Někdo hraje v desítkách filmů, někomu stačí výrazné čtyři role, aby se na něj nikdy nezapomnělo. To druhé je případ Olgy Schoberové, která se sice na plátně objevila nejen v Česku, ale také v USA, Rakousku či Itálii, ale dohromady to byly ani ne tři desítky filmů.

Její nevinná Winnifred z parodie Limonádový Joe je však nezapomenutelná stejně jako Molly Adamsová z filmu Pane, vy jste vdova či poněkud upjatá služka Karin z filmu Adéla ještě nevečeřela. A samozřejmě geniální blonďatá Jessie, vynálezkyně antigravitačních rukavic, ve filmu Kdo chce zabít Jessii?

V tomto filmu režiséra Václava Vorlíčka se objevují ilustrace kreslíře Káji Saudka a komiksové postavy v něm komunikují pomocí typických bublin s nápisy. Byl to zřejmě právě Saudek, s nímž Schoberová v šedesátých letech chvíli chodila, kdo jí poradil, aby se obarvila na blond.

VIDEO: Olga Schoberová v ukázce z filmu Slečny přijdou později. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Byla jsem jen hezká

„Hraní mi vůbec nechybí. Já se nikdy necítila být herečkou. A proto jsem taky nikdy nešla za kariérou. Byla jsem jen hezká a to je všechno,“ řekla Olga Schoberová, známá také jako Olinka Bérová, před několika lety v jednom z mála rozhovorů, v tomto případě pro Blesk, které poskytla českým médiím.

Šanci přitom měla, protože hned po ohromujícím úspěchu filmu Limonádový Joe z roku 1964, kde ztvárnila lásku hlavního hrdiny, se podnik Filmexport chopil příležitosti a nabízel začínající herečku jako vývozní artikl, díky čemuž se skutečně objevila v několika ne až tak úspěšných zahraničních titulech, většinou westernech. Šlo například o film The Vengeance of She (1968), mluvilo se o ní jako o české Brigitte Bardot a Ursule Andress.

O její popularitě svědčí i to, že se v šedesátých letech hned dvakrát objevila na titulní stránce časopisu Playboy, jehož prestiž byla tehdy úplně jiná než dnes – v roce 1964 to bylo atypicky v černém roláku, na fotce tak mohly zazářit její dlouhé nohy. 

Z referentky herečkou

Původně měla přitom nakročeno někam úplně jinam. Narodila se během války, v roce 1943, do úřednické rodiny z pražských Vinohrad. Vystudovala střední ekonomickou školu a za pětistovku měsíčně nastoupila jako referentka do státního podniku Technomat.

O její další dráze rozhodla náhoda. O tři roky starší sestra Eva občas pracovala jako modelka, a když jednou na nějakou zakázku neměla čas, poslala místo sebe Olgu, která jí byla hodně podobná. Zaujala a začala fotit a točit reklamy, díky čemuž si jí všimli filmaři.

Románek s režisérem

Už během natáčení prvního zahraničního filmu v roce 1964 se seznámila s americkým hercem a kaskadérem Bradem Harrisem – strávili spolu pár let, narodila se jim dcera Sabrina, budoucí stylistka filmových hvězd.

Její milostný život byl poměrně bouřlivý, chodila nejen se Saudkem, ale mezi její milence patřil i psychiatr Miroslav Plzák či režisér Juraj Jakubisko. Ačkoli v té době už byla vdaná, jejich vztah trval tři roky. Tajně se scházeli v chalupě na Slapech.

Manželství s Harrisem skončilo koncem 60. let, v roce 1973 si Olga vzala filmového producenta Johna Calleyho, kterého potkala na večírku u Barbry Streisand. Vypadalo to jako předplatné na velkou kariéru, protože Calley se stal prezidentem společnosti Warner Brothers, která produkovala množství filmů a seriálů.

Luxus ano, filmování ne

Ona o to ale nejspíše nestála, užívala si luxusu rezidence v Beverly Hills a návštěv slavných hvězd. Sama se ovšem k filmování vracela minimálně – například v roce 1977 ve snímku Adéla ještě nevečeřela a naposledy krátce po čtyřicítce v roce 1984 v československo-bulharském snímku pochybné kvality nazvaném Vrak.

S Calleyem se někdejší herečka rozvedla v roce 1992, pak nějaký čas žila ve Francii a nakonec se vrátila do Prahy, i když měla možnost žít ve vile v zámoří. Mimochodem, Česko v sedmdesátých letech opustila i její sestra Eva, která se provdala za lékaře, s nímž žila ve Švýcarsku.

Zdroj: vlasta.cz, Olga Schoberová | ČSFD.cz (csfd.cz), OSOBNOSTI.CZ

Související články