Zpěvák Petr Sepeši se narodil 23. dubna 1960 ve slovenském městě Brezno. Když mu byly dva roky, přestěhovala se celá rodina do západočeské Aše. Tam už se ale o malého Petra starala jen maminka Lýdie, protože otec od rodiny odešel. 

Hudba ho zajímala od dětství, na základní škole hrál v dětském sboru, k tomu pravidelně navštěvoval hodiny klavíru. V Aši nakonec vystudoval obor mechanik textilních strojů a začal pracovat v místním podniku Tosta.

Stále ho to ale táhlo k hudbě, a tak založil několik kapel. Tou nejúspěšnější byla skupina Apendix, která si dokonce získala regionální slávu. 

Na festivalu Mladá píseň skončil za Haberou

Sepešiho v rozletu přibrzdila povinná vojenská služba. I během ní se ale snažil věnovat hudbě a podařilo se mu složit několik písní. Jakmile se vrátil z vojny, začal objíždět pěvecké soutěže.

Přestože se mu zpočátku příliš nedařilo, v roce 1983 přišel zlom. Na tehdejším festivalu Mladá píseň v Jihlavě skončil druhý za Pavolem Haberou. 

Iveta Bartošová ho okouzlila

Právě v Jihlavě poprvé potkal Ivetu Bartošovou. „Chystal jsem se odejít ze zkoušky na chvíli na vzduch, když najednou slyším zpěv. Zastavil jsem se a poslouchal. Na tom hlasu mě něco fascinovalo, byl mi nějak důvěrně blízký,“ popsal Sepeši. Když si později spojil hlas i s obličejem, blesklo mu hlavou, že by spolu mohli vytvořit duo.

Zdroj: Youtube

Knoflíky lásky je proslavily

I když jim to spolu slušelo, zpočátku nebylo snadné se prosadit. Pomocnou ruku jim podal hudební producent Tomáš Gottlieb, který tehdy pracoval v pražské Lucerně. Gottlieb později přiznal, že ho na „první dobrou“ zaujal více Sepeši, Bartošovou považoval jen za hezkou dívku. 

Odvážná cesta do Prahy se jim nakonec vyplatila, protože se v roce 1984 poprvé objevili v televizi, konkrétně v hudebním pořadu Sejdeme se na výsluní. Nejprve zpívali každý sám, poté došlo i na společné vystoupení.

Během pár týdnů se jejich společné písně Knoflíky lásky či Červenám staly obrovskými hity. Netrvalo dlouho a začali spolupracovat s předními hudebníky, například s Felixem Slováčkem či Michalem Davidem.

Ona ho milovala, on s ní jen kamarádil

Popularita Sepešiho s Bartošovou stoupala, a to nejspíš i proto, že na veřejnosti vystupovali jako milenecký pár. Veřejnost jim lásku přála, působili věrohodně. Dodnes se ale neví, jak to spolu ve skutečnosti vlastně měli.

Nejpravděpodobnější se zdá scénář, že Bartošová byla zamilovaná, nicméně Sepeši ji od začátku bral jen jako kamarádku a těsně před smrtí se s ní plánoval rozejít, aby si nedělala další naděje.

Nedokázal jí být věrný

Bartošovou chování Sepešiho trápilo. Trpěla, protože od něj nikdy necítila tolik lásky, kolik mu sama dávala. Později v knize Neměla jsem se narodit odhalila, že ji psychicky ničil. 

„Týral mě. Vodil si k nám do pokoje i milenky. Já protestovala, a tak mě třeba zamkl v koupelně. Milovala jsem ho, ale bylo to náročné. Říkal, že si nemůže pomoct. Plakal a stále opakoval, že nemůže mít jenom jednu ženskou. Pořád jsem si myslela, že ho změním, a zkoušela to vydržet.“

Lásku ukončila tragická smrt

V létě roku 1985 se Petr s Ivetou museli předčasně vrátit z turné po tehdejším Sovětském svazu. Bartošová měla problémy s hlasivkami a odjela se léčit domů na severní Moravu, naopak Sepeši se přesunul za rodinou do západních Čech.

Jednoho večera se rozhodl, že zajede za kamarády do hospody, bohužel cesta domů se mu stala osudnou.

Nechtělo se mu čekat na nedalekém přejezdu, než přejede vlak, a bohužel vjel přímo pod něj. Vlaková souprava tlačila před sebou jeho škodovku desítky metrů a neměl žádnou šanci přežít.

Později se objevila svědectví hostů z restaurace, podle kterých Petr Sepeši nevjel pod vlak úmyslně, ale prý nezvládl řízení. V té době totiž neměl ještě moc řidičských zkušeností.

Dívala se do nebe a věřila, že ho uvidí

Bartošovou smrt milovaného Sepešiho velmi zasáhla. Ještě několik týdnů prý jen chodila venku okolo domu, dívala se do nebe a říkala, že vidí, jak na ni Petr mává.

„Byla jako bez ducha a říkala, že končí, že už nebude zpívat,“ uvedla později její maminka Svatava Bartošová.

Byl připraven ji opustit?

Přesto je pravděpodobné, že se Sepeši s Bartošovou chtěl opravdu rozejít. Měl totiž vážný vztah s mladou prodavačkou Marií Kovaleckou, která s ním navíc čekala dítě. Narození syna Petra se ale bohužel Sepeši už nedožil. 

„Kluci ve škole pořád mluvili o svých tátech, já nemohl, a tak jsem se mámy jednou zeptal. Moc se jí do toho nechtělo, ale řekla mi nakonec pravdu, ukázala tátovy fotky, pustila jeho desky a já začal na tátu být moc pyšný. Je mi moc líto, že jsem člověka jako on nestihl poznat,“ řekl zpěvákův syn v rozhovoru pro Blesk. 

Dnes by Petr Sepeši oslavil 64 let. Mnozí na něj stále s láskou vzpomínají jako na mimořádně talentovaného zpěváka, který svět opustil příliš brzy. Kdoví, co by dokázal, kdyby tragicky nepřišel o život už ve svých pětadvaceti letech. 

Zdroj: vlasta.cz, extra.cz, zeny.iprima.cz, cnn.iprima.cz, reflex.cz 

Související články