Dobová móda, interiéry, atmosféra první republiky a velké emoce. Seriál Zlatá labuť vypráví příběh zaměstnanců a majitelů nově otevřeného obchodního domu Zlatá labuť. Vše se odehrává v době, kdy je Praha sice plná světel, v umění převládá deco a kubismus, ale v ulicích se již procházejí němečtí vojáci. V březnu 1939 byl zřízen Protektorát Čechy a Morava a na pozadí těchto událostí se odehrávají osudy lidí, které spojil nový luxusní obchodní dům.

Zdroj: Youtube

Nejmodernější v Evropě

Předobrazem seriálového obchodního domu se stal obchodní dům Bílá labuť, který byl otevřen 19. března 1939 v ulici Na Poříčí. V té době patřil k nejmodernějším a největším obchodním domům ve střední a východní Evropě. Byl postaven podle plánů architekta Josefa Kitricha a Josefa Hrubého ve funkcionalistickém stylu a měl prodejní plochu 15 tisíc metrů čtverečních.

Uvnitř byla dvě schodiště a 5 velkých osobních rychlovýtahů. Malou senzací byl eskalátor z přízemí do prvního patra, a jednalo se o zcela první pohyblivé schodiště v Praze. Tohle schodiště mělo dopravní kapacitu čtyři tisíce osob za hodinu. Evropským unikátem, který se v obchodním domě použil, byly pneumatické pokladny, kdy každé prodejní oddělení bylo spojeno speciálním potrubím s ústřední pokladnou v pátém patře. A co ještě zákazníky lákalo? Střechu zdobila osmimetrová neonová labuť, která se otáčela a svítila. Šlo zřejmě o nejstarší existující neon v Praze.

Tři dívky ve světě módy

Hlavními postavami seriálu jsou tři mladé prodavačky, které se ocitly ve světě luxusu. Bára Veselá, kterou ztvárňuje Marta Dancingerová, je dívka, která řeší spoustu problémů, mimo jiné útěk před spravedlností a špatným vlivem bývalého přítele. Eva Dušková (Beáta Kaňoková) je mladá žena toužící po kariéře herečky a Eva Zimová (Simona Lewandovska), která přijela do Prahy z malé vesnice a touží po zcela jiném životě.

Zlaté labuti šéfuje rodina Kučerů, v čele stojí Rudolf Kučera (Petr Kostka), který je zapálený vlastenec. Jeho ženu Boženu hraje Daniela Kolářová, která téma seriálu považuje za přitažlivé, proto roli přijala. Manželé mají dva syny, Rudolfa mladšího (Petr Stach), který je na invalidním vozíku, a druhého syna Petra, kterého hraje Adam Vacula. Tento méně známý herec se objevil v několika zahraničních produkcích, například marwelovském seriálu Winter Soldier nebo v německém historickém seriálu Freud. Je to právě druhorozený Petr, který se inspiroval ve světě a rozhodne se v Praze otevřít nový projekt Zlatá labuť.

Po vedení rodinného podniku touží ale i jeho starší sestra Irena (Kristýna Ryška, dříve Podzimková) a nebrání se ani intrikám, aby toho dosáhla. Kristýna Ryška o své roli říká: „Je to žena, která si jde za svým. Kariéristka. Takže i proto se může v očích diváka zdát, že je to intrikánka, protože to bylo na tu dobu nezvyklé.“

Spousta životních osudů

Kromě rodiny Kučerových se seriál zaměřuje i na osudy zaměstnanců obchodního domu, zejména v oddělení módy, které vede Valerie Horká (Hana Kusnjerová). Kromě oddělení módy najdou zákazníci ve Zlaté labuti také klenotnictví, kterému šéfuje Arne Pulkráb (Tomáš Töpfer), mistr klenotník spolu se synem. Je tu i oddělení gramodesek, za které odpovídají manželé Anna Maurerová (Lucie Štěpánková), vystudovaná doktorka přírodních věd, a Vilém Maurer (Adrian Jastraban), fyzik a matematik, oba uprchlíci z Německa. Za správu obchodního domu zodpovídá Václav Mach (Pavel Řezníček), ředitel ostrahy a bývalý policista. V dalších rolích se představí Jan Dolanský, Michaela Maurerová, Jaroslav Plesl, Sarah Hlaváčová či Regina Rázlová.

Pohled do minulosti

Obchodní dům Zlatá labuť postavili filmaři na ploše více než 2500 metrů čtverečních v pražských Kbelích v nových Dramedy Studios. Diváci tak mohou vidět nejen luxusní kanceláře rodiny Kučerových, ale taky dobovou restauraci, bar, prodejnu gramodesek či velkou sekci módy.

Období první republiky je pro většinu diváků fascinující, mnohé tomu napomáhají také seriálové dobové kostýmy. Jak říká kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší, která pro seriál vytvořila až dva tisíce kostýmů, v době, v níž se seriál odehrává, že se ženy minimálně pětkrát denně převlékaly a pokud jde o pravidla, podle nichž se poznala slušně oblečená dáma, pak to byly délky sukní a výstřihy, které končily maximálně 12 cm pod klíční kostí. „U pánského odívání zase musela být vždycky malá kapsička na lístek na tramvaj. Dámská kabelka byla v té době miniaturní, protože dáma tam má mít pouze peníze na případnou zpáteční cestu taxíkem,“ říká kostýmní výtvarnice.

Zdroj: www.vlasta.cz, www.csfd.cz, www.bilalabut.cz, tv.nova.cz