Stále atraktivní herečka Milena Steinmasslová poprvé zaujala diváky na začátku 70. let v roli sestry nemocného Adama ve skvělém dramatu Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže.

Pak přišlo pár menších rolí, než se blýskla v kultovní komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Zdroj: Youtube

Do partaje nevstoupila

S herectvím začala Milena Steinmasslová koketovat už na pražském Gymnáziu Jana Nerudy, které bylo díky skvělé ředitelce vyhlášené. Štěstí na učitele měla i na DAMU, k jejím profesorům patřili třeba Miloš Nedbal nebo Jan Přeučil.

Skromná studentka a budoucí úspěšná herečka si vážila jak svých učitelů, tak i toho, že vůbec může studovat. Její tatínek byl totiž po roce 1968 vyhozen z komunistické strany i ze zaměstnání a Steinmasslová, aby mohla studovat, musela vstoupit do SSM.

„Do partaje jsem však navzdory tomu, že mi to pětkrát nabídli, nikdy nevstoupila. Věděla jsem, že by mě to zničilo,“ vzpomínala.

Dívka na radnici

Ač byl seriál Muž na radnici poplatný době, herečka se díky roli Bohunky, dcery hlavního představitele v podání Zdeňka Buchvaldka, při natáčení setkala s celou plejádou vynikajících herců.

Právě proto si později ani nevyčítala, že se v seriálu objevila, vždyť i její Bohunka byla mladá a naivní. Hereckou zkušenost po boku Josefa Bláhy, Oty Sklenčky, Martina Růžka, Jiřiny Jiráskové a Evy Jakoubkové jí už nikdo nikdy nevezme.

Nedobrovolný distanc

Milena Steinmasslová se v osmdesátých letech provdala za kameramana Romana Pavlíčka a na pět let zmizela z televizní obrazovky. Její tchán, dramatik a scenárista František Pavlíček, se stal v sedmdesátých letech zakázaným autorem.

Ačkoli se Milena nikdy oficiální cestou nedozvěděla, že se nesmí postavit před kameru, přece tomu tak nějakou dobu bylo. Steinmasslové naštěstí zůstalo milované divadlo, takže se jí ta pauza nezdála tak dlouhá.

Zachránit manželství se nepodařilo

V roce 1994 ztvárnila Zdislavu z Lemberka v dramatu V erbu lvice, jen o dva roky později přišel skvělý seriál Ranč U Zelené sedmy, kde hrála maminku Kudrnovou.

V práci se jí dařilo, ale doma to začala trochu skřípat. Jak sama později přiznala, vyčerpala všechny pokusy o záchranu manželství, než definitivně pochopila, že to nemá smysl.

Drsný rozvod a válka o vilu

Rozvod v roce 2009 nebyl ale vůbec jednoduchý, manželé se přeli o velkou rodinnou vilu a nastala doslova mediální válka. „Zhroutil jsem se a musím brát prášky na uklidnění. Situaci nezvládám. Moc mi ublížila,“ tvrdil Pavlíček. „Prý mi dá dva miliony a ať vypadnu z domu. Já se ale rozvádět nechtěl,“ stěžoval si novinářům.

Jenže herečka si prý do společného domu pozvala zámečníky a nechala vyměnit zámky. Vyvrcholilo to Pavlíčkovým incidentem se synem Tomášem, který řešila policie.

Manžel herečku po dlouhých soudních tahanicích nakonec ze společného domu vyplatil a ona se pustila do stavby nového. Bohužel narazila na podvodnou firmu a musela se obrátit na Českou obchodní inspekci a na živnostenský úřad.

Co tě nezabije, to tě posílí

Ač jí štěstí do karet zrovna nehrálo, sympatická herečka na život nezanevřela. Je totiž přesvědčená, že právě osobní karamboly a šrámy na duši ji posouvají dál.

V současné době Milena Steinmasslová exceluje v nekonečném seriálu Ulice, a ačkoli hraje nepříjemnou paní Marečkovou, která se všem plete do života, diváci její postavu milují.

Z jejích dalších důležitých filmů za posledních pár let je třeba zmínit film Křídla Vánoc, Staříci, Jako letní sníh a Němá tajemství. Milena Steinmasslová se rok před sedmdesátkou zkrátka nenudí.

Zdroj: vlasta.cz, zlin.rozhlas.cz, csfd.cz, ceskatelevize.cz

Související články