Dramatický triumf v Mexiku
Výškařka Rezková, která vyhrála olympijský závod v pouhých 18 letech, se zapsala do historie nejen díky svému výkonu, ale i díky odvaze a statečnosti, kterou prokázala v dramatické době po srpnové okupaci Československa v roce 1968.
Tehdy věkem ještě juniorka jako jediná překonala na třetí pokus laťku ve výšce 182 centimetrů a získala zlatou medaili.
Na stupních vítězů nepodala ruku poraženým sovětským soupeřkám Okorokové a Kozyrové. „Pak to chtěl v Praze řešit nějaký politruk, přidali se další, jenže Milenina odpověď byla vždycky stejná: Jako vítězka jsem čekala gratulaci od nich. Na jejích osmnáct to byla úžasná odpověď,“ vzpomínal v rozhovoru pro iDnes Jiří Vyčichlo, bývalý reprezentant v trojskoku a dlouholetý přítel slavné atletky.
VIDEO: Na olympiádě v Mexiku 1968 byla nejpřekvapivější vítězkou. Podívejte se na skoky Miloslavy Rezkové!
„Byla jsem ještě holčička, která nevěděla, co je to stres,“ vyprávěla o svém tehdejším triumfu. Světlo světa tehdy spatřila nová hvězda, která národu v těžkých časech dodala naději a sílu.
„Milena nás nastartovala,“ vzpomínala slavná gymnastka Věra Čáslavská, která s ní sdílela olympijské nadšení a sama pak v Mexiku získala čtyři zlaté medaile.
Za životní osud mohla náhoda
Rezková, která se narodila 22. července 1950, se k výšce dostala přes balet, gymnastiku a volejbal, ale byla to náhoda, která ji přivedla na atletické dráhy.
Její otec, nadšený fanoušek sportu, ji v roce 1964 při sledování olympijských her v Tokiu inspiroval, když pronesl: „Miluško, to by bylo krásný, kdybys ses na olympiádu taky jednou dostala.“ O čtyři roky později se Miloslava na olympiádu nejen dostala, ale rovnou z ní přivezla zlatou medaili.
Cesta na vrchol ale nebyla snadná. Začátek sezony 1968 byl pro mladou skokanku dramatický, protože neměla olympijský limit. Při mistrovství republiky v Jablonci, za dramatických podmínek, kdy se škvárové rozběžiště po lijáku vypalovalo naftou, vytvořila československý rekord 182, cm a získala tak možnost jet do Mexika.
Nejen olympijská vítězka
Úspěchy Rezkové pokračovaly i po olympiádě. V roce 1969 získala zlato na mistrovství Evropy v Aténách, kde výkonem 183 centimetrů potvrdila své výsadní postavení aktuálně nejlepší výškařky.
V květnu 1970 jako první československá skokanka překonala laťku ve výšce 185 centimetrů. Její kariéru však komplikovaly zdravotní problémy s kyčlemi, kvůli kterým ukončila závodní činnost již ve svých 27 letech.
Život po kariéře
Po skončení aktivní kariéry se Rezková věnovala organizaci soutěží a závodů v pražském Olympu. Vystřídala několik různých pozic a zůstala aktivní v atletickém prostředí. „Pořád se pohybuju mezi sportovci. Na Olympu jsem rozpočtářka, takový lakomec,“ říkávala vždy s úsměvem. I přes zdravotní problémy, které ji provázely, nesla vše statečně a nikdy si nestěžovala.
Vzala si trenéra, souznění ale našla jinde
Vdala se jednou, a to po vítězném evropském šampionátu v roce 1969, když si v Athénách vzala svého trenéra Rudolfa Hübnera. Později se ale rozvedli. V manželství se jí narodila dcera Linda. Dlouhé roky pak byla šťastná se svým přítelem, trojskokanem Jiřím Vyčichlem, s nímž měla syna Jiřího.
Svůj poslední závod ale Milena Rezková nevyhrála. Podlehla rakovině krátce po půlnoci 20. října 2014. Ještě téhož roku byla in memoriam vyhlášena Sportovní legendou. Cenu pojmenovanou po Emilu Zátopkovi za ni při slavnostním večeru ankety Sportovec roku převzala její dcera Linda.
Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, olympijskytym.cz, idnes.cz, lidovky.cz, sport.cz