Zpěvačka Naďa Urbánková se narodila 30. června 1939 v Nové Pace. Její otec pocházel z Podkarpatské Rusi, ale nakonec se usadil v Česku, kde se oženil a zplodil tři dcery. V době Nadina dětství byl nemocný a v invalidním důchodu. Hodně času tak trávil doma, nicméně to pro budoucí zpěvačku nebylo vždy jen příjemné.

Otec ji poznamenal na celý život

Jednoho dne se totiž stalo něco, co už nikdy nedokázala vymazat ze své paměti. Vlastní otec ji na půdě jejich domu znásilnil. „Sedl si tam na židli a řekl mi: Pojď sem a posaď se na mě. A prostě mě znásilnil. Vůbec jsem tehdy nevěděla, co se děje,“ popsala zpěvačka ve své autobiografii.

Urbánková mu tehdy ani neviděla do tváře, protože k němu seděla zády. Nejdřív začala plakat a poté křičet. V ten okamžik se její otec vyděsil a přestal. „Nakonec jsem vylítla, utíkala pryč. On na mě řval, že jestli to někomu řeknu, tak mě zabije.“

Tehdy ještě vůbec netušila, že šlo o znásilnění. To jí došlo až o mnoho let později. Tehdy se během vesnické svatby zeptala dívek, co je to, „být panna“. Ty starší a zkušenější jí to vysvětlily a ona se zděsila. „Došlo mi, co mi tehdy táta udělal.“

Zdroj: Youtube

Nedokázala ho nenávidět

I přes to všechno ale svého otce měla ráda. A když jí v roce 1948 zemřel přímo před očima na srdeční selhání, oplakala to. Právě kvůli tomu navíc začala studovat zdravotní školu. Postupně se stala diplomovanou zdravotní sestrou. Po dvou letech se ale začala věnovat divadlu a také odstartovala pěveckou kariéru

„Zaměstnání zdravotní sestry vnímám jako poslání. Z vlastní zkušenosti vím, že vlídné slovo sestry je často účinnější než antibiotika a transfuze,“ prozradila herečka později, když se stala patronkou zdravotnické školy v Praze před budoucími sestřičkami.

Pochopila, že k sobě patří

Urbánková měla celoživotní smůlu v lásce. Nejvíc milovala charismatického herce Josefa Abrháma, se kterým se seznámila v roce 1968 během natáčení komedie Bahno. „Nikdy jsme se sice nevzali, ale byl to jeden z nejdelších vztahů mého života a z mé strany určitě nejsilnější,“ prozradila Blesku. Urbánková toužila nejen po svatbě, ale i po dětech.

Ani jednoho se ale s charismatickým hercem nedočkala, protože se Abrhám během angažmá v Činoherním klubu zamiloval do herečky Libuše Šafránkové a Urbánkovou opustil. Ta se dlouho trápila a smířila se s tím až po několika letech. Dokonce pak dokázala uznat, že ti dva k sobě prostě patří a vlastně tvoří idylický pár.

Manžel ji dostal do exekucí

Když se rozvedla se svým prvním manželem Karlem Urbánkem, stanula před oltářem s překladatelem a textařem Janem Nemejovským, se kterým přivedla na svět svou jedinou dceru Janu. I tohle manželství ale skončilo rozvodem. 

Po několika letech samoty se pak Naďa Urbánková zamilovala do lékaře Josefa Havlíka, který bydlel ve Švýcarsku. Milovala ho natolik, že se za ním i s dcerou přestěhovaly. Ačkoli si nepřipouštěla, že by jejich manželství mohlo mít smutný konec, bohužel se tak stalo. Urbánková brzy zjistila, že si ji Havlík nevzal z lásky, ale z čisté vypočítavosti

Využil ji k tomu, aby na její jméno získával úvěrové smlouvy v tehdejším Československu, což se jí později vymstilo. Začali ji kontaktovat věřitelé ze Švýcarska, ale i USA. Najednou měla exekuce a přišla skoro o vše.

„Proplakala jsem hektolitry slz a spolykala tuny hořkosti. Měla jsem i pocit, že visím na šibenici a jsem hluboko pod vodou, kde nevidím paprsek sluníčka,“ popsala v pořadu 13. komnata. 

Jasnovidka se spletla

Když bylo Nadě Urbánkové teprve čtrnáct let, navštívila s kamarádkou jasnovidku. Ta jí předpověděla všechny katastrofy s muži a také to, že bude hrát v divadle, tančit a zpívat. V jednom se ale přece jen spletla. 

„Řekla mi, že nejbohatší budu, až budu nejstarší. Tak čekám, jestli mi nějaký miliardář něco odkáže. Pokud mají pánové tuhle myšlenku, tak já stále čekám,“ prozradila v roce 2019. O čtyři roky později bohužel zemřela, konkrétně 3. února 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a prodělaným covidem. 

„Zemřela ve spánku, bez bolestí. Jménem celé naší rodiny děkuji za soucit a prosím o možnost vyrovnat se s touto zdrcující zprávou v soukromí. Děkuji Ti za všechno, maminko moje. Miluji Tě napořád. Tvoje Jana,“ napsala její dcera Jana na sociální sítě. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, zeny.iprima.cz, kafe.cz, krajskelisty.cz, ceskatelevize.cz, dvojka.rozhlas.cz