Herečka Nina Divíšková se narodila 12. července 1936 v Brně. Rodiče ale byli zpočátku zklamaní, protože si přáli, aby se po její starší sestře Tamaře narodil chlapec. Hodně najevo jí to prý dával hlavně otec Karel Divíšek.

„Po mém narození byli všichni strašně zklamaní, dokonce mě dlouho ani nepojmenovali. Sestra mi říkala Nuna, tak to potom už jen upravili na Nina,“ cituje herečku web Krajské Listy. 

Přísný otec

Minimálně během dětství se pak otec k Nině choval, jako kdyby se mu narodil syn. Dokonce ji donutil, aby se potopila pro jeho zlaté hodinky, které předtím hodil do vody. A vůbec ho poté netrápilo, že ačkoli hodinky Nina vylovila, praskly jí oba ušní bubínky.

Často jí také dával najevo, že není tak krásná jako její sestra. „Já jsem byla takový blbec s ofinou. Tak mi jednou tatínek řekl: Koukni, Nino, ty nejsi hezká, ty musíš být bystrá,“ uvedla v několika rozhovorech. Nakonec ji ale oba rodiče podporovali, když se snažila stát se herečkou. Na dětství a dospívání tak vždy vzpomínala s úsměvem na tváři.

Zdroj: Youtube

Už během studií poznala osudového muže

Životní láskou Niny Divíškové byl herec Jan Kačer. Poprvé se setkali na pražské DAMU, kde Kačer studoval režii a Divíšková tam z Brna přijela studovat herectví. Zpočátku na ni ale působil arogantně, neodpověděl jí totiž na pozdrav. Dokonce si tehdy byla jistá, že s takovým nafoukaným blbcem nikdy nepromluví. 

Co se škádlívá, rádo se mívá

Jenže nakonec to dopadlo přesně naopak. Kačer se do Divíškové zamiloval, ale byl plachý. Svou náklonnost jí dával najevo tak, že jí vždy ochotně pomohl a podpořil, když to potřebovala.

„Honza byl chytrý, i v našem vztahu. Pomalu a trpělivě si mě obmotával. Nespěchal, byl obětavý. A když mě prvně vzal za ruku, bylo to něco naprosto mimořádného,“ prozradila v rozhovoru pro Lidovky.

Zatěžkávací zkouška

Společné začátky ale nebyly snadné, často měli hluboko do kapsy. Tolik se ale milovali, že je to netrápilo, a oba cítili, že to společnými silami zvládnou. Nakonec spolu na svět přivedli hned tři dcery – Simonu, Kláru a Adélu. 

Prvorozená dcera Simona ale Ninu Divíškovou pořádně potrápila. Byla těžce nemocná a dlouho žádný lékař nedokázal přijít na to, co ji sužuje. Herečka kvůli tomu celé noci nespala. „Až ve Vítkovicích pan primář řekl, že to je Hertrova choroba, což znamená, že musí jíst potraviny bez lepku,“ odhalila pro Lidovky. 

Čtyřicet kilo i s klíči v kapse

Tehdy si herečka prošla peklem, byla absolutně vyčerpaná. „Vážila jsem čtyřicet kilo i s klíči v kapse a do toho dvacet čtyři představení měsíčně, na která jsem nosila děti do zákulisí v tašce. Naštěstí tam byli báječní kolegové, kteří mi je pohlídali.“ 

Rozvod? Ani náhodou

Rodiče Niny Divíškové spolu vydrželi celý život a ona je brala jako vzor. Proto i když během manželství s Janem Kačerem došlo i na krize, nikdy nepřemýšlela, že by ho snad měla opustit. „U nás v rodině se nikdy nikdo nerozvedl,“ popsala Divíšková.

Alzheimerova choroba ji ničila

V posledních letech života trápila Ninu Divíškovou Alzheimerova choroba. Přestože soužití s ní bylo někdy velmi těžké, Jan Kačer jí byl oporou. „Nesnáším tu nemoc. Mám čím dál víc Ninu rád. Čím je hubenější, tím víc ji mám rád. Ale projevy nemoci, sobecké výkřiky a poroučení: Dej mně pivo, dej mně cigaretu! A jak se opakuje, jak zapomíná… To mě tak neobyčejně se*e, že na ni někdy i řvu,“ přiznal Kačer Blesku.

Nina Divíšková nakonec odešla do hereckého nebe 21. června 2021, její milovaný manžel Jan Kačer se poté velmi trápil. Bez své životní lásky to už nebyl on. Na věčný odpočinek ji následoval o tři roky později, konkrétně 24. května 2024

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, lidovky.cz, extra.cz, kafe.cz