Zpěvák Petr Muk se narodil 4. února 1965 v Českém Krumlově. Hudbu miloval od dětství, a jakmile dostal jednou za vysvědčení baskytaru, bylo jasné, jakým směrem se bude ubírat jeho budoucnost. 

Už od svých patnácti let začal vystupoval s různými hudebními skupinami, ale tehdy si ještě nebyl stoprocentně jistý, zda se tím bude chtít jednou živit.

Vystudoval proto Střední průmyslovou školu stavební v Českých Budějovicích, chtěl mít alespoň nějaký základ vzdělaní, kdyby mu to v uměleckém světě nevyšlo.

Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat

Ačkoli se mu v kapelách hrálo dobře, v roce 1997 se rozhodl rozjet sólovou kariéru a brzy se ukázalo, že udělal dobře. Získal dvakrát stříbrného a jednou bronzového slavíka v anketě Český slavík a měl spoustu fanynek.

Zpíval nejenom převzaté skladby, ale i ty, které mu byly ušity přímo na míru. Dodnes v rádiích zní jeho největší hity, kterými jsou Tančíš sama či Ráchel.

Ničila ho bipolární porucha

Už od devatenácti let ale život Petra Muka ničila bipolární porucha. Dlouhé roky to ale nevěděl, tudíž netušil, jak s ní správně bojovat.

„Míjeli jsme se a potkávali a vždycky zjišťovali, že podobně cítíme a vnímáme stejné věci, podobně tápeme a hledáme svoje místo na tomto světě a svádíme svůj každodenní zoufalý a nekonečný boj se svými démony,“ stojí v dopise, který Mukovi sepsala Bára Basiková v době, kdy už nebyl na tomto světě.

Zdroj: Youtube

Obdivovatel judaismu

Celý život Petra Muka byl ovlivněn judaismem, a to i přesto, že původem nebyl Žid. Dodržoval židovské svátky a ctil také jejich tradice. Byl dokonce tak důsledný, že vařil maso i mléko v různém nádobí, držel půsty a slavil chanuku a pesach.

K judaismu ale nikdy nekonvertoval. Nedokázal si totiž představit, že by nepracoval o sobotách.

Judaismus se také hodně promítl do jeho tvorby. Nejslavnější píseň kapely Oceán byl inspirována Starým zákonem, zpívá se v ní navíc o Davidově hvězdě.

V muzikálu Karla Svobody Golem pak dostal roli jednoho z největších rabínů, pražského rabína Löwa, což pro něj byla srdeční záležitost.

Sám netančil

Ačkoli měl Muk hodně bohémskou povahu, hned dvě ženy ho dostaly před oltář. Tou první byla Michaela, se kterou měl dcery Michaelu a Šárku. S druhou manželkou Evou pak přivedl na svět dceru Noemi. Dcery pro něj vždy znamenaly všechno, snažil se jim být co nejlepším otcem.

V manželství s Evou byl velmi spokojený a nic nenasvědčovalo tomu, co se stane 24. května 2010. Tehdy zpěvák vyrazil společně s přáteli do centra Prahy, hrálo se finále hokejového mistrovství světa mezi Českem a Ruskem.

Čeští hokejisté tehdy svého odvěkého rivala porazili a začaly oslavy. Když se Muk nad ránem vrátil domů, odešel si lehnout do odlehlejší části bytu, protože nechtěl probudit manželku s dcerou. 

Jenže dopoledne přišel šok, manželka Eva ho našla mrtvého. Příčinou smrti mělo být udušení vlastními zvratky. Pitva později odhalila, že měl umělec v krvi 2,65 promile v alkoholu a také estacilopram, tedy látku, která se vyskytuje v antidepresivech.

„Ještě jsem mu otevírala dveře, když přišel pozdě v noci domů. Já jsem šla spát dolů k malé a nebyla jsem s ním v noci. A pak jsem ho ráno našla. Na to nikdy nezapomenu. Nemohla jsem tomu uvěřit, když jsem ho viděla. To bylo strašné,“ svěřila se tenkrát manželka Eva Blesku.

Dcera podědila zlato v hrdle

Naštěstí po světě chodí žena, která po Petrovi Mukovi zdědila jeho hudební talent. A není jí nikdo jiný než jeho dcera Noemi. „Spousta lidí mi říká, že jsme si s tatínkem velice podobní. Hlavně tady na festivalu to slyším téměř od každého,“ prozradila Noemi v pořadu Show Time.

Ačkoli o tatínka přišla v pouhých třech letech, přece jen má na něj krásné vzpomínky. „Byl klidný, rozumný, úžasný a vtipný. Vím, že jsme se spolu hodně nasmáli,“ ráda na svého slavného tatínka vzpomíná.

„Kdybych mohla tátovi něco vzkázat, tak bych si přála, aby věděl, že si teď plním svůj sen a dělám to, co mě neskutečně baví,“ dodala Muková. 

Zdroj: vlasta.cz, zeny.iprima.cz, idnes.cz, petrmuk.cz 

Související články