Herečka Miroslava Šafránková se narodila 11. června 1958 v Brně. Je o pět let mladší sestrou slavnější herečky Libuše Šafránkové, dokonce se obě narodily ve stejném měsíci. Celá rodina Šafránkových měla své místo v uměleckém světě. Maminka učila v lidušce, tatínek byl učitel a také skvělý muzikant. 

VIDEO: Co dnes dělá Miroslava Šafránková? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Svou první roli získala Miroslava Šafránková už v roce 1973, kdy se jako teprve patnáctiletá dívenka objevila ve filmu Přijela k nám pouť. Zatímco sestra Libuše vystudovala konzervatoř, Miroslava navštěvovala textilní průmyslovku. Rodiče nechtěli z dcer herečky, avšak potom, co jejich směr začal být víc než nad slunce jasný, musela Miroslava slíbit, že herectví nebude mít negativní vliv na její studia. 

Dnes ale víme, že by byla škoda, kdyby herečkou kvůli nátlaku rodičů nebyla. Přišli bychom totiž o její legendární roli Borůvky v oblíbeném filmu Jak svět přichází o básníky. A neviděli bychom ji ani ve filmu Malá mořská víla, kde si zahrála společně s Libuškou.

Žila v Německu i Mexiku

Krátce po natáčení Básníků se Miroslava provdala do Německa za jistého L. A. Steina. I za hranicemi ale pokračovala ve své kariéře, a to pod jménem Miroslava Stein. V letech 1986 až 1989 žila s manželem a dětmi v Mexiku. Dokonce tam i získala roli, zahrála si ve snímku El jinete de la divina providencia

Kariéru už dávno ukončila

Manželství se Steinem ale nakonec Miroslavě Šafránkové nevydrželo a následoval návrat do rodné země. Jedním z důvodů, proč v Německu nezůstala, byla také role Arabely v pohádkovém seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek.

Tehdy totiž dostala nabídku nahradit slovenskou herečku Janu Nagyovou. S odstupem času víme, že právě Arabela byla její poslední seriálovou rolí. 

Zdatná podnikatelka

Podruhé se herečka zamilovala do Miroslava Drozda, se kterým má syna Marka. Kromě herectví se postupně pustila i do světa podnikání. Dokonce založila tiskovou agenturu Kirké, díky čemuž v sobě probudila obchodní talent. 

Úspěch sestře nikdy nezáviděla

Ačkoli se dá říct, že Miroslava Šafránková žila celý život tak trochu ve stínu své sestry, nikdy jí to nevyčítala. Dokonce když se dostalo před lety Libušce pocty nejvyšší a prezident republiky se ji chystal ocenit státním vyznamenáním za zásluhy v oblasti umění, přišla na slavnostní ceremoniál právě ona. Bylo to kvůli tomu, že se ho její sestra nemohla ze zdravotních důvodů zúčastnit.  „Na svou sestru jsem pyšná. Dokázala toho strašně moc,“ vždy říkala.

Libuši byla oporou

Když Libuše Šafránková onemocněla rakovinou, byla jí mladší sestra velkou oporou. Dokonce jí vyvařovala silné vývary, doufala, že by jí mohly pomoci. Když však Popelka odešla na věčný odpočinek, byl to pro ni šok.

„Ona to nikdy nevzdávala. Měla tak obrovskou vůli žít! Že nám teď umře, to opravdu nenapadlo nikoho z nás. Ono se na tohle připravit nedá nikdy. Mně samotné pořád ještě nedošlo, co se vlastně stalo,“ řekla krátce po její smrti.

„Zasáhlo mě to stejně asi jako všechny a je to pro mě těžké. Mám na ni krásné vzpomínky. Všichni ji měli rádi, měla obrovský dar prosluněnosti,“ dodala Miroslava Šafránková.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, dotyk.cz, kafe.cz, zeny.iprima.cz