Seriál Arabela byl fenomén. Hrály v něm herecké legendy své doby a představitele dětských rolí vystřelil mezi hvězdy. Ondřej Kepka ztvárnil malého zvídavého Honzíka Majera. Jak slávu jako malý kluk vnímal? A jaké změny v osobním životě řeší?
Profesionální dětský herec z Arabely
Před kamerou se jediný syn Gabriely Vránové ocitl poprvé v pěti letech, v deseti pak přišla nabídka role v seriálu Arabela. Na období natáčení po boku hvězd jako Stella Zázvorková, Jiří Sovák nebo Vladimír Menšík vzpomíná s láskou, ale zároveň se nebojí říct, že neměl zrovna klasické dětství.
„Byl jsem takový profesionální dětský herec. Měl jsem diář a v něm vyznačený dvakrát týdně rozhlas, dvakrát dabing a natáčení dětských relací,“ řekl pro Krajské listy.
O tom, že bude hercem, měl brzy jasno, nestihl si tak ani vytvořit typickou dětskou představu budoucího povolání: popelář nebo závodník, jak řekl v Českém rozhlase Dvojka.
Neměl čas ani na fotbal a přišel o spoustu dalších věcí, spolužáci mu prý vyčítali hvězdné manýry. On však nemá pocit, že by chodil s nosem nahoru, jen se díky herectví často pohyboval mezi lidmi o generaci staršími a s vrstevníky si pak tolik nerozuměl.
Ostatně ani s představitelkou Mařenky, Veronikou Týblovou, nebyli velcí parťáci. Podle režiséra byl poťouchlý intelektuál, ona pak typické živé dítě.
Syn herečky a profesora matematiky herectví nakonec na DAMU vystudoval, ale tušil, že má záběr mnohem širší, a na FAMU následně vystudoval i režii.
Režisér a zástupce herců
Dnes se Ondřej Kepka dávno hraní nevěnuje, najdete jej ale na režisérské židli (má na svém kontě např. řadu dokumentů mapujících život slavných osobností, mimo jiné milovaného Karla Čapka), na pódiu u moderátorského stolečku (neodmyslitelně patří například k slavnostnímu předávání Cen Thálie) a „píše si deník“ pomocí fotoaparátu, ovšem tak úspěšně, že své fotografie i vystavuje.
A od roku 2017 pak stojí v čele Herecké asociace, což je „nezávislá profesní a odborová organizace výkonných umělců“, která má na tisíc členů, stojí za zmíněnými Cenami Thálie a jejím hlavním úkolem je hájit práva herců.
Ondřej Kepka se například jménem asociace ozval v souvislosti s nepodloženými zprávami o dluzích zesnulé herečky Simony Postlerové, které se objevily po její smrti.
Zamiloval se do studentky
A málem bychom zapomněli na další profesi Ondřeje Kepky: přednáší na Vysoké škole ekonomické. Proč je to tak důležité? Protože mu to přineslo životní štěstí. Zamiloval se totiž do své studentky Jany a zopakoval tak, jak řekl pro Český rozhlas Dvojka, osud svého dědečka:
„I můj dědeček se před sto lety zamiloval do své žačky… Líbila se mi hned, ale trvalo nám několik měsíců, než jsme spolu začali komunikovat.“
Se svou ženou překonal i odchod rodičů
O 23 let mladší grafičku Janu si před dvěma lety vzal a zvládli spolu překonat už i bolestivá životní období, například odchody obou Ondřejových rodičů. Věkový rozdíl samozřejmě řešili a „… zbytečně se tím ubíjeli, než nám došlo, že na věku nezáleží,“ řekli v párovém rozhovoru pro iDNES.cz.
Janu trápí, že je občas označována za zlatokopku, ale snaží se s tím „poprat“. A svěřili se, že se nebrání děťátku, nechávají to osudu. Ondřej Kepka byl vždy zodpovědný a „nechtěl si nikdy pořídit dítě jen tak“ nebo mít více dětí s různými partnerkami, jak řekl iDNES.cz. Ale je jasné, že našel tu pravou.
Zdroj: vlasta.cz, idnes.cz, csfd.cz, cs.wikipedia.org, hereckaasociace.cz, krajskelisty.cz, stylenew.cz, dvojka.rozhlas.cz