Výčet jeho rolí je nekonečný a těch, které nám dodnes polechtají bránice, snad ještě víc. Vzteklý závodník Volejník v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje!, inženýr Týfa v nezapomenutelné komedii Marečku, podejte mi pero, Mydloch v komedii Jen ho nechte, ať se bojí, podvodník Pepan z filmu Šéfe, to je věc, kaprál v kultovní pohádce S čerty nejsou žerty či hospodský Dušek v televizním seriálu Hospoda.

VIDEO: Podívejte se na reklamu pro Netflix s Petrem Nárožným, kde zazněly nestárnoucí hlášky z pohádky s Čerty nejsou žerty.

Zdroj: Youtube

Na střední škole toužil po medicíně

Není novinkou, že Petr Nárožný vystudoval ČVUT a získal titul inženýr. Původně se však chtěl stát lékařem, na střední škole chodil na kurz Červeného kříže. Kvůli špatnému kádrovému posudku mu medicína ale nevyšla.

Zároveň už také přičichl na gymnáziu k herectví, kdy hrál ochotnické divadlo. Díky spolužákovi a později kamarádovi Pavlu Bobkovi se po vysoké škole dostal k partě inženýrů, kteří zpívali a hráli. Jiný svět se Nárožnému zalíbil a na konci 60. let se stal konferenciérem skupiny Rangers.

Smysl pro humor jako dar

Komikem byl už odmalička. V rozhovoru pro Český rozhlas vzpomíná na to, jak jako kluk „zlobil“ a snažil se neustále učitele něčím dostat. Tichým klukem, který sedí v koutě, rozhodně nebyl.

Vždy rád vtipkoval a už tenkrát se projevil jeho dar bavit druhé. Tenhle dar nakonec zúročil v budoucí profesi. Začínal v divadle Semafor po boku Miloslava Šimka a Luďka Soboty, kde vydržel osm let. Pak zamířil do Činoherního klubu, kde zůstal dvaačtyřicet let.

U filmu zabodoval před čtyřicítkou

Bylo mu už šestatřicet, když se objevil poprvé ve filmu. A hned to byl „majstrštyk“, přestože šlo o vedlejší roli. Role vzteklouna Volejníka v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje!, znamenala pro Nárožného cestu také k filmovému úspěchu.

Jeho komediální talent využívali režiséři rádi, oblíbili si ho zejména Hynek Bočan a Václav Vorlíček. I malé role mu slušely a byl v nich nezapomenutelný (třeba kuchař Richard v Což takhle dát si špenát).

Namluvil dvojici Macha a Šebestovou

Nárožný je nejen skvělý herec, navždy je taky spojen s legendárním večerníčkem Mach a Šebestová. Jeho originální hlas jim dal duši a jen těžko si dokážeme představit, že by tyhle dva namluvil někdo jiný. Jak v jednom z rozhovorů vzpomínal na natáčení, nebyla to snadná práce, ale dělal ji rád.

Manželství trvá už přes padesát let

Přestože o fanynky neměl nouzi, od roku 1972 je ženatý s Ivou, s níž se seznámil v době, kdy konferoval Rangers. Své soukromí si herec ale chrání, přesto se mluvilo o tom, že měl údajně problém skousnout fakt, že je jeho syn gay.

V několika rozhovorech ale později uvedl, že mezi ním a synem nikdy žádné rozpory nebyly. O synovi naopak mluví hezky a je na něj pyšný. Petr Nárožný dnes žije s manželkou v Třeboni a raduje se z vnoučat.

Reklama na sci-fi na Netflixu

Možná má důchodový věk, ale rozhodně není typický důchodce. Stále je aktivní, zajímá se o dění kolem sebe a pořád hraje.

Naposledy jsme ho mohli vidět v seriálu Hvězdy nad hlavou, v pohádce Klíč svatého Petra a překvapivě v reklamě na film z produkce Netflixu – Rebel Moon. Nový sci-fi film uvádí Nárožný slavnou hláškou z pohádky S čerty nejsou žerty – Je to rebel!

Zdroj: vlasta.cz, dotyk.cz, novinky.cz, reportermagazin.cz, youtube.com, zeny.iprima.cz

Související články