I když si honem nevybavíte žádnou jeho roli, hlas Petra Svojtky skoro určitě znáte. Propůjčil ho princi v pohádce Tři oříšky pro Popelku, kterého hrál tehdy začínající Pavel Trávníček. Ten později sám daboval mnoho rolí, ale v době natáčení slavné pohádky měl brněnský herec tak silný přízvuk, že režisér Václav Vorlíček rozhodl – princ bude mluvit hlasem Petra Svojtky.

VIDEO: Podívejte se na herecké mistrovství Petra Svojtky.

Zdroj: Youtube

O pár let později Svojtka předaboval dalšího pohádkového hrdinu, slovenského herce Juraje Ďurdiaka ve filmu Princ a Večernice Jinak hrál především v televizních inscenacích a seriálech, jako byl Okres na severu, Žena za pultem nebo Nejmladší z rodu Hamrů. O něco později se objevil v pohádce Malá mořská víla a s gustem si také zahrál poněkud potrhlého psychiatra v Arabele.

Ve filmech se objevil jen v pár menších rolích, ale dařilo se mu v divadle. Nejdříve v tom pojmenovaném po básníku Jiřím Wolkerovi, kde zazářil třeba jako Romeo ve slavném Shakespearově dramatu, později v Národním divadle.

Byl to rebel už na škole

V každém případě byl Petr Svojtka velmi populární a obsazovaný, čemuž jistě napomohlo to, že v sedmdesátých letech vstoupil do SSM a později i do komunistické strany. To bylo pro mnohé lidi v jeho okolí překvapením, když ještě v šedesátkách v době studií na DAMU byl rebelem protestujícím proti systému výuky.

V roce 1968 rozdával letáky proti ruské okupaci, a dokonce zvažoval emigraci, ale jeho tehdejší studentská láska zemi opustit nechtěla, a tak zůstal i Petr. Byli spolu pouze nějaký čas ve Velké Británii, kde zažili vlnu hippies a herec tam vyzkoušel marihuanu, kterou si pak prý občas dával i v Praze.

Kvůli svému členství ve straně nebyl mezi některými kolegy v Národním divadle oblíbený, ačkoli zřejmě nikdy na nikoho nedonášel. Sám tu situaci těžce nesl, jen podle svých slov už nechtěl být za hrdinu. Názory na společenské zřízení možná změnil, ale v soukromém životě se jako rebel beztak choval dál.

Alkohol a rodinný život

Na jednu stranu byl hodně citlivý, těžce nesl například smrt maminky nebo rozchody s přítelkyněmi, na druhou stranu se o něm říkalo, že nemá pud sebezáchovy, pouštěl se do riskantních akcí a také hodně pil. To fatálně poznamenávalo jeho vztahy, žít s ním bylo podle všeho těžké.

Vztah s první manželkou, herečkou Kateřinou Macháčkovou, skončil, když byl jejich syn Petr – dnes divadelní režisér – hodně malý. Herec se sice snažil chovat zodpovědně, ale dlouhodobě mu to moc nešlo.

Nevydrželo ani partnerství s herečkou Janou Janěkovou, s níž měl dceru Janu. I z té se později stala herečka, v dětství ale dlouho netušila, kdo je jejím otcem. Zjistila to, když jí bylo asi patnáct a Petr Svojtka byl už deset let mrtvý.

Poslední jeho roli nadaboval kolega

Zemřel po nehodě večer 9. května 1982, když se vracel z divadla a poblíž pražské botanické zahrady na Albertově ho pod vlivem alkoholu napadlo svézt se na spřáhle mezi dvěma vozy tramvaje. Spadl a těžký vůz ho smrtelně zranil. Nehoda se stala beze svědků, ale přátelé mluvili o tom, že podobně šílené nápady míval.

V té době byl ženatý s herečkou Janou Bouškovou, s níž měl syna Jana. Když zemřel, synovi byly teprve dva roky. Vdova Jana Boušková vzpomíná na to, že těžkou dobu přežila díky podpoře kolegů v divadle i během natáčení. Syna vychovala s hercem Václavem Vydrou, s nímž žije dodneška.

Mimochodem, Svojtka se nedožil dokončení poslední inscenace, v níž hrál. Jeho roli v televizním filmu Propast proto předaboval jeho dobrý přítel Ivan Luťanský, který tragicky zahynul ve Vietnamu rok po svém hereckém kolegovi.

Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, csfd.cz, idnes.cz, fdb.cz, cnn.iprima.cz