel cestopis Finský maratón. Svým oblíbeným Finskem se zabývala i posléze v knize V zemi Kalevově, která vyšla v roce 1992.

Kromě toho napsala také publikace pro děti. S kreslířem Josefem Kremláčkem se podílela na knize Lásko, bože, lásko. Jde o soubor příběhů, které ilustrují několik známých lidových písní a vracejí se k životu na venkově v minulém století.

Bodrá žena z lidu

Zpět ale k Mílině kariéře herecké. V polovině padesátých let absolvovala na JAMU a následně hrála na brněnských divadelních scénách. Diváci ji ovšem znají zejména díky jejímu bohatému filmovému a seriálovému působení.

Debutovala v roce 1954 ve snímku Nejlepší člověk, kde ztvárnila švadlenu Květu. Celým životem ji provázely hlavně role obyčejných žen z lidu, úřednic či maminek. Zahrála si například číšnici, šičku, drůbežářku, slečnu z podatelny, učitelku, hospodskou, vězeňkyni nebo mlynářku.

VIDEO: Podívejte se Mílu ve filmu Hodinářova svatební cesta korálovým mořem.

Zdroj: Youtube

Z konkrétních filmových počinů můžeme jmenovat Metráček, Hvězda zvaná Pelyněk, Svatby pana Voka, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo sérii Básníků. Film Konec básníků v Čechách byl v roce 1993 také jejím posledním snímkem.

Italská domácnost

Jako třiadvacetiletá mladá žena se vdala za o pětadvacet let staršího herce Štěpána Zemánka, manželství jim ale vydrželo jen necelý rok.

Zemánek si prý rád přihnul a byl potom agresivní, což si vybíjel na své manželce, na kterou také velmi žárlil. Myslíkové s ním záhy došla trpělivost a následoval rozchod.

Dalším důležitým mužem jejího života byl finský novinář, se kterým měla nějakou dobu udržovat vztah na dálku. Byl to právě on, kdo jí představil krásy Finska, kam se herečka poprvé podívala už v roce 1968.

Přestože značnou část své kariéry strávila v rolích maminek, v osobním životě nikdy vlastní děti nemělamít je nemohla a byl to také důvod toho, proč už se znovu nikdy nevdala.

Nechtěla svého potenciálního partnera připravit o radost z vlastních potomků a na vztahy neměla kvůli své nabité kariéře ani moc času.

Držela řadu diet

Přestože většinu času patřila Míla Myslíková k našim korpulentnějším herečkám, nebyla s tím vždy srovnaná. Během života vyzkoušela řadu diet, ale nic jí dlouhodobě nevydrželo.

Podle Příběhů z kalendáře Českého rozhlasu se nechala slyšet, že už je z těch diet a hladovění protivná i sama sobě. Nakonec se tedy se svými tvary smířila a přestala se zbytečně trápit.

Propadla sektě

Pozdější roky hereččina života údajně poznamenala sekta Hnutí Grálu. S jednou z jeho členek se seznámila, když ležela v nemocnici. Poté se Míla Myslíková začala stranit společnosti a prý ji to stálo i nemalé peníze.

Objevily se i další zdravotní problémy v podobě Parkinsonovy choroby, trpěla také cukrovkou. Na sklonku života bydlela velmi skromně – v garsonce, kde jí společnost dělal jezevčík.

Zemřela v roce 2005, tři dny před tím, než by oslavila 72. narozeniny. V nemocnici, kde delší dobu ležela, podlehla následkům mrtvice.  

Související články

Zdroj: vlasta.cz, cs.wikipedia.org, filmovyprehled.cz, dvojka.rozhlas.cz, trebicsky.denik.cz, dvojka.rozhlas.cz, kinobox.cz