Budoucí tenisová hvězda Petra Kvitová se narodila 8. března 1990 ve slezském Bílovci, ovšem své dětství prožila v nedalekém Fulneku. Její tatínek Jiří byl tenisový trenér, a nebylo tedy žádným překvapením, když začal od čtyř let svou dceru trénovat.

Od začátku si byl jistý, že v ní dříme nevšední talent. Až do šestnácti let hrála za TJ Fulnek, až poté přestoupila do klubu TK Agrofert Prostějov, se kterým několikrát vyhrála mistrovství republiky smíšených družstev. 

Rychle stoupala k výšinám

Profesionální tenisovou kariéru odstartovala Kvitová v roce 2006, přičemž tehdy ovládla v Česku prestižní „Pardubickou juniorku“, a to nejen ve dvouhře, ale i ve čtyřhře.

O rok později poprvé startovala na turnaji pod hlavičkou WTA Tour, další rok nato se již dokázala dostat do TOP 50 žebříčku WTA.

Svůj první titul slavila v roce 2009, o dva roky později pak ovládla slavný Wimbledon, což zopakovala ještě v roce 2014. Během své kariéry až doposud dokázala vyhrát 31 turnajů WTA ve dvouhře a dodnes vydělat na prize money přes 37 milionů dolarů.

V žebříčku WTA to pak nejvýše dotáhla na 2. místo, a to 31. října roku 2011. Je také šestinásobnou vítězkou týmové soutěže Fed Cup a jednou ovládla i Hopman Cup. 

Zdroj: Youtube

Děsivé přepadení

Úspěšnou kariéru Petře Kvitové 20. prosince 2016 narušil šokující okamžik, který ji nejspíš dodnes budí ze snů. Když byla zrovna ve svém bytě v Prostějově, přepadl ji tehdy neznámý pachatel. Tenistka se mu snažila bránit a nakonec to skončilo pořezáním levé ruky, ve které celý život drží raketu.

Kvitová ve stejný den podstoupila operaci ve Vysokém nad Jizerou, která trvala bezmála 4 hodiny. Během ní došlo k sešití dvou nervů a šlach v úrovni středních článků prstů levé ruky. 

Ačkoli se tehdy spekulovalo, jestli neukončí kariéru, dokázala se na kurty vrátit, a to dokonce vítězně, 28. května 2017. Policisté dlouho hledali útočníka, který způsobil tenistce bolestivé zranění. Podařilo se jim to až v květnu roku 2018, přičemž ho následně při červnové identifikaci tenistka jasně poznala.

Útočník byl recidivista Radim Žondra, který byl již dříve obviněný z útoku na důchodce. Ačkoli od začátku Žondra tvrdil, že nic neprovedl a v daný den byl na stavbě, nakonec mu na konci minulého roku byl trest zvýšen na 11 let a klasifikován jako loupež s vyšší trestní sazbou.

Vždy měla slabost pro sportovce

První velkou láskou Petry Kvitové byl její tenisový kolega Adam Pavlásek. Milovali se několik let, ale nakonec jejich vztah skončil v polovině roku 2013. Ve stejné sezoně začala Kvitová chodit s dalším tenistou Radkem Štěpánkem, jednalo se ale jen o několikaměsíční románek, který skončil v dubnu 2014.

O pár měsíců později pak na Twitteru tenistka odhalila, že je jejím novým partnerem hokejista Radek Meidl. Do něho byla zamilovaná až po uši, a dokonce se pár na konci roku 2015 zasnoubil. Místo svatby ale k překvapení všech následoval v květnu dalšího roku rozchod. 

Zvláštní milostný trojúhelník

Krátce po incidentu s útočníkem Radimem Žondrou začala Kvitová bydlet u svého trenéra Jiřího Vaňka a jeho rodiny. Tehdy to všichni brali jako pomoc ve složitém životním období, nikdo nečekal, že se začíná psát příběh jejich velké lásky.

Kvitová po nějaké době byt opustila a začaly se dít věci, protože se Vaněk najednou po osmnácti letech začal rozvádět se svou manželkou. V té době byl zase na dně on a na oplátku mu poskytla útočiště ve svém bytě v Praze Kvitová.

Ačkoli jednou Vaňka načapali novináři jak ráno opouští její byt, oba popírali, že by spolu měli jiný vztah než čistě pracovní. Faktem ale je, že si o jejich lásce tehdy štěbetali i vrabci na střeše.

Tajemství odhaleno

V roce 2021 už nejspíš do sebe byli tak zamilovaní, že to přestali tajit a vše veřejně přiznali. O dva roky později, konkrétně 22. července 2023, pak společně stanuli před oltářem a slíbili si věčnou lásku na statku Oblík u Loun.

Na letošní Nový rok pak tenistka na sociálních sítích odhalila, že přerušuje kariéru, protože je těhotná. „Přejeme vám vše nejlepší do nového roku a zároveň se s vámi chceme podělit o skvělou novinku. V létě očekáváme miminko,“ napsala na svůj profil na Instagramu.

Petra Kvitová má ve svých čtyřiatřiceti letech za sebou kariéru plnou obrovských úspěchů. O konci kariéry ale zatím nemluví a je dost možné, že se na kurty ještě vrátí a rozloučí se sérií turnajů.

Podobně to udělala například její parťačka z Fed Cup týmu Barbora Strýcová. Její rozlučka byla nakonec jako z pohádky, protože si připsala svůj druhý wimbledonský titul ze čtyrhry. Podobně úspěšný konec kariéry by si určitě zasloužila i Petra Kvitová. 

Zdroj: Vlasta.cz, Zena.aktualne.cz, Ct24.ceskatelevize.cz

Související články