Oldřich Vízner se narodil 6. května 1947 v Praze. Ačkoli je známý jako herec, chybělo málo a nikdy se jím nestal. „Absolvoval jsem jedenáctiletou střední školu se stavařským zaměřením,“ prozradil.

Tehdy se rozhodoval, jestli bude v tomto oboru pokračovat, nebo přejde na DAMU. „Zkoušky na DAMU se dělaly v únoru, tedy daleko dříve než na ostatní vysoké školy, a já je udělal, takže bylo rozhodnuto,“ řekl v rozhovoru pro iDnes. 

Zpětně ale svého kroku mnohokrát litoval. „I když se to tak nezdá, naše profese je velmi náročná. Proces, kdy se postava rodí, je někdy doslova k nepřežití. Trvá to dlouho, než se v ní usadíte, a přitom už je představení dávno v běhu,“ nechal se slyšet Vízner s tím, že z celého herectví ho vždy nejvíc trápilo divadelní zkoušení. 

Navždy Saturninem

Jeho herecké začátky byly spojené s menšími rolemi. Jednu takovou získal i ve filmu Léto s kovbojem, kde si zahrál studenta medicíny Boba. V seriálu Arabela pak ztvárnil roli prince Vilibalda. 

Vůbec nejvíc ho ale proslavila v roce 1994 role Saturnina ve stejnojmenném filmu. Přípravě věnoval každý den po dobu dvou měsíců. Vízner s odstupem času přiznává, že se za celou dobu vlastně ani jednou nezasmál, aby nevypadl z role. „Vážnou tvář mám v běžném životě dodnes a hřbet taky moc neohýbám ve snaze zachovat si nějaký ten svůj ksicht,“ vysvětlil herec.

Zdroj: Youtube

Šulcové zlomil srdce

První velkou láskou Oldřicha Víznera byla herecká kolegyně Jana Šulcová. Manželství jim vydrželo dlouhých dvacet let a narodily se jim dcery Tereza a Rozálie.

Pak mu ale zamotala hlavu Evelyna Steimarová a rodinu kvůli ní opustil. „To, že se zamiloval, bych pochopila. Ale ten skandál, co z toho byl. Pro mě to bylo takové ponížení, že jsem to nemohla odpustit,“ promluvila Šulcová v pořadu 13. komnata. 

Janu Šulcovou podraz od Víznera dostal na úplné dno. Spadla do alkoholové závislosti, nemohla spát a začala ztrácet pojem o čase. „Zaplaťpánbůh mi nikdo nepodal heroin. Já bych si ho vzala. A to by byla konečná. Udělala bych všechno, abych se zbavila té hrůzy a těch stavů, které nebyly k vydržení,“ nechala se slyšet herečka.

Věrný nikdy dlouho nevydržel

Ačkoli Víznerovi láska se Steimarovou nevydržela, dlouho sám nezůstal. Jeho další partnerkou se stala půvabná Zuzana, se kterou přivedl na svět dceru Viktorii. I tu ale opustil, a to kvůli o pětadvacet let mladší herečce Vendulce Křížové, kterou poznal v Divadle Ungelt. 

Tehdy to vypadalo na osudovou lásku, díky níž by se mohl i usadit. Křížová porodila dceru Anežku a syny Alberta s Františkem, vše vypadalo jako idyla. Po dvaceti společných letech ale přišel pro Vendulku šok. Herec od rodiny odešel kvůli další ženě, tentokrát o šestačtyřicet let mladší, kterou potkal v divadle. 

Křížová zvládla rozchod lépe než Šulcová, ale i pro ni to bylo nečekané. „Vztah uzavřít nejde, ten pokračuje pořád. My jsme se rozešli, ale Olda je otec našich tří dětí, takže se vídáme,“ prozradila s odstupem času.

Tragédie ho připravily o dva bratry

Aby všech zvratů a obratů nebylo málo, herec bohužel tragicky přišel o dva ze tří bratrů. Nejstaršího Vlastimila nikdy nepoznal, protože zemřel dříve, než se Oldřich Vízner narodil. V roce 1945 ho při jízdě na kole srazil německý náklaďák.

V roce 1983 pak přišla další tragédie, která herci obrátila život o 180 stupňů. Tehdy odjel Vízner se svým bratrem Vladimírem a manželkami na italský ostrov Elba. 

Byla to krásná, příjemná dovolená, která se bohužel proměnila v boj o přežití. Když si postavili u moře stany a na přenosném vařiči začali připravovat jídlo, Vladimír chtěl udělat na druhém vařiči kávu.

Bohužel ale s plynovou bombičkou zacházel tak nešikovně, že mu v ruce vzplála. Plameny se postupně rozšířily nejen na stan, ale i na něj.

Vladimír byl v tu chvíli paralyzovaný a až po několika okamžicích z posledních sil skočil do moře. Přestože mu byla přivolána okamžitá pomoc, nakonec po 16 dnech zemřel v nemocnici v Pise.

Děsivé psychické problémy

Smrt bratra s Oldřichem Víznerem otřásla. „Trpěl psychickými potížemi. Byl tak nešťastný, že začal být pro své okolí nesnesitelný. Udělalo to z něj jiného člověka,“ prozradila Šulcová.

Objevily se u něj maniodepresivní stavy a musel začít pravidelně chodit k psychiatrovi. „Nevím, jestli to má ještě někdo, třeba jsem výjimka, ale pro mne je nejhorší, když něco musím a nemůžu se ovládnout,“ svěřil se Vízner.

Nejdříve klouby, pak Parkinsonova choroba

V roce 2019 ještě dokázal přijít na pohřeb kolegyně Jany Drbohlavové, o měsíc později se Oldřich Vízner podrobil totální endoprotéze kyčelního kloubu. Nedlouho poté však nastaly komplikace, protože došlo k vykloubení, kyčel mu z kloubní hlavice vypadla a herec musel znovu na sál.

Od té doby se pohybuje jen o holi a s velkým sebezapřením. Když už se objeví na veřejnosti, pak mu nechybí u pasu speciální přístroj, který mu pomáhá zvládat Parkinsonovu chorobu.

Pomáhá mu Olga Menzelová

S nemocí se mu bojuje trochu snadněji díky velké podpoře Olgy Menzelové. Získal totiž finanční pomoc prostřednictvím nadačního fondu Jiřího Menzela. „Jsem vděčný za podporu a možnost nadstandardní péče v době, kdy už ze zdravotních důvodů nemohu hrát,“ napsal Vízner v dopise pro Menzelovou. 

Zdroj: vlasta.cz, zeny.iprima.cz, csfd.cz, kafe.cz, idnes.cz 

Související články