Miroslav Žbirka byl jedním z nejpopulárnějších zpěváků Česka a Slovenska vůbec. Jeho matka byla Angličanka a otec Slovák, své písně zpíval v obou rodných jazycích. Přestože na své hudbě pracoval často v Londýně, po velkou část života přebýval v Praze, kde před téměř dvěma lety zemřel. Připomeňme si důležité momenty ze života slovenského zpěváka, skladatele a hudebníka, který by dnes oslavil 71. narozeniny.

Zdroj: Youtube

Rodinné kořeny

Setkání jeho rodičů působí jako romantický příběh z filmu. Jak se vlastně ve čtyřicátých letech mohli vzít dva lidé z takto vzdálených zemí? Poznali se v roce 1943 v londýnské čtvrti Muswell Hill. Žbirkův otec Šimon se do Anglie přesunul ze Španělska, kde bojoval v občanské válce. Románek odstartovala drobná nešikovnost, kdy Šimon v místním podniku omylem vypil nápoj, který patřil právě Ruth, Mirově matce. Celá situace se po dlouhé konverzaci vyřešila pozváním na schůzku. Z nemotorného setkání se zrodila osudová láska a později i tři synové: Jason, Anton a Miroslav. Před narozením Mirka se rodina usadila v Bratislavě.

Vztah s bratrem

Miro byl nejmladším ze tří sourozenců. Nejstarší z bratrů Jason, přezdívaný Jasey, se pro něj stal obrovským vzorem. Měl velice výraznou osobnost, byl charismatický a zároveň pohledný. Jako mladík se objevil v různých rokenrolových kapelách. Jason byl fascinován hudebními ikonami, jako byli Elvis Presley, The Beatles a Rolling Stones, což ovlivnilo i Mira v průběhu dospívání a pozdější hudební kariéře.

Duševní rozpoložení bratra Jasona bohužel nebylo v ideálním stavu a vše vyeskalovalo v jeho pětadvaceti letech, kdy se rozhodl spáchat sebevraždu. Ztráta bratra a syna zarmoutila celou rodinu, nikdo nevěděl, co bratra vedlo k tomuto rozhodnutí.

Fotbalista, jeřábník, nebo zpěvák?

Jako mladý chlapec snil Miro o kariéře fotbalisty, měl přirozený talent a pravidelně si venku kopal se svými kamarády. Jeho šikovnosti si všiml i slavný hokejový útočník Jožo Golonka, který v tu dobu bydlel ve stejném domě jako rodina Žbirkových.

Jak šel čas, Miro začínal přemýšlet i o jiných povoláních. Nejdříve zvažoval kariéru jeřábníka, později novinařinu, ale nakonec se naštěstí rozhodl právě pro hudbu. Největší podporou mu byl jeho otec, který sám navrhl, aby šel Žbirka na uměleckou školu.

První úspěchy

A udělal velice dobře, v umělecké kariéře ho totiž čekala řada ocenění a významných úspěchů. Již v roce 1977 získal zlatou Bratislavskou lyru s kapelou Modus za píseň Úsměv. Později kapelu opustil a vydal se na sólovou dráhu s kapelou Limit, se kterou opět vyhrál již zmiňovanou zlatou Bratislavskou lyru. Podruhé ji získal v roce 1982 za píseň Nechodí. Svou hudební tvorbou na sebe upozornil i v zahraničí, zejména v Německu. Oblíbené byly především hity Denisa a Biely kvet, které získaly široké publikum i mimo hranice tehdejšího Československa.

Zlatý slavík

Stejný rok mu kromě zlaté Bratislavské lyry přinesl dokonce i Zlatého slavíka. Tento úspěch byl pro Žbirku nečekaným triumfem. Jak všichni víme, tato soutěž měla většinou jasného vítěze, a to Karla Gotta. Po Waldemaru Matuškovi byl druhým umělcem, který dokázal Gotta porazit. Miro i přes velké úspěchy zůstával skromný, podle svých vlastních slov neměl důvody k nějakému přehnanému sebevědomí. Rád vyprávěl historku, která jeho tehdejší postoj krásně vykresluje. Před jedním koncertem prý přišel do šatny pořadatel a vyděšeně se ptal: „Kluci, už by tady měla bejt ta Žbirka. Která to je?“

Hitparáda Rhytmick a nahrávání v Abbey Road

K popularitě mu v 90. letech také pomohlo moderování televizní hitparády Rhytmick. V relaci se přehrávaly hudební klipy, které posléze komentoval. Pracovní nabídku přijal s radostí, zahraniční klipy pro něj tehdy byly opravdu vzácné, už jenom kvůli tomu, že do té doby bylo jejich sledování prakticky nemožné.

Největším snem Mira Žbirky bylo nahrávání v legendárním londýnském studiu Abbey Road, které je známé především v kontextu spolupráce s The Beatles. Díky manželce Katce se mu to splnilo, zařídila mu zde nahrávání desky.

Osobní život a rodina

Miro Žbirka měl tři děti ze dvou manželství. Dceru Denisu se svou první manželkou Helgou, dceru Lindu a syna Davida se svou druhou ženou Kateřinou. Jeho syn David kráčí v otcových šlépějích. Žije v Londýně, kde se věnuje hudbě. Prý uvažovali o společném projektu, ale k jeho realizaci už bohužel nedošlo.

Nemoc

Miroslav čelil opakovaným zápalům plic. Už v dětství byl rodiči poslán do sanatoria ve Vysokých Tatrách kvůli problémům s průduškami. Strávil tam několik měsíců a toto období pro něj bylo opravdu těžké. Přesto byl svým rodičům za toto rozhodnutí vždy vděčný, průdušky pro něj byly nezbytné pro zpívání a kdo ví, jak by jeho život probíhal, kdyby neprošel touto léčbou. Zápalu plic bohužel přesto nakonec podlehl a 10. listopadu v roce 2021 zemřel.

Zdroj: vlasta.cz Miroslav Žbirka | ČSFD.cz (csfd.cz) databazeknih.cz Osobný profil Miro Žbirka | Aktuality.sk

Související články