Petr Čepek byl bezesporu zajímavou postavou české kinematografie. Dostával role jak v komediích, tak v dramatech a vždycky do nich dokázal vložit přidanou hodnotu a hlavně kus sebe. K divadlu, které bylo jeho velkou láskou, se dostal blíže díky svojí tetě, která ochotničila.

Před komunisty se neohnul

Po gymnáziu nastoupil na DAMU, kde mezi jeho spolužáky patřil například Josef Abrhám, Jiří Krampol nebo Jana Drbohlavová. Petr Čepek byl vždy pevný ve svých názorech na socialistické zřízení. Jako jediný student odmítl podepsat prohlášení odsuzující chování jednoho ze svých spolužáků Ladislava Mrkvičky, který během studentského majálesu vylezl na tramvaj a sundal kladku, což následně vyšetřovala policie.

V návaznosti na tyto události Petr Čepek z DAMU odešel. Problémy měl potom i v době normalizace. Odmítl totiž roli v seriálu 30 případů majora Zemana, což pro něj znamenalo několikaleté výrazné omezení natáčení.

Tím ovšem Čepkova protirežimní činnost neskončila. Svou roli sehrál také u událostí roku 1989. Mimo jiné podepsal dopis požadující propuštění Václava Havla z vězení, jeho podpis se objevil i na petici Několik vět a rovněž byl jedním z těch, kteří stáli u zrodu Občanského fóra.

Bolestivé natáčení

Zpět ale k jeho herecké kariéře. Poté, co opustil DAMU, působil nějakou dobu v ostravském Divadle Petra Bezruče, v roce 1965 se ovšem přesunul do Prahy, kde se podílel na založení Činoherního klubu. Ten neopustil až do své smrti. Mezi slavné inscenace, na nichž se podílel, patří Zločin a trest, Revizor nebo Mandragora.

VIDEO: Petr Čepek hrál i ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Podívejte se na ukázku.

Zdroj: Youtube

Zavřené mu nezůstaly ani dveře do filmového a seriálového světa. První velkou roli si zahrál v Hotelu pro cizince. Výrazněji na sebe ale upozornil ve snímku Údolí včel nebo v Petrolejových lampách. Zahrál si také ve Třech veteránech, ve Vesničko má středisková nebo v Jára Cimrman ležící, spící.

Řada jeho rolí byli záporáci a zamračení protivové. Krátce před svou smrtí exceloval ve Švankmajerově filmu Lekce Faust, tehdy už mu ale zákeřná nemoc působila velké bolesti. In memoriam za něj obdržel Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Dceřina vzpomínka

Během svého života se Petr Čepek stihl třikrát oženit. Jeho první ženou byla tanečnice Jana. A toto manželství zřejmě ztroskotalo proto, že se jim nepodařilo počít potomka.

Podruhé se oženil se spisovatelkou, produkční a fotografkou Helenou, se kterou má dceru Petru. S poslední manželkou – letuškou Ivanou, se kterou má dceru Kristýnu – zůstal až do své smrti v roce 1994. Podlehl rakovině slinivky břišní.

Starší dcera Petra mu ale ještě stihla představit novorozeného vnoučka. Na svého tatínka před časem zavzpomínala pro CNN Prima News. Byl podle ní velmi přímý, rád říkal pravdu do očí, ale také měl dosti cholerickou povahu.

Ve volném čase se věnoval kutilství nebo sledoval jakýkoli sport. Mezi jeho další koníčky patřilo podle dcery i luxování nebo vaření.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, filmovyprehled.cz, temata.rozhlas.cz, plus.rozhlas.cz, cnn.iprima.cz, ndm.cz, lidovky.cz, patriotmagazin.cz