Měl se stát ševcem

Pavel Zedníček se narodil 1. listopadu 1949. Jeho rodiče si mysleli, že se vyučí ševcem. Tak si to alespoň přál jeho tatínek, který chtěl, aby jeho syn měl povolání, které ho zajistí do života. Malému Pavlíkovi se však taková představa vůbec nezamlouvala. Od mládí byl třídním bavičem, od svých profesorek dostával jednu poznámku za druhou, protože často narušoval vyučování, a tak se na radu kamaráda přihlásil na herectví.

Zdroj: Youtube

Svou první velkou roli získal ve filmu Dívka na zabití a Kazisvět. Od konce 70. let začal dostávat nabídky na televizní seriály, kterých se bravurně zhostil. Od té doby začal vstupovat z role do role a nastaly i situace, že nevěděl, co dřív. Miloval komediální žánr, což se také později stalo jeho silnou parketou. Nejvíce se proslavil rolí tatínka v seriálu Chobotničky z 2. patra a Veselé Vánoce přejí chobotnice, kde mu manželku hrála Dagmar Havlová, tehdy ještě Veškrnová.

S nevlastní dcerou má skvělý vztah

Mnoho lidí si dodnes myslí, že Lucie Zedníčková je jeho biologickou dcerou. Vše je ale jinak. Herec žije s její matkou více než osmnáct let, a tak Lucie převzala jeho příjmení, a to i přesto, že ji nikdy neadoptoval. „Osud to chtěl bohužel jinak. Mám příjmení jako on, i když bych ho vlastně mít neměla, protože Pavel mě neadoptoval. Narodila jsem se jako Bártová, ale jsem ráda, že s mou maminkou mají tak výtečný vztah,“ prozradila Lucie Zedníčková, která se též věnuje herectví.

Pavel Zedníček si svou životní partnerku Hanku vzal v roce 2017 za svou právoplatnou manželku. Jak sám v jednom ze svých rozhovorů přiznal, je jim dobře na zahrádce, kterou mají daleko od Prahy, aby si mohli užívat klidu a soukromí. Jinak bydlí v pražských Dejvicích, jelikož oba stále aktivně pracují.

Kolegové mu neřeknou jinak než Čmaňa

Přestože ho rodiče pojmenovali Pavel, na své křestní jméno prý téměř vůbec neslyší. Kolegové a kamarádi mu totiž neřeknou jinak než Čmaňa. Přezdívka, která je pro většinu lidí nicneříkající, přitom nemá žádný skrytý význam. Vznikla zničehonic, když se Bolek Polívka jednoho dne rozhodl, že ho přejmenuje.

„Nedá se to pořádně vysvětlit. Je to věc Bolka Polívky. Jednou, ještě na škole, jsme něco zkoušeli a on mě najednou oslovil jako Čmaňu. Míra Donutil se ho ptal, proč mi tak říká, a on mu na to odpověděl, ať se na mě podívá, že jsem celá Janžurová. Nemá to žádnou logiku, ale od té chvíle, zhruba čtyřicet let, jsem zkrátka Čmaňa.“

Bolestná ztráta synovce mu změnila život

V roce 2018 rodinou Pavla Zedníčka otřásla velmi smutná zpráva. Během autonehody zemřel jeho synovec Jakub Zedníček, nadaný a talentovaný herec a moderátor, se kterým dlouhou dobu moderoval pořad Kurňa, co to je. Jakub se tehdy vracel krátce po půlnoci Nového roku domů za rodinou z vystoupení z Brna. Od té doby dny pro Pavla Zedníčka už nejsou takové, jaké bývaly. „Není den, abych si na něho nevzpomněl. To, že už není, mi změnilo celý život.“

Zdroje: Vlasta.cz Nášregion iDNES Pavel Zedníček | ČSFD.cz (csfd.cz) ceskatelevize.cz

Související články