Ve výčtu rolí, které ztvárnil Pavel Kikinčuk, najdete rozhodně více těch hraných na divadle. Prkna, co znamenají svět, ho vždycky lákala víc než film. Ovšem jeho filmové a televizní počiny se nesmazatelně zapsaly do zlatého fondu a udělaly z něj populární hvězdu.
Pláničkova metoda
Psal se rok 1983, když tehdy téměř čtyřiadvacetiletý Pavel Kikinčuk – tehdy už profesionální herec – získal svoji první hlavní roli ve filmu Slunce, seno, jahody pod režijním vedením Zdeňka Trošky. Rázem se stal idolem nejenom díky roli sympatického studenta zemědělství Šimona Pláničky, který v Hošticích dělá pokusy na kravách.
VIDEO: Podívejte se na Pavla Kikinčuka, jak vzpomíná na obě své role – filmovou i muzikálovou – ve Slunce, seno, jahody.
Film z jihočeské vesnice se absolutně trefil do chutí diváků, stal se kasovním trhákem a Kikinčuka si okamžitě oblíbilo celé Česko. Bylo jasné, že je zaděláno na pokračování. Přišlo za šest let v podobě filmu Slunce, seno a pár facek. Se všemi známými postavami kromě jediné.
Pokračování s jednou absencí
Pavel Kikunčuk v druhé části hoštické ságy obsazen nebyl. Ne, že by ho režisér Troška už nechtěl, pravda je jinde. Koluje kolem toho řada spekulací, oficiální vyjádření Zdeňka Trošky i herce samotného je popletení termínu natáčení.
V tu dobu byl Kikinčuk u Berlína u tamních jezer na dovolené s rodinou, a filmování se tak nemohl zúčastnit. Scenáristé situaci pohotově vyřešili odchodem Šimona Pláničky na vojnu.
Další práce s Troškou
Ať už šlo o Kikinčukův omyl, nebo chybu produkce, režisér na něj kvůli tomu nezanevřel a později ho obsadil ještě do role lakotného hofmistra v pohádce Nejkrásnější hádanka a do komediální série Babovřesky, kde si zahrál roli starosty Stehlíka.
Role přímo na tělo
Další ryze kultovní rolí Pavla Kikinčuka je ta v seriálu – a později i filmu – Okresní přebor. Klubového pokladníka a zároveň i gamblera Ludvu Hovorku mu psal scenárista Jan Prušinovský přímo na tělo.
Divadlo jako srdeční záležitost
V době, kdy se Pavel po ukončení studií na JAMU rozhodoval, kam půjde, se mu sešlo neskutečných jedenáct nabídek stálých divadelních angažmá. „Přemýšlel jsem, jestli zůstat v Brně, nebo jít do Budějovic, ve hře bylo i pražské divadlo ABC… Pedagogové mi ale radili: ,Běž do Plzně!‘ A tak jsem šel,“ vzpomíná herec.
Ve zdejším Divadle Josefa Kajetána Tyla strávil dlouhých šestnáct let, než přešel do pražského Činoherního klubu, kde nadále prokazuje své herecké umění. A nevyhýbá se ani příležitostem na jiných pražských scénách jako Divadlo Palace nebo Divadlo Na Fidlovačce.
Návrat ke kořenům
Před dvěma lety se Pavel Kikinčuk objevil na další pražské scéně – v Hudebním divadle Karlín. Důvodem byl návrat k titulu, který ho proslavil.
V tomto divadle totiž hrají muzikálovou podobu Slunce, seno, jahody. Z pochopitelného důvodu, kterým je čtyřicet let rozdílu, si nezahrál „svou“ postavu Šimona Pláničky, ale přesedlal na postavu Škopka (toho ve filmu ztvárnil Stanislav Tříska).
Z původních filmových hrdinů se na jevišti potkal s Jaroslavou Kretschmerovou, která tehdejšího Evíka vyměnila za současnou drbnu Kelišovou.
Život mimo kamery
Kikinčukův osobní život je možná o něco méně pestrý než jeho role. I když je rodákem z Hradce Králové, dávná volba Plzně pro něj byla z mnoha důvodů osudovou. Kromě divadla zde poznal a už od roku 1986 je šťastně ženatý s herečkou a principálkou Divadla Pluto Jindřiškou Kikinčukovou, za svobodna Crhovou.
Společně mají dceru Kamilu, která je také herečkou a oba udělala už dvojnásobnými prarodiči. Společně – dokonce i jako otec a dcera – se objevili v nováckém seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.
„Už ani nevím, kdy poprvé a kolikrát jsem Slunce, seno, jahody viděla. Líbí se mi tam. Byl jsi frajer, táto. Teď máš méně vlasů. Ale jinak jsi stejný,“ nádherně charakterizovala v rozhovoru pro iDnes svého otce dcera Kamila.
Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, csfd.cz, idnes.cz, tvguru.cz, medium.seznam.cz, hdk.cz, cinoherniklub.cz, divadlo-pluto.cz