Herečka Jana Boušková se narodila 8. května 1954 na Kladně. Už jako malá milovala divadlo a fascinovalo ji vše kolem něj. Když se ale rozhodovala, jakým směrem se bude ubírat její budoucnost, zpočátku váhala.

Uvažovala o profesi zubní laborantky, nakonec však dala přednost hudebně-dramatickému oddělení Pražské konzervatoře, kde studovala i její starší sestra Eva. 

Zamilovaného kolegu od sebe odháněla

Právě během studií na konzervatoři se Jana Boušková poprvé setkala se svým budoucím manželem Václavem Vydrou. Ten byl o rok a půl mladší a do Bouškové byl od začátku zamilovaný až po uši. Ona ale zpočátku jeho lásku neopětovala.

Zdroj: Youtube

Národní divadlo jí změnilo život

Už jako dvacetiletá začala Jana Boušková hrát v Národním divadlem, kde se také seznámila s kolegou Petrem Svojtkou. Okamžitě se do něj zamilovala, a když ji Svojtka po třech měsících známosti požádal o ruku, nadšeně souhlasila. A to i přes to, že ji mnozí od sňatku s ním zrazovali.

Byl už jednou rozvedený a také měl ze vztahu s kolegyní Janou Janěkovou nemanželskou dceru Janu. Vědělo se o něm rovněž, že má vážné celoživotní psychické problémy, které často utápí na dně sklenky s alkoholem. Boušková ale šla za hlasem svého srdce.

„Pro mě bylo důležité, že se s ním cítím bezvadně, a nezkoumala jsem, co má za sebou. Mě u lidí nezajímá, jakou mají pověst,“ uvedla herečka v rozhovoru. Ještě šťastnější spolu začali být, když se jim později narodil syn Jan.

Poslední adrenalinová jízda

Svojtka se po boku Bouškové hodně změnil a zklidnil. Stále si ale nechtěl odpustit svou oblíbenou zálibu, kterou byla jízda na oji mezi dvěma tramvajovými vozy. Bohužel se mu 9. května 1982 stala jedna z takových jízd osudnou.

Tehdy se, nejspíš i kvůli alkoholu, na oji neudržel a spadl pod tramvaj. Jeho tělo bylo tak znetvořené, že nebylo možné provést ani identifikaci.

Ve vlaku se začal psát příběh jejich lásky

Herečka tak zůstala sama na syna Jana, a nebýt maminky a sestry Evy, jen těžko by to ze začátku zvládla. Ovšem netrvalo dlouho a osud jí do života vrátil Václava Vydru.

Setkali se v roce 1983 během jízdy vlakem z natáčení. Domů se dostala až nad ránem a těšila se, že se zachumlá do peřin a prospí celé dopoledne. Jenže ji vzbudila maminka s tím, že za ní přišel „Vašek“. 

„Stál ve dveřích, na hlavě měl klobouk, v podpaží držel přenosnou barevnou televizi, což byl tehdy hit, a v ruce krásné velké žluté porsche pro mého tehdy čtyřletého syna Honzu,“ popsala herečka.

Na Štědrý den v roce 1983 pak Václav Vydra učinil jednu ženu šťastnou a druhé zlomil srdce. Začal žít s Bouškovou a zároveň opustil svou manželku, herečku Danu Homolovou. „Vašík jí tak dlouho pomáhal, až tam zůstal,“ odhalila Homolová.

Švagr spáchal sebevraždu

Herečka Jana Boušková měla vždy krásný vztah se svou sestrou Evou, která byla provdaná za divadelního režiséra Ivana Weisse. Vztah ale nefungoval a rozvod byl jediným řešením. Když o něj ale Eva požádala, spáchal její manžel sebevraždu. Sama Eva Boušková pak zemřela v roce 2004 ve věku pouhých pětapadesáti let po dlouhé nemoci.

Rodina i bez společných dětí

Vydra jednoduše šel za hlasem svého srdce a za ženou, kterou miloval už od konzervatoře. Jakmile se trochu zabydlel, začal si budovat vztah s malým Janem, kterého pak vychovával jako vlastního syna. O dva roky později pak do jejich rodiny přibyla ještě Janina neteř Terezka, jelikož její maminka vážně onemocněla. 

Boušková s Vydrou se bohužel společných dětí nikdy nedočkali. A to si je přitom tolik přáli, ale jedna bolavá negativní zkušenost je poznamenala natolik, že už štěstí nikdy nepokoušeli. „Zachránili mě v podolské porodnici. Byli zlatí a moc jim za to děkuju,“ svěřila se Boušková s tím, že ji v porodnici místo radosti čekal boj o život.

Zásnuby v nemocnici

Další drama Janu Bouškovou čekalo, když ošklivě upadla z koně a skončila v nemocnici. Tehdy ležela na posteli a stěžovala si Vydrovi, že nechce umřít jako vdova. „Zlomila jsem si čtyři žebra. Měla jsem pocit, že na mě sáhla smrt, a kdybych zemřela, syn bude sirotek.Tak jsem Vaška požádala o ruku,“ odhalila v rozhovoru. Nakonec se vzali v roce 2007 v nezabudickém kostelíku na Křivoklátsku. 

Znají recept na spokojené manželství

Ačkoli spolu žijí už přes čtyřicet let, stále si oba uvědomují, jaké měli štěstí, že je spojil osud. „Chcete žít krásný a šťastný život? Jde to, záleží jen a jen na vás. Nemůžete dělat věci jen pro druhé, ale i pro sebe. Důležité také je, nemít tendenci druhého předělat,“ dodává herečka.

Zdroj: vlasta.cz, lifee.cz, krajskelisty.cz, narodni-divadlo.cz, csfd.cz

Související články