Oscarový režisér Miloš Forman se narodil 18. února 1932 v Čáslavi jako třetí syn Anny Formanové. Když později pátral, proč se narodil až dvanáct let po bratrovi Pavlovi, dozvěděl se překvapivou informaci.

Byl nemanželským synem architekta Otty Kohna. Jako svého otce ale vždy vnímal středoškolského učitele Rudolfa Formana. 

Švédsko otec zavrhl

Během třicátých let se zdálo, že rodina Formanových prožije spokojený život, jenže vše se rychle měnilo po příchodu Němců. Ačkoli byla možnost odjet za známými do Švédska, otec Rudolf to odmítl.

Nechtěl opustit svou vlast v době, kdy jí bylo nejhůř. Rozhodnutí se však v budoucnu ukázalo jako nepříliš rozumné.

Gestapo si pro jeho otce přišlo do školy

V dubnu 1940 si totiž pro Rudolfa Formana přišlo do školy gestapo. Působil totiž jako zpravodaj v protinacistickém odboji v rámci organizace Obrana národa.

Než si Rudolfa Formana gestapo odvedlo, stihl se ještě na školní chodbě setkat s malým Milošem, kterému vtiskl do dlaně dopis pro maminku a sliboval mu, že bude vše pořádku. 

Tehdy to ale bylo bohužel naposledy, kdy s otcem mluvil a viděl ho. Forman později ve své biografii popsal, jak tři měsíce marně chodil vyhlížet tatínka na čáslavské nádraží, jestli náhodou nepřijíždí domů některým z vlaků, bohužel marně.

Zdroj: Youtube

Naprášil ji hokynář

Ačkoli byl život jen s maminkou pro Miloše Formana těžký, to nejhorší ho bohužel teprve čekalo. Psal se 7. srpen 1942, když k nim domů vtrhlo gestapo a maminku mu odvedli do vězení.

Tam se přitom dostala kvůli čáslavskému hokynáři. Za jeho roletami se totiž našly protinacistické letáky a když byl u výslechu, napráskal dvanáct svých zákaznic, které byly následně zatčeny, včetně Anny Formanové.

Oba rodiče zemřeli v koncentračním táboře

Oba Milošovi rodiče putovali z vězení rovnou do koncentračního tábora. Pobyt tam ani jeden nepřežil. Maminka zemřela 1. března 1943 v Osvětimi, otec postupně prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem, kde naposledy vydechl 10. května 1944.

Talent se u něj projevil velmi brzy

Bez tatínka a maminky se Miloš Forman přesunul do Náchoda, kde se ho ujal strýc Boleslav a teta Anna. Později se pak chlapce ujala čáslavská rodina ředitele místní plynárny, která na tom byla finančně lépe.

Další roky svého života strávil v Poděbradech na internátu, kde se seznámil s Václavem Havlem. Miloš tehdy toužil dostat se na FAMU a to se mu nakonec díky jeho velkému talentu podařilo. Vystudoval scenáristiku, a měl tak ty nejlepší předpoklady být v uměleckém světě úspěšný. 

Okouzlil Janu Brejchovou

Jedním z prvních filmů, pod kterým byl Forman scenáristicky podepsán, byl snímek Štěňata. Tehdy se na herecký konkurz dostala i teprve šestnáctiletá Jana Brejchová.

Sama Formana neznala, a když ji začal zvát na rande, odmítala ho. Nakonec ji ale přece jen ukecal a začal se psát příběh jejich lásky. 

Milošovi se podařilo Janě zamotat hlavu natolik, že se do něj bezhlavě zamilovala. Chtěla s ním být stůj co stůj a vůbec neřešila, že jí novou lásku rodiče vymlouvali a nesouhlasili s ní.

Tehdy se ještě nezletilá Brejchová s rodiči pohádala natolik, že ji vyhodili z domu a ona skončila v podnájmu. Ani tam ale na lásku s Formanem neměli dostatek klidu a soukromí.

Přísná domácí neměla pochopení pro pánské návštěvy. Brejchová tak Formana potají pouštěla do svého pokoje oknem pozdě v noci a nad ránem se museli rozloučit. 

