V letošním roce se Česká televize rozhodla se svým pořadem Peče celá země spojit síly s nadační organizací, která pomáhá znevýhodněným dětem. 26. ročník charitativní sbírky proběhl jako speciál oblíbené soutěže pod názvem Peče celá země pomáhá dětem.

Při této příležitosti se sešly veřejně známé osobnosti, aby během velikonočního pečení podpořily dobrou věc.

Mezi ty, kteří se rozhodli ukázat své kulinářské dovednosti a nebáli se případného trapasu, patřili Jitka Čvančarová, Martin Písařík, Barbora Poláková, Rudy Linka a Martina Hynková Vrbová.

Pořadem jako vždy provázeli Tereza Bebarová s Václavem Koptou. A tentokrát moderátoři nejen moderovali. Historicky poprvé v Peče celá země se zapojili i do pečení!

Zdroj: Youtube

Nekynuté jidáše jako velikonoční tradice

První výzvou se pro známé tváře stalo deset kousků nekynutých jidášů. Na splnění úkolu všichni měli jednu hodinu s tím, že tentokrát porotci opustili stan a hlavní podporu jim poskytla Tereza Bebarová a Václav Kopta.

Oba moderátoři si na sebe oblékli zástěry a rozhodli se, že jidáše upečou spolu se soutěžícími.

„Jidáš patří k Velikonocům. Vybral jsem si tvarohové těsto, protože tvaroh je typicky českou potravinou. A toto těsto je ta nejlepší volba. Spolu s práškem do pečiva dokonale funguje,“ prozradil porotce Josef Maršálek.

Porotci na jidáších hodnotili především zapletení, tvar a správné propečení. Při hodnocení byli ovšem velmi shovívaví, protože mnozí soutěžící pekli jidáše poprvé v životě a také bylo třeba brát ohled na to, že se peklo pro dobrou věc.

Kreativní výzva ve znamení dortů

Druhá, tentokrát kreativní výzva přinesla slavným osobnostem volnější ruku. Známé tváře musely upéct velikonoční dort nebo jiný velikonoční výrobek, který bude tematicky laděný do aktuálního období.

Porota se rozhodla hodnotit především to, jak bude dort vyzdobený a jak se bude svátkům jara podobat.

,,Já už jsem povýšil od pouhého strouhače, míchače a donašeče na to, že jsem tvůrcem samotného krému,“ prozradil nadšeně Václav Kopta, který spolu s Terezou Bebarovou znovu přijal výzvu a společně pekli velikonoční dort.

„Dorty normálně nedělám, takže jsem si vymyslela něco, co se tomu bude podobat. Výsledek bude velikonoční a bude to takový jarní sen,“ prozradila Jitka Čvančarová.

Porota chválou nešetřila, vítěz byl ale jeden

Ačkoliv je zvykem, že v soutěži Peče celá země někdo vypadne a druhý získá titul Pekař týdne, při benefičním večeru to bylo jinak.

Porota a moderátoři se shodli na tom, že dnes to není o tom, kdo byl lepší a komu se to povedlo méně, ale především aby se vybraly peníze pro ty, kteří to potřebují.

I tak se ale porotci rozhodli, že jednoho vítěze přece jen určí. Tím nejšikovnějším byl podle nich herec Martin Písařík. „Nečekal jsem, že to bude tak zábavné. A už vůbec jsem nečekal, že vyhraji, bylo to plné emocí a jsem rád, že jsem mohl pomáhat,“ řekl nadšeně Martin.

„Martin mě překvapil svou kreací, ve které se inspiroval Mexikem. Uměl to vše velmi dobře zakomponovat a toho si vážím,“ řekl Josef Maršálek směrem k vítězovi.

„Buchtu a korpus měl ze všeho nejlepší a to byl jeden z faktorů, který rozhodl o tom, že se stal absolutním vítězem,“ dodala porotkyně Míša Landová.

Pomozte dětem je jedna z nejznámějších českých veřejných sbírek s tradicí od roku 1998. Pořádají ji Nadace rozvoje občanské společnosti a Česká televize.

„Cílem sbírky je pomáhat ohroženým a znevýhodněným dětem do 18 let věku v celé České republice, aby mohly žít kvalitnější a spokojenější život navzdory handicapu nebo prostředí, ve kterém vyrůstají. Sbírka dosud podpořila víc než 200 tisíc dětí částkou přesahující 300 milionů korun,“ prozradil na závěr manažer charitativních aktivit České televize Jiří Váňa.

Zdroj: Vlasta.cz, pořad Peče celá země, Česká televize

Související články