Ačkoliv show začala v lednu, utekla bleskurychle. V sobotu se totiž odehrálo závěrečné finále, do něhož se probojovali tři soutěžící.

První finalistkou byla Tereza, maminka dvou dětí, která pochází z Plzně a pracuje jako manažerka a spisovatelka. Jak sama prozradila, ráda peče pro svou rodinu a v soutěži si moc přála vyhrát, právě kvůli rodině.

„Nejtěžší pro mě bylo, že jsem nemohla věnovat čas a péči svým dvěma holčičkám. Naštěstí mám manžela, který mě v mé zálibě podporuje. Když má člověk najednou zvažovat, jestli upřednostní pečení, aby se na soutěž nachystal, nebo bude s rodinou, je to těžké dilema. Ale já bych nikdy neměnila. To, co jsme v soutěži zažili, bylo neskutečné,“ říká Tereza po skončení.

Zdroj: Youtube

Jako druhý se do finále dostal student medicíny Vojta. Jednadvacetiletý mladík se stal největším benjamínkem tohoto ročníku. Ačkoliv je jeho hobby spíše lidské tělo, v soutěži dokázal, že i pečení mu jde opravdu dobře.

Jeho zapálení obdivuje i Pepa Maršálek vzhledem k tomu, jak náročné studium si vybral. „V kuchyni žádné rituály nemám. Nemyji troubu svěcenou vodou ani netančím tajný hulahula tanec, aby se mi nezdrcl krém. Možná právě proto se občas srazí,“ prozradil na sebe Vojtěch.

Posledním finalistou se stal sedmačtyřicetiletý Roman, který pracuje jako obchodník v IT oblasti. Svým chováním si získal srdce všech svých spolusoutěžících a jak sám dokázal v jedné výzvě, nejvíce je pro něho důležitá jeho rodina. Své manželce totiž upekl dort.

„Soutěž mi vstoupila do života způsobem, jaký jsem vůbec neočekával. Na začátku jsem si absolutně neuvědomoval, že to pro mě bude tak dlouhé. Jsem ale samozřejmě rád, že to tak dlouhé bylo, i když nastaly chvíle, kdy bych to celé klidně vzdal,“ řekl Roman.

Velké finále

Porota si pro finálovou trojici připravila nelehké úkoly. Jako první museli soutěžící připravit zmrzlinu – musela být jemná, krémová, bez hrudek a musela být hezčí než z obchodu.

Ve druhé výzvě museli soutěžící upéct ten největší klenot mezi moučníky. Francouzský dort St. Honoré je totiž luxusem, na který si ne každý cukrář troufne.

Tento dort může být považován za skutečné umělecké dílo, které otestuje dovednosti nejlepších cukrářů. Dort je totiž složen z několika komplexních těst a technik.

Mezi důležité kroky patří příprava odpalovaného těsta, listového těsta a rovněž pečlivě vybraného krému.

A pochopitelně nechyběla ani kreativní výzva. Tématem byl party stolek, kdy pokrmy, které soutěžící naservírovali, musely připomínat různé večírkové dobroty.

Vítězem je medik Vojta

Vítězem letošního ročníku Peče celá země se stal mladý medik Vojta. A nutno dodat, že zaslouženě. Hned dvakrát během soutěže se totiž stal pekařem týdne a dlouhodobě dokazoval, že má velký talent a odhodlání.

Co dělají finalisté dnes?

Soutěž se natáčela v létě loňského roku a od té doby se hodně změnilo. Tereza se začala naplno věnovat pečení a píše detektivní knihu, Roman se stále věnuje svému původnímu povolání a Vojta se přes den věnuje medicíně a v noci peče a píše svou první kuchařku.

A jaké jsou reakce diváků? „Vojta je neskutečně šikovný, zasloužil si to. Právem vyhrál celou soutěž,“ zhodnotila jedna z divaček. „Vojta je talent a má na to. Moc mu to přeju,“ zněly další komentáře na sociálních sítích.

Zdroj: vlasta.cz, show Peče celá země, Česká televize, Facebook

Související články