Notorický nevěrník

Když už podobné potupné cesty Formana omrzely, nabídl Brejchové sňatek a v jejích osmnácti letech si ji vzal. Brzy se ale ukázalo, že na manželství není dostatečně zralý.

Svou manželku trápil jednou nevěrou za druhou. Manželství pak skončilo ve chvíli, kdy se Forman nedokázal vzdát vztahu s jednou baletkou.

Podlehla mu i Věra Křesadlová

Forman měl vždy slabost pro mladší krásky, takže nebylo překvapením, že se po Brejchové zakoukal i do půvabné zpěvačky Věry Křesadlové. Aby se k ní dostal blíž, pozval ji na casting do svého připravovaného filmu Konkurs.

Křesadlová se do něj ale zamilovala až později – to když ji Forman pozval k sobě do podnájmu a ukázal jí, jakým člověkem je ve skutečnosti. Zpěvačka tak zjistila, že je to inteligentní a charismatický muž. Vzali se v roce 1964 a později se jim narodila dvojčata Matěj s Petrem.

Oscarové filmy Miloše Formana

Dva z filmů režiséra Miloše Formana si vysloužily slavné ocenění Oscar. První byl Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1975, který cen vyhrál hned pět (nejlepší film, režie, herec, herečka a adaptovaný scénář). Druhý, ještě úspěšnější byl pak snímek Amadeus z roku 1984, jenž získal hned osm Oscarů včetně těch za nejlepší film a režii.

Rozdělila je sovětská okupace

Manželství Formana s Křesadlovou mělo ale k idylce daleko. Režisér žil hlavně prací a domů se chodil prakticky jen vyspat. Postupně se jeden druhému vzdalovali, k definitivnímu odloučení pak došlo v srpnu 1968.

Tehdy tvořil Forman v Paříži a Křesadlová se načas s dětmi vrátila do Prahy. Vzápětí začala sovětská okupace, kvůli které už se prakticky neviděli. Forman se z Paříže přesunul do Ameriky a Křesadlová se za ním dostala pouze čtyřikrát, když dostala povolení vycestovat.

Obvinil manželku z cizoložství

Miloš Forman se ale ani kvůli rodině z Ameriky nechtěl hnout. Věra si tak postupně zařídila život po svém a zamilovala se do dramaturga Jana Kratochvíla, se kterým měla syna Radima. Došlo tak k bizarní situaci, protože Forman musel Křesadlovou zažalovat za cizoložství. 

 „Když jsem s Kratochvílem přišla do jiného stavu, řešilo se, jestli se máme rozvést, ale nakonec rozvod neproběhl. Kratochvíl přiznal otcovství a Miloš mě jako manželku musel zažalovat, jinak to nešlo. Pak si z toho v Americe dělal legraci, že má třetího syna bez práce,“ zavzpomínala Křesadlová v knize 1968 očima 50 slavných osobností. 

Rozvádět se nechtěl

Formanovi vyhovovalo, že je ženatý s Křesadlovou, a neměl zájem na tom nic měnit. Jenže pak se zamiloval do bývalé modelky Martiny Zbořilové a vše bylo jinak. Nejdříve byla jeho asistentkou, pak spolu začali žít a narodila se jim dvojčata Andrew a James.

Společně s Martinou, která se stala jeho ženou, prožil krásné roky svého života a během nich natočil své dva poslední „velké“ filmy, Goyovy přízraky a Muž na Měsíci. 

Ranč si zamiloval

V posledním roce života nebyl zdravotní stav Miloše Formana ideální a postupně se zhoršoval. Jeho velkým přáním tak bylo, že chce odejít do uměleckého nebe v pohodlí svého ranče, který tolik miloval.

O převoz do rodné země nestál. Nakonec zemřel 13. dubna v nemocnici Danbury, jen nedaleko svého bydliště. „V době jeho odchodu s ním byla celá rodina, tedy i všichni synové,“ prozradil jeho agent Dennis Aspland. 

Zdroj: vlasta.cz, milosforman.com, zeny.iprima.cz, csfd.cz, magazin.aktualne.cz, kniha 1968 očima 50 slavných osobností

Související články