Vysoký chlapík s černými, teď už šedivějícími vlasy a zlověstným výrazem, který ale jen hraje (!), oslavil letos v červnu 62 let. Ve skutečnosti je herec Predrag Bjelac velký sympaťák. Přibližně od roku 1992 žije v Praze, kam utekl ze své rodné Jugoslávie, naučil se česky a hraje v českých i zahraničních filmech.
První rána – od vězení ho zachránil táta
Po matce je Srb, po otci Chorvat, ale sám se považuje za Jugoslávce. Herectví vystudoval na Fakultě dramatických umění v srbském Bělehradě, kam ho mimochodem vzali až napotřetí, a právě při studiích se dostal do křížku s tehdejším režimem.
Země se připravovala na jugoslávské války a bojeschopné muže povolávala do domobrany, ovšem tam se mladému Predragovi nechtělo. Už jen proto, že kvůli svému původu se nechtěl postavit na žádnou stranu.
Povolávací dopis si tváří v tvář doručovateli odmítl převzít a zástupcům armády se i nadále vyhýbal. „Dva tři měsíce jsem spal u kamarádů a informoval se u sousedů, jak to vypadá. Chodili nejvíc v noci. Poslali by mě do vězení nebo do války,“ řekl v pořadu 13. komnata České televize.
Nakonec ho tyto nepříjemnosti stejně dohnaly a stanul před vojenským soudem, kde mu hrozilo dokonce vězení.
Od uvěznění jej podle jeho vlastních slov zachránil otec, bývalý vojenský důstojník a veterán z 2. světové války, který se u soudu objevil v uniformě a na přísedící naštěstí zapůsobil.
Útěk do Česka v roce 1992
Válka byla jeho první velkou životní ránou a dodnes je jugoslávským patriotem. Rozpadající se stát donutil Predraga, kterému dnes v Srbsku neřeknou jinak než „Pedža Bjelac“, uprchnout za hranice, a protože mezi Srbskem a Českem nebyla tehdy vízová povinnost, rozhodl se pro Prahu.
Neuměl česky, takže herectví zatím nepřipadalo v úvahu, ovšem objevila se jiná příležitost. S kamarády rozjeli distribuci béčkových a céčkových zahraničních filmů na VHS.
„Prodávali jsme filmy s mladým Jackiem Chanem nebo Lorenzem Lamasem,“ vzpomíná pro ČT. Pak se potkal se svou manželkou Katarinou (také Srbka) a společně provozovali síť butiků s kabelkami.
Restart kariéry, role v Harrym Potterovi a další úspěchy
Cesta zpět k milované profesi vedla přes britskou BBC. Bjelac získal práci jako sparing partner (nadhazovač) herců pro připravovaný film o jugoslávské válce, ale režiséra natolik zaujal, že si do role jednoho z vojáků vybral právě jeho. A pak už to šlo ráz naráz.
Urostlý Jugoslávec s charismatem si zahrál třeba ve filmech Harrisonovy květy (2000), The Final Victim (2003) a samozřejmě také ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár (2004), kde ztvárnil bývalého smrtijeda Igora Karkarova. Tato role jej skutečně globálně proslavila.
VIDEO: Podívejte se, jak mu to šlo v roli Igora Karkarova ve filmu Harry Potter.
Filmy a seriály natáčí v Česku, Srbsku i všude po světě. K jeho nejvýraznějším počinům u nás patří třeba film Ro(c)k podvraťáků (2006), kde hrál Chřestýše, nebo Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan (2015), kde zazářil coby pravá ruka „kmotra“ Radovana Krejčíře v podání Hynka Čermáka. Čeští diváci ho znají i ze seriálů Cirkus Bukowsky, Rapl nebo Slunečná.
Druhá rána – přišel o dcery
S manželkou Katarinou dlouho nemohli mít děti. Podstoupili několik umělých oplodnění, ale neúspěšně. Až po několika letech ještě naposledy odcestovali do Belgie a ze zkumavky se jim narodila dvojčata – dvě dcery. Bjelacovi bylo už 46 let.
Ovšem vztah se ženou Katarinou začal skřípat a nakonec se rozvedli. Velkou ránou pro úspěšného herce bylo, že bývalá žena odcestovala s dcerami zpět do Bělehradu za rodinou a dívky dostala do své péče. Aby je mohl vídat, vede Predrag Bjelac dodnes život na cestách – pendluje mezi Prahou a Bělehradem.
„Vedu ten schizofrenní život už dlouho, celou dobu, co jsem rozvedený. Pracuji tam docela dost, a když jsem v Bělehradě, vídáme se někdy i každý den,“ vysvětluje pro Českou televizi. A pendlovat bude mezi oběma zeměmi nejspíš i nadále, protože nabídky se čerstvému dvaašedesátníkovi hrnou tam i v České republice.
Zdroj: vlasta.cz, ceskatelevize.cz, csfd.cz, cs.wikipedia.org