Olga Studničková Šípková se může mimo jiné pochlubit tím, že je dvojnásobnou mistryní Evropy ve sportovním aerobiku, čtyřnásobnou mistryní České republiky, a dokonce i mistryní světa.

Tento druh pohybu v České republice významně zpropagovala a nejedna žena měla v minulosti doma její domácí cvičební videa na kazetách a posléze DVD.

Špatná volba sportu

K pohybu ji přivedl tatínek, který pracoval na Fakultě tělesné výchovy a sportu a nějaký čas působil i jako náčelník České obce sokolské. V rozhovoru pro iDnes Olga uvedla, že byla šťastnou a energickou dívkou zapálenou do pohybu.

Tedy do té doby, než ji zničila moderní gymnastika. Do ní se pustila jako jedenáctiletá a hned se prý od žen v oboru setkala se šikanou týkající se jejích tělesných proporcí.

Byla obviňována z toho, že je moc ošklivá, tlustá a nemožná, a v hlavě se jí vytvořilo spojení, že když nezhubne, nebude okolím přijímána. Takové myšlenkové pochody se s ní táhly značnou část života.

Celoživotní tlak na výkon

Ve třiadvaceti letech, v době, kdy už měla Olga první dítě, objevila, že existuje sport, kterému se říká aerobik. A díky své houževnatosti se jí za pět let od té doby houpala na krku zlatá medaile.

 Značnou část svého života zasvětila snaze být nejlepší sportovkyní, nejlepší podnikatelkou, manželkou i matkou. Jenže tlak na výkon si vybral svou daň a kolem čtyřicítky přišlo vyhoření a deprese.

Jako první se objevila nespavost a posléze se přidaly i další problémy, na základě kterých se sportovkyně rozhodla vyhledat odbornou psychologickou pomoc a začít na sobě po této stránce pracovat.

Životní změna

Vlastní vyhoření a depresivní stavy ji přivedly k tomu, že se začala zajímat o lidskou psychiku. Rozhodla se odejít z manželství, které ji nenaplňovalo. Během sebevzdělávání se seznámila s psychologem Milanem Studničkou, kterého si následně i vzala.

V rozhovoru pro Deník se svěřila, že způsob, jakým žije a uvažuje její současný manžel, jí konečně začal dávat smysl. Když prý zraněná žena potká muže, který jí poskytne jistotu bezpečí, může se vedle něj cítit lépe a začít si sama sebe víc vážit.

Stopka v podobě mrtvice

I přesto ale přišla další rána, ve dvaapadesáti letech prodělala Olga Studničková Šípková mrtvici. Masivně krvácela do mozku a prý se nevědělo, jestli se ještě probudí. Nakonec se ale krvácení zastavilo a hematom zmizel.

Žena, která byla zvyklá být věčně v pohybu, ovšem musela zpomalit a to se projevilo mimo jiné přibíráním na váze. V pořadu Na Kafeečko se svěřila s tím, že to nesla velmi špatně a začala se opět nepřijímat a následně musela začít opět pracovat na přijetí, aby se po psychické stránce neocitla znovu tam, kde byla před lety.  

Česká sportovkyně pokračuje i nadále ve vzdělávání a se svým manželem začala dokonce spolupracovat. Nyní působí jako koučka v rámci projektu Dovychovat, těší se z role dvojnásobné babičky a ani na sport nezanevřela.

Organizuje například sportovní pobyty pro ženy. Společně s manželem vydala také Knihu pro ženy, která je určená pro všechny, kdo se chtějí posouvat blíž ke spokojenému životu.

Zdroj: vlasta.cz, region.rozhlas.cz, denik.cz, lifee.cz, prozeny.cz, dovychovat.cz, idnes.cz

Související články