Dnes již legendární zpěvák Petr Janda se narodil 2. května 1942 na pražských Vinohradech. Jeho rodiče byli právníci, otec pracoval až do roku 1948 na ministerstvu financí.

Věnovali se ale také hudbě, což se brzy přeneslo na všechny tři syny. Starší bratr Jiří hrál na saxofon, mladší Bohuslav je pak spjat s rockovou skupinou Abraxas.

Karkulka se proměnila v Olympic

Když Janda odmaturoval na tehdejší „jedenáctiletce“, vyučil se spojovacím mechanikem. V tomto oboru dokonce i tři roky pracoval. Už v roce 1961 ale začal vystupovat jako kytarista se skupinou Sputnici, krátce vedl i vlastní Big Beat Quintet.

Společně s Pavlem Chrastinou pak vstoupil do kapely Karkulka, která se ale brzy rozpadla na dvě části a z jedné z nich vznikl dnes již legendární Olympic. 

V roce 1965 převzal Petr Janda vedení celé kapely a kromě hry na kytaru v ní začal působit i jako zpěvák a skladatel. Olympic v té době fungoval také jako doprovodná skupina pro jiné zpěváky. Můžeme je tak slyšet na prvních nahrávkách Karla Gotta, Mikiho Volka, Pavla Bobka či Yvonne Přenosilové. 

Zdroj: Youtube

Želva vlajkovou lodí rocku

V dalších letech produkoval Olympic jedno album za druhým. Dodnes nejúspěšnější je ale nejspíš to vůbec první s názvem Želva. Janda postupně pro Olympic napsal stovky písní, z mnoha z nich se pak staly hity, které se dodnes hrají v rádiích.

Vedle toho je také autorem písní pro jiné zpěváky, za zmínku stojí Hana Zagorová, Václav Neckář či Marie Rottrová.

Ačkoli si Olympic v průběhu let prošel několika krizemi, funguje dodnes. V minulém roce dokonce kapela odehrála koncert k 60. výročí vzniku, a to v pražské O2 areně. 

Manželku i syna mu vzala rakovina

Se svou první manželkou Janou se zpěvák seznámil v polovině 60. let let minulého století. V roce 1967 se jim pak narodil syn Petr, o sedm let později dcera Marta.

V roce 1989 se ale Jana Jandová od lékaře dozvěděla krutou zprávu, onemocněla rakovinou vaječníků. 

Ačkoli se chvíli zdálo, že rakovinu přemůže, o rok později u ní vypukla naplno znovu. Stejná nemoc navíc začala ničit také syna Petra. „Cvičil doma na violu a my jsme najednou zaslechli, jako když spadne pytel cementu na podlahu. Péťa ležel na zemi, měl u pusy pěnu, celý se chvěl, nemohl jsem ho probrat. Lékaři zjistili, že má nádor na mozku,“ popsal Petr Janda. 

Syn se podrobil operaci, která ale bohužel nebyla úspěšná, nádor z jeho těla nešel odstranit. Lékaři ovšem tuto krutou zprávu řekli pouze Jandovi, který si vše nechal pro sebe - nic neřekl nemocné manželce ani synovi.

Jana si tak do poslední chvíle myslela, že je syn na nejlepší cestě k úplnému zotavení. Sama nakonec rakovině podlehla v roce 1991, syn Petr pak nerovný souboj s touto nemocí prohrál o deset let později.

Původně si šla pro podpis

Krátce po smrti manželky se Petr Janda oženil podruhé, a to s o sedmadvacet let mladší reportérkou Martinou Jandovou. Manželství páru vydrželo dvanáct let a dodnes je spojuje dcera Eliška. 

Se svou třetí a současnou manželkou Alicí Jandovou se zpěvák seznámil po koncertě Olympicu. Tehdy si za ním teprve osmnáctiletá Alice přišla pro podpis, přičemž se mu tak líbila, že jí dal své telefonní číslo.

Během prvních čtyř společných let museli překonat mnoho krizí, Alice navíc dvakrát potratila a jednu dobu to vypadalo i na rozchod. 

Když mu odjela, uvědomil si, jak moc ji miluje

Alice Jandová se dokonce vypravila na delší dobu do USA, aby přišla na jiné myšlenky. Paradoxně až díky vzájemnému odloučení Petr Janda zjistil, jak moc ji miluje a že o ni nechce přijít.

Po telefonu ji proto požádal o ruku, s čímž dojatá Alice souhlasila. Ačkoli reakce na jejich vztah byly od začátku různé, Janda si nikdy nepřipouštěl, že by udělal chybu. 

„Myslím, že jsme důkazem toho, že to není o věkovém rozdílu mezi partnery. Naše manželství je naprosto úžasné. Jsem fakt maximálně šťastný a spokojený,“ prozradil v rozhovoru pro Primu.

Roli tatínka zvládá

I když v jeho věku už mnoho mužů novou rodinu nezakládá, Petr Janda se toho nebál. Společná dcera Anežka se narodila, když mu bylo osmašedesát let. Druhá dcera Rozárka přišla na svět po jeho sedmdesátých narozeninách.

Rozhodně ale neplatí, že by se o děti starala jen Alice a Petr Janda doma pouze odpočíval. „Užívám si to. Učím se s nimi, zpíváme si, hrajeme různé hry, chodíme na procházky, strašně mě to baví. Čím je člověk starší, tím to bere jako větší zázrak,“ prozradil v minulosti.

„Když se vám v 70 narodí dítě, tak nemůžete dál žít jako sedmdesátník! Příroda mě omladila, abych děti vychoval, ale děsím se, že se na mě vykašle, až vylétnou z hnízda,“ dodává Petr Janda, který i když v těchto dnech slaví své dvaaosmdesáté narozeniny, má stále velké plány a užívá si života plnými doušky. 

Zdroj: vlasta.cz, lifee.cz, krajskelisty.cz, csfd.cz, cnn.iprima.cz, zeny.iprima.cz 

Související články