Na jeho koncertech fanynky omdlévaly, jeho hlas byl přirovnáván ke Karlu Gottovi, pravidelně se umísťoval v anketách popularity a kritika jej velebila.

K hudbě tíhl odmala

Hudba byla jeho láskou od dětství. Nejdříve si kytary kreslil, v deváté třídě svoji první dostal a začal hrát. Nejdříve se muzikantsky pohyboval v undergroundu a hrál punk, posléze pak rodák z Českého Krumlova stál u zrodu kultovní kapely Oceán (1985–1992), která slavila úspěchy po celém Československu.

Hit Ráchel znal každý. Mladou generaci silné texty a novoromantický styl hudby silně oslovovaly. Po jejím rozpadu spoluzaložil Muk kapelu Shalom (1992–1996), která opět sklízela obrovský úspěch, nejen s hitem Bon soir, mademoiselle Paris, a na závěr svého působení vydala cover verzi hitu Karla Svobody Stín katedrál.

Zdroj: Youtube

Petr Muk se nakonec vydal na sólovou dráhu. Na svém kontě měl hity jako Tančíš sama nebo Neusínej a zazářil i v muzikálech (Rusalka, Johanka z Arku, Galileo a další). Ať se věnoval jakémukoli žánru, byl vždy skvělý.

Sólových alb vydal spoustu, ať už se jednalo o jeho autorské písně, nebo třeba české verze písní jeho oblíbené kapely Erasure, které s Oceánem dělal i předskokana. Poslední album vyšlo jen tři dny před jeho smrtí.

Život s bipolární poruchou

Od 19 let ale jeho životní tempo určovala bipolární porucha, kterou nejdříve neléčil, později byla diagnostikována jako deprese a správnou terapií procházel až v posledním období života.

Jeho blízcí a kolegové na něj vzpomínají jako na srdcaře, který byl naprostý profík (rozezpívával se i před vystoupením na playback a nikdy neodmítl podpis či fotku s fanouškem).

V obdobích, kdy procházel manickou fází, psal veselé písně a udělal práce na dva roky dopředu, v období depresivních měl pocit, že je vše nanic, a psal texty melancholické.

Život mu vzala nešťastná náhoda

Petr Muk byl dvakrát ženatý. Byl otcem tří dcer, z prvního manželství s Michaelou měl dcery Míšu a Šárku, s druhou manželkou Evou malou dcerku Noemi.

Byl rád, že již nebyl tolik pracovně vytížený a nekoncertoval po celé zemi, tudíž se mohl starším dcerám i své nejmladší více věnovat.

Celý život sváděl boj s démony, byl extrémně citlivý a vnímavý, romantik, který o sobě uměl i pochybovat, byl velmi poctivý. To o něm řekla například Bára Basiková.

Ač se netajil tím, že o své duševní zdraví musí pečovat a bude se doživotně léčit, jeho smrt byla velmi nečekaná. Příčina byla určena jako udušení zvratky a policie ji označila jako nešťastnou náhodu.

Oplakával ho celý svět hudby a dodnes se na něj vzpomíná jako na obrovský talent a člověka, který do hudby dal celé srdce.

Zdroj: vlasta.cz, novinky.cz, denik.cz, Česká televize

Související články