Libuše Šafránková, původem ze Šlapanic u Brna, už jako malá chodila do dramatického kroužku. Později tak nikoho nepřekvapilo, když talentovaná dívka zamířila na brněnskou hereckou konzervatoř, kde se hned prosadila coby Julie na prknech Mahenova divadla. Brzy přišla první velká filmová role a rovnou jedna z těch nezapomenutelných.

Pojďme si jich pár – z celkových více než 150 ve filmech i seriálech – připomenout. Mimochodem, herečka neměla ráda oslovení Libuško, chtěla, aby jí například herečtí kolegové říkali Lilo stejně jako nejbližší přátelé.

Zdroj: Youtube

Barunka ve filmu Babička, 1971

Bylo jí sotva osmnáct, když si ji režisér Antonín Moskalyk vybral do svého dvoudílného televizního filmu, v němž titulní roli hrála Jarmila Kurandová. Jako první se natáčela scéna, kterou film končí – Barunka v podání Libuše Šafránkové přichází říct včeličkám, že babička zemřela. Herečka ve filmu podle slavného díla spisovatelky Boženy Němcové ztvárnila dceru manželů Proškových způsobem, který jí zajistil okamžitou popularitu a zájem režisérů. Slavnou Popelku si zahrála jen dva roky potom, v roce 1973.

Vodnice Jana v komedii Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, 1974

Svého času velice populární moderní pohádka režiséra Václava Vorlíčka, v níž Šafránkové mladá vodnice Jana zatouží po lásce nesmělého právníka v podání herce Jaromíra Hanzlíka. Doktora Jindřicha Mráčka, právníka, by přitom mít ráda neměla, přišel totiž rodinu vystěhovat z nevyhovujícího vlhkého bydlení, což by ovšem pro poslední vodnický rod v Čechách znamenalo jistý konec. Libuše Šafránková tu na rozdíl od předchozích filmů má typický sedmdesátkový účes z krátkých vlasů.

Helenka Vránová ve filmu Vrchní, prchni, 1980

Jinou polohu si něžná herečka vyzkoušela v komedii Vrchní, prchni coby Helenka, manželka knihkupce Dalibora Vrány, kterého hrál její skutečný manžel Josef Abrhám. Ten se ve filmu snaží zachránit rodinnou finanční situací sužovanou tím, že musí platit alimenty, a coby falešný vrchní kasíruje hosty v restauracích, odkud pak prchá. Naivní Helence tvrdí, že se uchytil jako barový houslista. Ve filmu mlaskne i facka, kterou Libuše Šafránková vlepí falešnému vrchnímu – ve scénáři nebyla, partneři si ji střihli jako improvizaci. Mimochodem, i tenhle film proslavil jednu píseň – Severní vítr od Zdeňka Svěráka, který k filmu napsal scénář.

Petra ve filmu Svatební cesta do Jiljí, 1983

Ona romantička Petra, on roztržitý vědecký aspirant Krchňák. Takový pár si zahráli manželé Abrhámovi v komedii Svatební cesta do Jiljí, která začíná záměnou tašek v kině. Svatební cesta cestou necestou, po horách i po vodě měla prověřit jejich vztah. Když sjížděli na vratké lodi řeku, Libuše Šafránková svou nešikovnost hrát nemusela, nikdy předtím nic takového nedělala. Josef Abrhám kdysi o tomto filmu řekl, že kdyby si měl něco z jejich společné tvorby pustit, byl by to právě tenhle kousek, kde jeho žena hrála budoucí paní Krchňákovou. A ještě něco, obec Jiljí na mapě nehledejte, neexistuje.

Princezna ve filmu Princ a Večernice, 1978

Další pohádka Václava Vorlíčka, další hlavní role pro Libuši Šafránkovou. Ale tajuplná Večernice, sestra trojice bratrů Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka, byla úplně jiná než prostořeká Popelka. Zamiluje se do prince Velena – toho hrál slovenský herec Juraj Ďurdiak –, ten však musí o její lásku bojovat s krutým čarodějem Mrakomorem, který chtěl mít krásku jen pro sebe. A protože jde o pohádku, princ nakonec dospěje, všechny úkoly splní a všechno dobře dopadne. V době, kdy se pohádka točila, byla Libuše Šafránková matkou několikaměsíčního syna Josefa, kterého v přestávce mezi záběry kojila.

Klára ve filmu Kolja, 1996

Asi nejslavnější film režiséra Jana Svěráka získal Oscara a představitelka hlavní ženské role Libuše Šafránková Českého lva. Původně přitom pro tuto roli režisér zvažoval herečku Magdu Vášáryovou. V zamotaném příběhu se starý mládenec, violoncellista František Louka, stará o ruského chlapce Kolju, jehož matku si fiktivně kvůli penězům vzal. Ve skutečnosti však miluje zpěvačku Kláru, která mu nakonec pomáhá i s péčí o Kolju. Protlouká se všelijak, ale po roce 1989 se může vrátit do filharmonie, jejíž koncert sleduje i těhotná Klára.

Helena ve filmu Báječná léta pod psa, 1997

Komedii podle bestselleru spisovatele Michala Viewegha natočil režisér Petr Nikolaev a Libuše Šafránková tu spolu s Ondřejem Vetchým ztvárnili hlavní rodičovský pár, jemuž se šest let před příjezdem ruských tanků narodil syn Kvído. Jeho představitel, herec Jakub Wehrenberg, vzpomínal, že mu jeho filmová maminka nabídla tykání, což z ostychu odmítl a pak ho to mrzelo. Role Heleny byla složitá už proto, že se odehrávala v rozmezí třiceti let.

Pohádka s opravdovým sněhem

A samozřejmě, Popelka. Filmová pohádka z roku 1973 získala popularitu díky sympatické dvojici hlavních hrdinů – kromě Libuše Šafránkové tady zaujal i Pavel Trávníček coby princ, jeho další filmová kariéra nicméně nijak zářná nebyla. Pohádku režiséra Václava Vorlíčka proslavila i píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? Nehynoucí úspěch a popularitu lze přičíst i tomu, že se hodně točilo venku, na hradě Švihov a v německém zámku Moritzburg. Navíc se pohádka netypicky odehrává v zimě a nechybí v ní opravdový sníh.

Zdroj: vlasta.cz ČSFD.cz IMDB.com

Související články