Herec Oldřich Vlach se narodil 3. července 1941 v Bezděkově. Hrál už ve škole jako malé dítě, bavilo ho to a cítil, že je to jeho životní poslání. Zajímavé proto je, že se na DAMU dostal až na druhý pokus.

Mezitím absolvoval dvouletou nástavbu na stavební průmyslovce. Ještě během studií hrál v Divadle Na Zábradlí, kde v roce 1966 přijal i stálé angažmá. Když se tato divadelní scéna rozpadla, přešel do vinohradského divadla

Už jako student se dostal k filmovým rolím. V první výraznější roli se objevil ve filmu Na samotě u lesa. Televizní diváci si ho ale více oblíbili ve filmu Vesničko má středisková jako rostlináře Jaromíra. Zejména pak jeho legendární hlášku: „Chlapi, nelejte to pivo z oken.“ Zajímavou vedlejší roli měl také v seriálu Zdivočelá země, kde si zahrál starostu Brabence.

VIDEO: Podívejte se na to NEJ z filmu Vesničko má, středisková.

Zdroj: Youtube

Bratr mu zemřel během jízdy na kole

Už před lety si Vlach prošel peklem, když mu zemřel jeho milovaný bratr, a to v pouhých šestapadesáti letech. „Jel zrovna na kole k pacientovi a švihlo to s ním. Byl to přitom sportovec, žil zdravě, měl skvělou kondici,“ svěřil se pro web Ženy Prima. Dodnes se s jeho předčasným odchodem na věčný odpočinek nesmířil.

Pivo vyměnil za čaj

Bývaly doby, kdy si Vlach dal rád pivo a k tomu cigaretu, jenže tomu je dávno konec. Přiznává, že mu zničehonic přestalo chutnat a s alkoholem úplně skončil. Večer si tak s manželkou raději dá dobrý čaj. Podařilo se mu navíc přestat i kouřit, ačkoli bývaly doby, kdy byl silným kuřákem. Seknul s tím ze dne na den. Evidentně má tak silnou vůli.

Myslel si, že je konec

Psal se rok 1997, když si Oldřich Vlach prošel svým nejsložitějším obdobím života. Začal mít obrovské bolesti krční páteře. Ty ho paralyzovaly a prakticky nemohl nic dělat. I jen sebemenší pohyb byl obrovským utrpením.

Není divu, že tehdy myslel na nejhorší. Představa, že skončí na invalidním vozíku, ho přiváděla k sebevražedným myšlenkám. Navíc musel tehdy předčasně odejít do hereckého důchodu.

„Kdybych se tehdy mohl nějak dostat k oknu, vyskočil bych z něj. Takové utrpení to bylo. Když vidíte, že nezmůžete vůbec nic, že se bez cizí pomoci nenajíte, nedojdete si ani na záchod, je to hrůza,“ cituje herce web Prima Ženy.

Dávali mu jen půl roku života

První diagnóza byla krutá, protože se mělo jednat o metastázy v páteři. Ještě horší pak byla prognóza, kdy herci lékaři dávali pouhých šest měsíců života. Další testy naštěstí odhalily, že se nejedná o rakovinu, ale jen o zanedbaný zánět.

Vlach pak podstoupil složitou operaci. „Vysekli kus kosti z pánve a dali to k těm obratlům. Byl jsem dočasně ochrnutý, učil jsem se jíst, pít, sedět,“ popsal, co musel překonat.

Když se konečně poprvé postavil na nohy, byl to neuvěřitelný pocit. Po celou dobu mu byla oporou jeho milovaná manželka Jana, se kterou je ženatý už krásných 48 let. O té Vlach s láskou říká, že je to nejlepší ženská na světě.

„Ani nevíte, jak jsem šťastný, že ji mám. Je to poklad. Říkám si, že kdyby nedej bože odešla dříve než já, byl by to můj konec. Život bez ní by mě netěšil,“ netají se. Sice nemají děti, ale o to víc milují jeden druhého.

V dobrém i ve zlém

Když byli mladí, byli samá radovánka. Ale pevnost vztahu se samozřejmě ukáže právě během podobných složitých zkoušek. Oldřich Vlach tak ani slovy nedokáže popsat, jak si váží toho, co pro něj manželka udělala.

„Zestárli jsme spolu, a tak teď mohu říct, že je to úžasný parťák do života, o kterého se můžu vždycky opřít. Rodinné štěstí. A asi i osudová láska,“ řekl v pořadu 13. komnata. 

Dokázal se vrátit

I když kariéru oficiálně před lety ukončil, sem tam se přece jen na televizních obrazovkách objeví. Stalo se tak například před třemi lety, kdy přijal roli v seriálu Specialisté. Zahrál si otce kapitána Kováře (Jiří Hána). Roli přijal až poté, co ho na Nově ujistili, že se o něj postarají.

„Řekli mi, že dědek může chodit o holi, tak proč ne. Já už mám značná pohybová omezení kvůli operacím páteře. Jsou na mě hrozně milí, starají se dokonce, jestli už se byl dědeček vyčůrat,“ prozradil tehdy webu Super s humorem sobě vlastním.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, idnes.cz, ceskatelevize.cz, super.cz, zeny.iprima.cz